• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Закон за заштита на потрошувачи

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Од толку глорифицирање шо имаше по форумов за ми стор, па "официјалните дилери" за македонија (патем шо ги нема официјално на ми страната), до правење вакви глупости... Беда. Кажуј шо и како ќе има разврска ситуацијава
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Име само на друга фирма, ист газда. Нејсе, да не завегуваме офтопик. Томислав, со среќа во разврскава :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Име само на друга фирма, ист газда. Нејсе, да не завегуваме офтопик. Томислав, со среќа во разврскава :)
Мистор или позади неа Хај комуникации, подолго време не се со ист газда. Скоро година дена. Овие новиве прават огромни глупости како на пример оваа со слушалкиве.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
863
947
Пред недела дена се разреши се. Да споделам информации.
Случајот дојде на ред, после месец ипол, ме контактираа од ДПИ,
Здраво Томислав, како е состојбата на слушалките сега, во одлична состојба не се користени сеуште, Добро добро,
зборено е со МиСторе денес, бевме таму, најавено е, отиди денес или најкасно утре, рокот завршува за 2 дена на случајов, ако состојбата е како што велиш, ќе ти ги вратат парите одма.

Во меѓу време ми звонат и од МиСторе, да појдам. Одам одма дента, ги носам слушалките, истите вработени дечко и девојка таму, одма ме препознаваат, здраво и муабетот почнува вака. Наводно, на нив им било пренесено значи не ако се Некористени, туку неотворени, а налепницата прва крукчето, отворено уште од нив за да ја пикнат гаранцијата, стои одлепено и налепило прашина, па видно се гледа така криво. Дечкото го слика тоа, и ми вели, да небеше вака, бидејки мене ме назначија на случајов денес газдите, ќе ти ги заменев без проблем слушалките. Тука почнува дискусија дека не да ми ги замени, туку врати парите и не ако неотворено, туку некористено, и објаснувам дека они ми ја одлепиле налепницата, на што ми вели, па веќе си ги платил па затоа.

Ме прави будала, ми вика Незнам како мислиш парите да ти ги вратат, овде се збореше сабајле за замена. Му викам Зошто да се зборело за замена кога можев и тогаш да ги заменам, ама несакав, си ги сакам парите назад.
Се јавувам во ДПИ кај личноста која ме контактираше, и објаснувам и ми вели, да ти си ви право, треба парите да ти ги вратат, а не за замена која замена. Ми вели ќе средела она, само да ги оставам слушалките кај нив.

Тука ѓи оставам, и ме гледа дечкото се чуди зошто му ги оставам, му велам, Треба да направите извештај, така ми кажаа сега од ДПИ каде се утврдува состојбата на слушалките, и тука ме пресекува, да Отворени се. НЕ ДАЛИ се отворени, туку дали се користени!. (а според законот и дозволено ми е користење на уредот па врање, ама ај нема везе у моментов). Пак ми се чуди, али ги оставив, и на мој ризик да не им направат нешто пример грепка или слично па користени се да речат или физички оштетени.

Уште следниот ден ме контактираа ДПИ, пратиле нивен човек, нечекале од МиСтор извештај, одма утврдил дека се Стакло состојба, и само ми се јавија да им пратам Трансакциска сметка да ми ги вратат парите. Следниот ден ми легна целосната сума.

Заклучок.
Поголеми преваранти од новите газди на МиСтор нема. При направен муабет со ДПИ, тие пак пробаа да ми продадат фора Ако се Неотворени, ЗАМЕНА, а не да ми ги вратат парите. 1600 денари, не за парите, од инает го направив се ова, од првиот момент кога спомнаа Политика на невраќање пари. АЛО? ПРОТИВЗАКОНСКО е тоа.

И повторно, кога ме правеа будала, им реков побарајте ги газдите чим збореле они со ДПИ знаат дека за враќање пари муабетот, повторно ми рече дечкото, Надвор од државата се, на шетање. Среда беше, претходниот пат кажа дека секој ден се на работа во работно време.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
939
По детално за продуктот во Ми темата, али овде на кратко.
Ми Стор ГТЦ има политика на Невраќање пари, безразлика од уредот, цената, состојбата.
Значи неотворен продукт сабајле да го купам, вечер да се вратам да го вратам исто неотворен, неможе да вратат средства, таква им била политиката, и многу битно, тоа не го потенцираат пред да се купи, безразлика што е НЕЛЕГАЛНО.

Дали државен пазарен инспекторат е правото место за пријавување? Бидејки дефинитивно би ги пријавил, уште ме тераат да идам кај Раде Кончар, и ми вика ама поубаво во Понеделник, газдите ќе шетаат утре Петок можда нема да се тука! НОРМАЛНИ ЛИ СЕ?
Kaj e temata ?
 

darencee

Intern
8 јуни 2017
64
40
Пред недела дена се разреши се. Да споделам информации.
Случајот дојде на ред, после месец ипол, ме контактираа од ДПИ,
Здраво Томислав, како е состојбата на слушалките сега, во одлична состојба не се користени сеуште, Добро добро,
зборено е со МиСторе денес, бевме таму, најавено е, отиди денес или најкасно утре, рокот завршува за 2 дена на случајов, ако состојбата е како што велиш, ќе ти ги вратат парите одма.

Во меѓу време ми звонат и од МиСторе, да појдам. Одам одма дента, ги носам слушалките, истите вработени дечко и девојка таму, одма ме препознаваат, здраво и муабетот почнува вака. Наводно, на нив им било пренесено значи не ако се Некористени, туку неотворени, а налепницата прва крукчето, отворено уште од нив за да ја пикнат гаранцијата, стои одлепено и налепило прашина, па видно се гледа така криво. Дечкото го слика тоа, и ми вели, да небеше вака, бидејки мене ме назначија на случајов денес газдите, ќе ти ги заменев без проблем слушалките. Тука почнува дискусија дека не да ми ги замени, туку врати парите и не ако неотворено, туку некористено, и објаснувам дека они ми ја одлепиле налепницата, на што ми вели, па веќе си ги платил па затоа.

Ме прави будала, ми вика Незнам како мислиш парите да ти ги вратат, овде се збореше сабајле за замена. Му викам Зошто да се зборело за замена кога можев и тогаш да ги заменам, ама несакав, си ги сакам парите назад.
Се јавувам во ДПИ кај личноста која ме контактираше, и објаснувам и ми вели, да ти си ви право, треба парите да ти ги вратат, а не за замена која замена. Ми вели ќе средела она, само да ги оставам слушалките кај нив.

Тука ѓи оставам, и ме гледа дечкото се чуди зошто му ги оставам, му велам, Треба да направите извештај, така ми кажаа сега од ДПИ каде се утврдува состојбата на слушалките, и тука ме пресекува, да Отворени се. НЕ ДАЛИ се отворени, туку дали се користени!. (а според законот и дозволено ми е користење на уредот па врање, ама ај нема везе у моментов). Пак ми се чуди, али ги оставив, и на мој ризик да не им направат нешто пример грепка или слично па користени се да речат или физички оштетени.

Уште следниот ден ме контактираа ДПИ, пратиле нивен човек, нечекале од МиСтор извештај, одма утврдил дека се Стакло состојба, и само ми се јавија да им пратам Трансакциска сметка да ми ги вратат парите. Следниот ден ми легна целосната сума.

Заклучок.
Поголеми преваранти од новите газди на МиСтор нема. При направен муабет со ДПИ, тие пак пробаа да ми продадат фора Ако се Неотворени, ЗАМЕНА, а не да ми ги вратат парите. 1600 денари, не за парите, од инает го направив се ова, од првиот момент кога спомнаа Политика на невраќање пари. АЛО? ПРОТИВЗАКОНСКО е тоа.

И повторно, кога ме правеа будала, им реков побарајте ги газдите чим збореле они со ДПИ знаат дека за враќање пари муабетот, повторно ми рече дечкото, Надвор од државата се, на шетање. Среда беше, претходниот пат кажа дека секој ден се на работа во работно време.
браво за упорноста. Што безврска газди отворија дуќани тоа е чудо.
Само се глупираат вака.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
939
Во нептун коа земав бела техника си потпишуваш дека си запознаен со карактеристиките на уредот, и не можеш ради карактеристиките да го вратиш. Сега не знам како е. Оти ти мојш да пробаш 20 производи и да не земиш ниедни,а продавачот треба да се мисли што со тие 20 пара слушалки. Од друга страна, имаш продавници кај што мојш да го пробаш производот, не само тој, ами кој сакаш и колку сакаш. Сакаш земи го тој пто си го пробал, сакаш нов земи.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Во нептун коа земав бела техника си потпишуваш дека си запознаен со карактеристиките на уредот, и не можеш ради карактеристиките да го вратиш. Сега не знам како е. Оти ти мојш да пробаш 20 производи и да не земиш ниедни,а продавачот треба да се мисли што со тие 20 пара слушалки. Од друга страна, имаш продавници кај што мојш да го пробаш производот, не само тој, ами кој сакаш и колку сакаш. Сакаш земи го тој пто си го пробал, сакаш нов земи.
Можеш другар. Како ќе се запознаеш со карактеристиките на звукот на слушалки еве, ако не ги пробаш.

Во нептун вратив лаптоп, џабе они вадат листови. Само тој листот што го потпишуваш дека нема физичко оштетување држи вода.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
711
711
Оти ти мојш да пробаш 20 производи и да не земиш ниедни,а продавачот треба да се мисли што со тие 20 пара слушалки.
Што те тебе столи бојко што ќе прави продавачот со тие отворените и пробаните производи кај него во продавница. Или изложени во излог, па чистачката кога го чисти излогот со таа крпата за бришење подови - ти ја чисти прашината од лап-топ-от (а ти купуваш специлајно средство за чистење екрани од 1500 денари)... Негов проблем. За тоа зема пари. Он си го решава со неговиот доставувач на производи, па на крај дава 20-30-50% попуст на изложени производи (или вработените се тепаат кој да ги земе па да ги препродаде)...

А ве гледам сите овде на форумов и во државава, дека продавачите добро ве издресирале за да им се секирате за нивните проблеми...
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
939
Што те тебе столи бојко што ќе прави продавачот со тие отворените и пробаните производи кај него во продавница. Или изложени во излог, па чистачката кога го чисти излогот со таа крпата за бришење подови - ти ја чисти прашината од лап-топ-от (а ти купуваш специлајно средство за чистење екрани од 1500 денари)... Негов проблем. За тоа зема пари. Он си го решава со неговиот доставувач на производи, па на крај дава 20-30-50% попуст на изложени производи (или вработените се тепаат кој да ги земе па да ги препродаде)...

А ве гледам сите овде на форумов и во државава, дека продавачите добро ве издресирале за да им се секирате за нивните проблеми...
Така е, што ти е гајле за другите, плаќаш, шо сакаш ќе прајш.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
939
Можеш другар. Како ќе се запознаеш со карактеристиките на звукот на слушалки еве, ако не ги пробаш.

Во нептун вратив лаптоп, џабе они вадат листови. Само тој листот што го потпишуваш дека нема физичко оштетување држи вода.
ќе побараш да ги чуеш прво.
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
939
Што те тебе столи бојко што ќе прави продавачот со тие отворените и пробаните производи кај него во продавница. Или изложени во излог, па чистачката кога го чисти излогот со таа крпата за бришење подови - ти ја чисти прашината од лап-топ-от (а ти купуваш специлајно средство за чистење екрани од 1500 денари)... Негов проблем. За тоа зема пари. Он си го решава со неговиот доставувач на производи, па на крај дава 20-30-50% попуст на изложени производи (или вработените се тепаат кој да ги земе па да ги препродаде)...

А ве гледам сите овде на форумов и во државава, дека продавачите добро ве издресирале за да им се секирате за нивните проблеми...
дма во википедиа да го додадете цитираново. Мамин и татин син, мазен, пазен. Дерле невидено, самобендисано. Столи го бојко за сите други, неговото е најважното. Земјата да престане да се врти. Да се отворат 50 производидур ти се погоди, си платил. Постари не поздравува ни прв ни последен, Во автобус на постари не им дава предност, седиштето не го отстапува на бремени жени, старци инвалиди. На времето, вакви у мое маало јадеа ќутек на кило.
Им се ску*чило од тебе што ги гњавиш секој втор ден. Олабави троа. Диши малце. Разгледувај природа, работи нешто.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
711
711
Така е, што ти е гајле за другите, плаќаш, шо сакаш ќе прајш.
дма во википедиа да го додадете цитираново. Мамин и татин син, мазен, пазен. Дерле невидено, самобендисано. Столи го бојко за сите други, неговото е најважното. Земјата да престане да се врти. Да се отворат 50 производидур ти се погоди, си платил. Постари не поздравува ни прв ни последен, Во автобус на постари не им дава предност, седиштето не го отстапува на бремени жени, старци инвалиди. На времето, вакви у мое маало јадеа ќутек на кило.
Им се ску*чило од тебе што ги гњавиш секој втор ден. Олабави троа. Диши малце. Разгледувај природа, работи нешто.
Браво. Те погоди пораката, нели? Оти гледам дека со две пораки ми одговараш... Вие продавачите заработувате лесни пари, па саката да се уште полесни. На која продавница си претставник овде? Прашувам за да дојдам, да ви направам промет малце.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,721
1,548
sistrum.mk
На која продавница си претставник овде? Прашувам за да дојдам, да ви направам промет малце.
Оваа може да се свати како закана кон продавачот. Го пишуваш како фраер кој може да ги натера во продавница се да му отворат и да купи нешто кое намерно ке го врати за неколку минути и ке си ги бара парите.
По мене оваа е ептен педерска работа.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
ќе побараш да ги чуеш прво.

Во нептун коа земав бела техника си потпишуваш дека си запознаен со карактеристиките на уредот, и не можеш ради карактеристиките да го вратиш. Сега не знам како е. Оти ти мојш да пробаш 20 производи и да не земиш ниедни,а продавачот треба да се мисли што со тие 20 пара слушалки. Од друга страна, имаш продавници кај што мојш да го пробаш производот, не само тој, ами кој сакаш и колку сакаш. Сакаш земи го тој пто си го пробал, сакаш нов земи.

1083474668.jpg
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,923
939

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
711
711
Оваа може да се свати како закана кон продавачот. Го пишуваш како фраер кој може да ги натера во продавница се да му отворат и да купи нешто кое намерно ке го врати за неколку минути и ке си ги бара парите.
По мене оваа е ептен педерска работа.
Цитатот е извадок од мојата мисла и не ја претставува мислата во целост.

Каде во законот за заштита на потрошувачите е забрането тоа што го наведе а јас ти го цитирав? Таа, педерската работа?

Ама, значи сепак е ПРОДАВАЧ. Према коментаров и ти личиш на продавач. Дополнително, гледам дека и здружение имате овде во групава за заштита на потрошувачи од „чесни“ продавачи.

Ајде сега вие двајца претставници на продавачи, објаснете му на овој потрошувач, зошто кога ќе дојдам на каса да платам повеќе производи со платежна картичка, прво морам да платам, па потоа да ја добијам фискалната сметка и да дознаам што и за колку сум купил? Тоа неможе да се карактеризира како крадење на купувачот, затоа што незнам што плаќам? Зошто на најголемиот дел од производите во продавниците нема цена? Тоа не е ептен педерска работа?
Вие сте среќни што овде продавате, каде инспекцијата е заврзана во канцеларија а купувачите се за волна...

Впрочем, темата е закон за заштита на потрошувачите. Си го прочитал? Целиот закон објавен во службен весник, со сите измени?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што е толку чудно ? Ене во логин појди имаш 50 слушалки за проба. Исто и за звучници. Можеш да ги пробаш. Исто и за лаптоп телефон, има на излозите. Фармеки, палто, кола...
Чудно е што во ни еден голем маркет нема 50 производи, не па само слушалки извадени за проба. Логин? Кој е тоа логин? Ако мислиш на логинг нема 50 пара слушалки извадено за проба.

Него батали стварно имам попаметна работа него да се инатам. Ти кажа во нептун не се враќало, јас ти кажав дека сум вратил лаптоп пред 2-3 месеца уочи нова година. Без образложениа и дефекти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,131
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно