1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Закон за заштита на потрошувачи

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од theurednik, 18 Септември 2012.

1. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,710
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Не сме ние криви што тие имаат погрешна евиденција и лошо обучени вработени.
    Некој да ти остави фактура за 150€ зашто нивна грешка во системот е апсурдно, за компанија од таков калибар.
    Мајка ми е болна и уште ја замараат на телефон, само со уцени и закани.
    Тоа и ќе го направиме, искрено не им доаѓа памет. Грешка на вработената, ставила ист број за различен корисник.
    Срамота во 21 век вакви работи...

На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

724
    1,065
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    истово ми се случува и кон ЕВН. Платени фактури со извод од банка, однесени и корегирано во систем и секој месец ми се јавуваат од Колекта - фирми за собирање на долгови и ме известуваат како сум должел и имам рок да ги платам. Секој десетина дена од други броеви звонат и само замараат. Незнам како да се ослободам од нив. Чак што више и на фактурите од ЕВН стои заостанат долг и морам секој месец кога плаќам сметки да ја носам и платената од прошла година за да ја тргнат.

3. despotovikj

despotovikj
    On your way to fame

1,047
    507
    7 Март 2014
    Машко
    @StefAngel провери на документот за раскинување дали ги има сите сериски броеви од уредите. Пр. ако си имал да вратиш рутер и модем види дали ги има двата. Ако имаш документ дека е вратен уредот а истиот е фактуриран ќе ти биде кредитиран.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација

4. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,710
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Другар тоа не е моја работа да проверувам.
    На потврдите пишува чисто, уредно донесена опрема со сите додатоци.

5. Astro

Astro
    Guru

6,428
    8,904
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    И ти кога ќе им го покажеш тоа у фаца што викаат?

6. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,710
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Да отидам кај што е вратено да се разберам со нив.
    Плус да се платело 50 евра.

7. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

347
    418
    10 oктомври 2011
    Машко
    Јас имав сличен проблем со Колекта, им пратив мејл во кој беа додадени ЕВН и прикачени потврдите за платени сметки. Контекстот на мејлот беше да си се искоординираат и да прекинат да ми вршат притисок за обврска која веќе сум ја платил, во спротивно ќе побарам други правни лекови за нивното тормозење. Добив повратен мејл дека е увидена грешката и се немаат јавено над година дена.

Генерално преферирам таква комуникација да ја остварам преку мејл зошто имам гаранција дека се известени, за разлика од телефонски разговори каде што операторот може да не го пренесе проблемот понатака и немаш никаква потврда дека си ги известил.

На Costigan_Jr и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
  8. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

347
    418
    10 oктомври 2011
    Машко
    @StefAngel Не напиша дали опремата ја врати поради завршен договор или можеби замена на опрема при потпишување на нов договор ? Прашувам во контекст на следново: не дозволуваа (дозволуваат) обнова на договор и поставување на новата доколку прво не е раздолжена старата.

Доколку имаш потврда за вратената опрема со печат и сите останати детали, јас би поднел приговор кон ВИП со прикачената потврда, зависно од одговорот би ги контактирал ДПИ и можеби АЕК (барање за решавање на спор меѓу крајни корисници и оператори), иако нема ставка за твојов конкретен случај.

На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  9. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,710
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Завршен договор, се беше пријавено претходно и однесено во беспрекорна состојба.

10. Dimitar77

Dimitar77
    Gaining Experience

97
    114
    23 Август 2017
    Машко
    Каде може да поднесам пријава за одбиена гаранција во гарантен рок?
    Се работи за рам меморија која на тестови појавува грешки, а добив одговор дека се е во ред.

11. smole

smole
    Unstoppable

3,112
    3,592
    18 Април 2007
    Државен пазарен инспекторат ака пазарна инспекција.

12. Dimitar77

Dimitar77
    Gaining Experience

97
    114
    23 Август 2017
    Машко
    Ако може точна локација? Благодарам.

13. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

347
    418
    10 oктомври 2011
    Машко
    Мислам дека вака се наоѓаше :D: линк

Rukfash, Sonic.01 и на Cicada им се допаѓа ова.
  14. Dimitar77

Dimitar77
    Gaining Experience

97
    114
    23 Август 2017
    Машко
    Google не секогаш може да ги следи нашите гранапчиња :)

15. NanoCell

NanoCell
    Gaining Experience

347
    418
    10 oктомври 2011
    Машко
    Менуваат локации додека им се спрема барокното решение, после тоа уживаат во луксузот на стиропорот :p

turbiny, Sonic.01 и на Dimitar77 им се допаѓа ова.
  16. gego

gego
    Gaining Experience

252
    264
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Каде се пријавува обмана на потрошувачи? На истиот тф, за заштита на потрошувачи?

17. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

898
    966
    9 Декември 2015
    Машко
    Под обмана се мисли измама?

18. ARMac

ARMac
    Орган

6,377
    7,360
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Карти Google

19. krema

krema
    Professor

10,173
    9,784
    24 Јуни 2009
    Машко
    Вероватно да. :)

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,710
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Мајка ми се регистрира во Аек системот, на нејзе и фактурирале бесправно 3900 мкд. Мајка ми планира да го плати и да тужи за бесправно фактурирање. Некој адвокат препорака?

21. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

808
    886
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    По детално за продуктот во Ми темата, али овде на кратко.
    Ми Стор ГТЦ има политика на Невраќање пари, безразлика од уредот, цената, состојбата.
    Значи неотворен продукт сабајле да го купам, вечер да се вратам да го вратам исто неотворен, неможе да вратат средства, таква им била политиката, и многу битно, тоа не го потенцираат пред да се купи, безразлика што е НЕЛЕГАЛНО.

Дали државен пазарен инспекторат е правото место за пријавување? Бидејки дефинитивно би ги пријавил, уште ме тераат да идам кај Раде Кончар, и ми вика ама поубаво во Понеделник, газдите ќе шетаат утре Петок можда нема да се тука! НОРМАЛНИ ЛИ СЕ?

На turbiny, Gumirano, SiPy` и уште 5 други им се допаѓа ова.
  22. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,225
    1,876
    13 Јануари 2014
    Машко
    Видов и во другата тема, и да, јави се во ДПИ. Еве и линк за контакт. Можда би направило разлика ако одиш во продавницата и им кажеш дека си со намера да ги пријавиш. Ако ни така не ти го вратат производот, јави се во ДПИ и побарај да реагираат. Јас кога имав проблеми со Анхоч, инспектор во Охрид се понуди да дојде со мене во продавница за да ја решиме работата.

На turbiny и Tomislav96 им се допаѓа ова.
  23. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,022
    4,291
    28 oктомври 2008
    Пријавувај уште утре во ДПИ. Дури ме изненадува такво арогатно однесување, и нема што да одиш во Раде Кончар, не си го купил таму. Сигурен сум дека се запознаени со законските регулативи, но се обидуваат ако пројде-пројде.

На turbiny, Tomislav96, olikomerc и уште 2 други им се допаѓа ова.
  24. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

808
    886
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Дефинитивно нема што да одам до таму, немам време за нешто надвор од Центар, а поготово со однос, Можда нема да се Газдите таму утре, најубаво во понедлник можда ќе шетаат викендов, само они може да одлучат нешто.

Им кажав дека е нелегално, фино им онјаснив дека мораат и дека неможе нивна политика да имаат кога има закон против тоа, и го извадив и законот на кратко и го прочитав пред него во кратки црти, рече го знам ова, не си прв ти, ама неможам јас ништо да направам.

25. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,225
    1,876
    13 Јануари 2014
    Машко
    Чим го знаат законот, и пак те одбиле, не се замарај со нив, шибај во ДПИ.

На Costigan_Jr, DaVoRkNe, Krkac и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...