• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Закон за заштита на потрошувачи

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
940
Да, логинГ било. Порано имаше. Некни имаше во капитол ( не ми текина кој салон) 30 тина телефони изложено, да си ги пробаш.
Арно што ти го вратиле, не реков ништо околу тоа, напротив кажав пред 2 години како беше и дека не знам сега како стојат работите.


View: https://m.youtube.com/watch?v=MXz0BrgNY08
2:55
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
236
180
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
506
638
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Здраво дечки.
Порачав патики од Bei Facebook anmelden и ми пратија погрешен број.
Ги исконтактирав за замена, ми пишаа дека ке пратат нови и да ги вратам по пошта старите, и од тогаш ниту патики стасаа и ме игнорираат на пораки.
Освен во полиција, треба да ги пријавам во некоја друга институција ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Абе зошто правите вакви глупости?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,208
12,901
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
Здраво дечки.
Порачав патики од Bei Facebook anmelden и ми пратија погрешен број.
Ги исконтактирав за замена, ми пишаа дека ке пратат нови и да ги вратам по пошта старите, и од тогаш ниту патики стасаа и ме игнорираат на пораки.
Освен во полиција, треба да ги пријавам во некоја друга институција ?
Кога купуваш од регистрирана продавница (правно лице во мкд) може да ти помогне пазарна инспекција, кога купуваш од фејк страна помош барај во зависност од брендот. за најк е FBI за adidas e BND.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
Здраво дечки.
Порачав патики од Bei Facebook anmelden и ми пратија погрешен број.
Ги исконтактирав за замена, ми пишаа дека ке пратат нови и да ги вратам по пошта старите, и од тогаш ниту патики стасаа и ме игнорираат на пораки.
Освен во полиција, треба да ги пријавам во некоја друга институција ?
ДПИ, Министерство за економија, види кој беше за електронска трговија. Полиција. Дали им плати кеш?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
506
638
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
ДПИ, Министерство за економија, види кој беше за електронска трговија. Полиција. Дали им плати кеш?
Да, кеш е платено.
Од поштата имам потврда за примена пратка. Немам фискална.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
803
974
Прашање околу законот. Има ли клаузула која им дава право на трговците да ве препраќаат кога е во прашање сервис на уреди?

Пример ако купите уред од продавница Х, се расипе уредот, имаат ли право да ве одбијат да мора вие лично да го носите до сервис? Јас мислам дека треба тие да си го однесат, и нивна работа е логистиката, бидејќи уредот јас сум го купил кај нив.

Во голем дел од случаите немало никаков проблем, но на 2-3пати во одредени продавници инсистирале дека е обврска на потрошувачот да го однесе до сервис. Па ме интересира дали има закон кој го регулира ова.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
Прашање околу законот. Има ли клаузула која им дава право на трговците да ве препраќаат кога е во прашање сервис на уреди?

Пример ако купите уред од продавница Х, се расипе уредот, имаат ли право да ве одбијат да мора вие лично да го носите до сервис? Јас мислам дека треба тие да си го однесат, и нивна работа е логистиката, бидејќи уредот јас сум го купил кај нив.

Во голем дел од случаите немало никаков проблем, но на 2-3пати во одредени продавници инсистирале дека е обврска на потрошувачот да го однесе до сервис. Па ме интересира дали има закон кој го регулира ова.
Мислам дека нема. Ме тераа од Анхоч јас да ги бркам ИТД за монитор под гаранција, барав тогаш, немаше ништо што ја покрива таа ситуација.

Според мене (and I could be wrong), јас го носам производот кај што сум го купил и од кај што ми е издадена фискална сметка. Натаму кој каде ќе го шета и поправа не би требало да ме интересира.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
Прашање околу законот. Има ли клаузула која им дава право на трговците да ве препраќаат кога е во прашање сервис на уреди?

Пример ако купите уред од продавница Х, се расипе уредот, имаат ли право да ве одбијат да мора вие лично да го носите до сервис? Јас мислам дека треба тие да си го однесат, и нивна работа е логистиката, бидејќи уредот јас сум го купил кај нив.

Во голем дел од случаите немало никаков проблем, но на 2-3пати во одредени продавници инсистирале дека е обврска на потрошувачот да го однесе до сервис. Па ме интересира дали има закон кој го регулира ова.
Има, го има законот и на форумов и на нет. Се носат во овластен сервис или во продавница од кај е купен.
Врзано е со тежина, полесни уреди мораш сам да ги носиш за потешки мора да дојдат, потруди се, најди го и дознај ја точната тежина.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,714
2,988
Има, го има законот и на форумов и на нет. Се носат во овластен сервис или во продавница од кај е купен.
Врзано е со тежина, полесни уреди мораш сам да ги носиш за потешки мора да дојдат, потруди се, најди го и дознај ја точната тежина.
Не беше тоа за носење уреди до продавницата од кај што се купени? Мислам дека прашањето е ако сервисот не е ист со продавницата, пример ко Анхоч што продаваат Dell монитори за кои увозник/сервисер се ИТД Дистрибуција.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
803
974
Има, го има законот и на форумов и на нет. Врзано е со тежина, полесни уреди мораш сам да ги носиш за потешки мора да дојдат, потруди се, најди го и дознај ја точната тежина.
Општо ми беше. И нешто ситно да е како мобилен, дали е нивна должност или на потрошувачот да го однесе.
Мене воопшто не ми се свиѓа кога се оградуваат, ќе ти земат пари и после видете со сервисот ние немаме ништо со нив.
Повторно, не ми се има случувано често, но поттик беше кога за еден уред ме препратија да возам уште 10км плус за сервис.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
Да, кеш е платено.
Од поштата имам потврда за примена пратка. Немам фискална.
Пробај. Некакви податоци имаш од нив, пиши им, јави им се да ти вратат пари за да не почнуваш постапка. Само ако немаат регистрирано фирма ќе мора да одиш на измама и сл. со адвокат... Со лесно во секој случај. Види на ujp.gov.mk , Централен регистар, ... дали имаат нешто регистрирано на таа адреса, многу ќе ти ја олесни работата.
Мислењето е автоматски споено:

Општо ми беше. И нешто ситно да е како мобилен, дали е нивна должност или на потрошувачот да го однесе.
Мене воопшто не ми се свиѓа кога се оградуваат, ќе ти земат пари и после видете со сервисот ние немаме ништо со нив.
Повторно, не ми се има случувано често, но поттик беше кога за еден уред ме препратија да возам уште 10км плус за сервис.
Најдете го Законот. Тој што ти ги земал парите е должен. А ако сакаш можеш и сам кај овластен сервис
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Во петокот на 30-ти Јули земав телефон. Истата вечер приметив мала дисколорација на екранот при сиви позадини. Јас би сакал да го вратам телефонот, но во законот пишува дека за замена/враќање на производ, производот не смее да биде користен. Бидејќи во продавницата го отпакуваат и пуштаат телефонот за проверка, ова некако ми нема логика. Дали можам да побарам да се замени производ и покрај отварање и користење на производот ВО ПРОДАВНИЦА ОД СТРАНА НА ПРОДАВАЧ?
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
Да, доколку имаш фискална и амбалажа и не си задоволем од уредот или не ги исполнува прикажаните спецификации имаш 8 дена рок да побараш враќање на парите, нормално најчесто нема да ти дозволота па се јавуваш во пазарни и ти враќаат.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Да, доколку имаш фискална и амбалажа и не си задоволем од уредот или не ги исполнува прикажаните спецификации имаш 8 дена рок да побараш враќање на парите, нормално најчесто нема да ти дозволота па се јавуваш во пазарни и ти враќаат.
Дали ќе може да ме упатиш кон тој закон/член бидејќи би сакал утре да отидам и доколку ме праќаат во сервис да го приложам тоа?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дали ќе може да ме упатиш кон тој закон/член бидејќи би сакал утре да отидам и доколку ме праќаат во сервис да го приложам тоа?
Не мораш да го знаеш кој член е. Они многу добро го знаат и знаат дека ти го знаеш. Меѓутоа, производот мора да биде спакуван, неотворен, некористен, како си го земал - така да го враиш иначе не важи тоа.
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
122
90
Скопје
Не мораш да го знаеш кој член е. Они многу добро го знаат и знаат дека ти го знаеш. Меѓутоа, производот мора да биде спакуван, неотворен, некористен, како си го земал - така да го враиш иначе не важи тоа.
Тоа го пишав одозгора, за да го дознаам проблемот јас мора да го користам производот. Воедно, продавачката ми кажа дека мораат да го отворат и пуштат телефонот за да се осигураат дека работи што пак спаѓа во користење. Затоа прашав дали вреди да одам да се бунам?

ЕДИТ: Јас можам и да го форматирам и вратам во оригинално пакување со стикери и триста чуда и да се правам на Тошо дека не ми се допаѓа, но пак ќе се враќаме на тоа дека во продавица при купување го отвориле и пуштиле
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Тоа го пишав одозгора, за да го дознаам проблемот јас мора да го користам производот. Воедно, продавачката ми кажа дека мораат да го отворат и пуштат телефонот за да се осигураат дека работи што пак спаѓа во користење. Затоа прашав дали вреди да одам да се бунам?

ЕДИТ: Јас можам и да го форматирам и вратам во оригинално пакување со стикери и триста чуда и да се правам на Тошо дека не ми се допаѓа, но пак ќе се враќаме на тоа дека во продавица при купување го отвориле и пуштиле
Ако постои сива зона тогаш можеш да пробаш да одиш и да разговараш, да го објасниш проблемот и тоа дали е објективен или субјективен. Ако веруваш дека си ептен во право тогаш јави се во пазарна, образложи па ќе ти кажат дали има основ за акција или не.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Тоа го пишав одозгора, за да го дознаам проблемот јас мора да го користам производот. Воедно, продавачката ми кажа дека мораат да го отворат и пуштат телефонот за да се осигураат дека работи што пак спаѓа во користење. Затоа прашав дали вреди да одам да се бунам?

ЕДИТ: Јас можам и да го форматирам и вратам во оригинално пакување со стикери и триста чуда и да се правам на Тошо дека не ми се допаѓа, но пак ќе се враќаме на тоа дека во продавица при купување го отвориле и пуштиле
Ова веќе не е враќање од ќеиф да речеме (еден член од законот) туку враќање поради откриен недостаток (друг член) и ќе мора да оди преку сервис. Ако не ти се чека сервис, онда пробај со финтата не ме бендисува бојата може ли друга да земам.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
Ако во првите 7 (или 15 дена?) забележиш недостаток, должни се нов производ да ти дадат или сите пари. Со или без преглед од сервис.
Мислењето е автоматски споено:

Pravo.org.mk | Закон за заштита на потрошувачите ама не знам дали уште апдејтираат. Ѕирнете и на страна на ОПМ, Министерство за економија, ...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
Пробај. Некакви податоци имаш од нив, пиши им, јави им се да ти вратат пари за да не почнуваш постапка. Само ако немаат регистрирано фирма ќе мора да одиш на измама и сл. со адвокат... Со лесно во секој случај. Види на ujp.gov.mk , Централен регистар, ... дали имаат нешто регистрирано на таа адреса, многу ќе ти ја олесни работата.
...
On a second thought - пробај да видиш дали може да го сведеш на електронска трговија (прогуглај конкретно) зашто мислам дека така се поостри правилата. Нема фискални кај електронска трговија, ова она...
Само да има било каква фирма каде што си го вратил уредот ќе биде многу полесно. Додуша и физички лица можат да бидат продавачи ама па намерно не се регистрираат зашто првата казна е 150 евра и не важат тие огромните како за фирми.
Или да си ги простиш парите, пиши ги како „Курс за електронска трговија“ ;) и да си ги заработиш место да им правиш промет на адвокатите (ќе те влечкаат сите, нерви ќе изгубиш за ситно...)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Ако во првите 7 (или 15 дена?) забележиш недостаток, должни се нов производ да ти дадат или сите пари. Со или без преглед од сервис.
Мислењето е автоматски споено:

Pravo.org.mk | Закон за заштита на потрошувачите ама не знам дали уште апдејтираат. Ѕирнете и на страна на ОПМ, Министерство за економија, ...
Нема никаде вакви рокови со 7(или 15 дена) при недостаток. 15 дена е она ако не одговара по боја, големина,.... трте мрте.
При недостаток мора да помине проверка, и потоа да се изјасни купувачот што сака да се прави. https://economy.gov.mk/Upload/Documents/zakon za potro[uvaci pdf.pdf Член42 и натака.
On a second thought - пробај да видиш дали може да го сведеш на електронска трговија (прогуглај конкретно) зашто мислам дека така се поостри правилата. Нема фискални кај електронска трговија, ова она...
Има фискални. Кој како ќе реши да дава. Сакаш фискална сакаш фактура. Важно документ има. Ама тоа нели се кај легални продавачи. Овие ФБ преваранти нема ништо од тоа, и ништо не ги фаќа освен кривична пријава во МВР за превара и компјутерски криминал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,341
Членови
29,922
Најнов член
Qwerty29
На врв Дно