1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Закон за заштита на потрошувачи

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од theurednik, 18 Септември 2012.

 1. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Пријавено денеска во ДПИ, сега чекам да ме контактираат :)

  Нема смисла да се игнорира вакво однесување, не е до слушалките ниту до 1600те денари.

  Испратено од SM-N960F преку IT.mk форум апликација
   
  На Costigan_Jr, Krkac, spiritBreaker и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Од толку глорифицирање шо имаше по форумов за ми стор, па "официјалните дилери" за македонија (патем шо ги нема официјално на ми страната), до правење вакви глупости... Беда. Кажуј шо и како ќе има разврска ситуацијава
   
  turbiny, Zippo, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  853
  1,414
  12 Септември 2013
  Машко
  Глорификацијата и "статусот" чинам дека беа во друга сопственост тогаш за волја на вистината.
   
  На kirev и SiPy` им се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,785
  3,249
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Име само на друга фирма, ист газда. Нејсе, да не завегуваме офтопик. Томислав, со среќа во разврскава :)
   
  Tomislav96, DaVoRkNe, SiPy` и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,298
  1,589
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мистор или позади неа Хај комуникации, подолго време не се со ист газда. Скоро година дена. Овие новиве прават огромни глупости како на пример оваа со слушалкиве.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  turbiny, kirev и на JasSum им се допаѓа ова.
 6. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Пред недела дена се разреши се. Да споделам информации.
  Случајот дојде на ред, после месец ипол, ме контактираа од ДПИ,
  Здраво Томислав, како е состојбата на слушалките сега, во одлична состојба не се користени сеуште, Добро добро,
  зборено е со МиСторе денес, бевме таму, најавено е, отиди денес или најкасно утре, рокот завршува за 2 дена на случајов, ако состојбата е како што велиш, ќе ти ги вратат парите одма.

  Во меѓу време ми звонат и од МиСторе, да појдам. Одам одма дента, ги носам слушалките, истите вработени дечко и девојка таму, одма ме препознаваат, здраво и муабетот почнува вака. Наводно, на нив им било пренесено значи не ако се Некористени, туку неотворени, а налепницата прва крукчето, отворено уште од нив за да ја пикнат гаранцијата, стои одлепено и налепило прашина, па видно се гледа така криво. Дечкото го слика тоа, и ми вели, да небеше вака, бидејки мене ме назначија на случајов денес газдите, ќе ти ги заменев без проблем слушалките. Тука почнува дискусија дека не да ми ги замени, туку врати парите и не ако неотворено, туку некористено, и објаснувам дека они ми ја одлепиле налепницата, на што ми вели, па веќе си ги платил па затоа.

  Ме прави будала, ми вика Незнам како мислиш парите да ти ги вратат, овде се збореше сабајле за замена. Му викам Зошто да се зборело за замена кога можев и тогаш да ги заменам, ама несакав, си ги сакам парите назад.
  Се јавувам во ДПИ кај личноста која ме контактираше, и објаснувам и ми вели, да ти си ви право, треба парите да ти ги вратат, а не за замена која замена. Ми вели ќе средела она, само да ги оставам слушалките кај нив.

  Тука ѓи оставам, и ме гледа дечкото се чуди зошто му ги оставам, му велам, Треба да направите извештај, така ми кажаа сега од ДПИ каде се утврдува состојбата на слушалките, и тука ме пресекува, да Отворени се. НЕ ДАЛИ се отворени, туку дали се користени!. (а според законот и дозволено ми е користење на уредот па врање, ама ај нема везе у моментов). Пак ми се чуди, али ги оставив, и на мој ризик да не им направат нешто пример грепка или слично па користени се да речат или физички оштетени.

  Уште следниот ден ме контактираа ДПИ, пратиле нивен човек, нечекале од МиСтор извештај, одма утврдил дека се Стакло состојба, и само ми се јавија да им пратам Трансакциска сметка да ми ги вратат парите. Следниот ден ми легна целосната сума.

  Заклучок.
  Поголеми преваранти од новите газди на МиСтор нема. При направен муабет со ДПИ, тие пак пробаа да ми продадат фора Ако се Неотворени, ЗАМЕНА, а не да ми ги вратат парите. 1600 денари, не за парите, од инает го направив се ова, од првиот момент кога спомнаа Политика на невраќање пари. АЛО? ПРОТИВЗАКОНСКО е тоа.

  И повторно, кога ме правеа будала, им реков побарајте ги газдите чим збореле они со ДПИ знаат дека за враќање пари муабетот, повторно ми рече дечкото, Надвор од државата се, на шетање. Среда беше, претходниот пат кажа дека секој ден се на работа во работно време.
   
  На Costigan_Jr, stefan_mkd, Mechanic и уште 9 други им се допаѓа ова.
 7. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Kaj e temata ?
   
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  804
  873
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. darencee

  darencee
  Intern

  61
  38
  8 Јуни 2017
  Машко
  браво за упорноста. Што безврска газди отворија дуќани тоа е чудо.
  Само се глупираат вака.
   
  turbiny, Tomislav96 и на toshex им се допаѓа ова.
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Во нептун коа земав бела техника си потпишуваш дека си запознаен со карактеристиките на уредот, и не можеш ради карактеристиките да го вратиш. Сега не знам како е. Оти ти мојш да пробаш 20 производи и да не земиш ниедни,а продавачот треба да се мисли што со тие 20 пара слушалки. Од друга страна, имаш продавници кај што мојш да го пробаш производот, не само тој, ами кој сакаш и колку сакаш. Сакаш земи го тој пто си го пробал, сакаш нов земи.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,350
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Можеш другар. Како ќе се запознаеш со карактеристиките на звукот на слушалки еве, ако не ги пробаш.

  Во нептун вратив лаптоп, џабе они вадат листови. Само тој листот што го потпишуваш дека нема физичко оштетување држи вода.
   
  turbiny, Costigan_Jr и на Arabian им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,459
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мејкерот нели го држе Хај стор или грешка сум ?
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,127
  9,738
  24 Јуни 2009
  Машко
  Како што знам изгледа дека си грешка. :)
   
 14. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  506
  15 Септември 2014
  bekrija
  го продаде кучата пред 2 год
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 15. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Што те тебе столи бојко што ќе прави продавачот со тие отворените и пробаните производи кај него во продавница. Или изложени во излог, па чистачката кога го чисти излогот со таа крпата за бришење подови - ти ја чисти прашината од лап-топ-от (а ти купуваш специлајно средство за чистење екрани од 1500 денари)... Негов проблем. За тоа зема пари. Он си го решава со неговиот доставувач на производи, па на крај дава 20-30-50% попуст на изложени производи (или вработените се тепаат кој да ги земе па да ги препродаде)...

  А ве гледам сите овде на форумов и во државава, дека продавачите добро ве издресирале за да им се секирате за нивните проблеми...
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  56
  16
  2 Мај 2016
  Газдата до пред некоја година беше директор на продажби во Вип.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Така е, што ти е гајле за другите, плаќаш, шо сакаш ќе прајш.
   
 18. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  ќе побараш да ги чуеш прво.
   
 19. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  дма во википедиа да го додадете цитираново. Мамин и татин син, мазен, пазен. Дерле невидено, самобендисано. Столи го бојко за сите други, неговото е најважното. Земјата да престане да се врти. Да се отворат 50 производидур ти се погоди, си платил. Постари не поздравува ни прв ни последен, Во автобус на постари не им дава предност, седиштето не го отстапува на бремени жени, старци инвалиди. На времето, вакви у мое маало јадеа ќутек на кило.
  Им се ску*чило од тебе што ги гњавиш секој втор ден. Олабави троа. Диши малце. Разгледувај природа, работи нешто.
   
  ivan88, julll и на Pulse им се допаѓа ова.
 20. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Браво. Те погоди пораката, нели? Оти гледам дека со две пораки ми одговараш... Вие продавачите заработувате лесни пари, па саката да се уште полесни. На која продавница си претставник овде? Прашувам за да дојдам, да ви направам промет малце.
   
 21. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Оваа може да се свати како закана кон продавачот. Го пишуваш како фраер кој може да ги натера во продавница се да му отворат и да купи нешто кое намерно ке го врати за неколку минути и ке си ги бара парите.
  По мене оваа е ептен педерска работа.
   
  На olikomerc, ivan88, bicikle и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,350
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер


  1083474668.jpg
   
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,806
  865
  3 Март 2018
  Што е толку чудно ? Ене во логин појди имаш 50 слушалки за проба. Исто и за звучници. Можеш да ги пробаш. Исто и за лаптоп телефон, има на излозите. Фармеки, палто, кола...
   
 24. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  619
  632
  15 Септември 2012
  Машко
  Цитатот е извадок од мојата мисла и не ја претставува мислата во целост.

  Каде во законот за заштита на потрошувачите е забрането тоа што го наведе а јас ти го цитирав? Таа, педерската работа?

  Ама, значи сепак е ПРОДАВАЧ. Према коментаров и ти личиш на продавач. Дополнително, гледам дека и здружение имате овде во групава за заштита на потрошувачи од „чесни“ продавачи.

  Ајде сега вие двајца претставници на продавачи, објаснете му на овој потрошувач, зошто кога ќе дојдам на каса да платам повеќе производи со платежна картичка, прво морам да платам, па потоа да ја добијам фискалната сметка и да дознаам што и за колку сум купил? Тоа неможе да се карактеризира како крадење на купувачот, затоа што незнам што плаќам? Зошто на најголемиот дел од производите во продавниците нема цена? Тоа не е ептен педерска работа?
  Вие сте среќни што овде продавате, каде инспекцијата е заврзана во канцеларија а купувачите се за волна...

  Впрочем, темата е закон за заштита на потрошувачите. Си го прочитал? Целиот закон објавен во службен весник, со сите измени?
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,350
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чудно е што во ни еден голем маркет нема 50 производи, не па само слушалки извадени за проба. Логин? Кој е тоа логин? Ако мислиш на логинг нема 50 пара слушалки извадено за проба.

  Него батали стварно имам попаметна работа него да се инатам. Ти кажа во нептун не се враќало, јас ти кажав дека сум вратил лаптоп пред 2-3 месеца уочи нова година. Без образложениа и дефекти.
   
  На turbiny и Costigan_Jr им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...