• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Заклучување на фолдер ?

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
zdravo... ke moze li malku pomos ??

imav porano program koj gi klucese folderite, i drugite ostanati raboti.. ( barase pass. koga ke sakas da go aktiviras pr:folderot..) ne znam kako bese imeto, formatirav PC i go izgubiv, imate nekoi predlozi??? fala :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Подобро ти е да си креираш Windows user, и да затвориш пристап до твоите фолдери

И јас би играл така. Подобро ти е да си креираш нов user, стави му лозинка така ке имаш помалку проблеми со паметење лозинки, отколку за секој фолдер посебно да ги знаеш лозинките.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
И јас би играл така. Подобро ти е да си креираш нов user, стави му лозинка така ке имаш помалку проблеми со паметење лозинки, отколку за секој фолдер посебно да ги знаеш лозинките.
:bravo:Веќе ми е така и супер е, немам никаков проблем.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Доколку не си ги променил Hot Key's за да ги отклучиш фајловите притисни Ctrl + Shift + U ќе го пишеш пасвордот и ќе ти го отклучи фајлот. Јас така правев и немав проблеми.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid

hmmmmz, neznam dali beshe ovaa programa ili nekoja druga za ista namena, samo da kazam deka ne e neshto mn. zashtiteno.
Pred nekoja godina taa jas sho ja imav isto imashe password ama..:
start --> run --> cmd ---> cd c:\ docu.. i ednostavno si go otvorash folderot bez password bez nishto
pa taka da, naj pametno bi bilo kako shto kazaa ostanatite pred ova " nov user "
sega sekako deka i so toa ne e reshen problemot deka .. :
start --> run --> cmd ---> net user "ime na user" *
Type a password for the user:
ReType a password for the user:
i tolku od zashtitata..
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Вака имам нешто поинтерсно за вас.Се надевам дека ова не сте го знаеле.Не е никаква програма ниту нешто слично туку е Кратенка на WINDOWS.Вака:
1.Креирајте Нов Фолдер.
2.Одете,ПРОПЕРТИС на него и сменете му ја иконата во невидлива
Е сега тука проблем останунва Името,но и тоа ќе го нема
3.Стисни на RENAME на фолдерот,кога ке се поплави тоа за да си напишеш ти име твое направи го ова:Задржи АЛТ,и стисни 0160,ЕНтЕР.
Сега веќе го нема ни името,така да овој фолдер ќе биде НЕВИДЛИВ,најдете си добра позиција да го чувате.
П.С Пази да не го Изгубите,хехехех.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Вака имам нешто поинтерсно за вас.Се надевам дека ова не сте го знаеле.Не е никаква програма ниту нешто слично туку е Кратенка на WINDOWS.Вака:
1.Креирајте Нов Фолдер.
2.Одете,ПРОПЕРТИС на него и сменете му ја иконата во невидлива
Е сега тука проблем останунва Името,но и тоа ќе го нема
3.Стисни на RENAME на фолдерот,кога ке се поплави тоа за да си напишеш ти име твое направи го ова:Задржи АЛТ,и стисни 0160,ЕНтЕР.
Сега веќе го нема ни името,така да овој фолдер ќе биде НЕВИДЛИВ,најдете си добра позиција да го чувате.
П.С Пази да не го Изгубите,хехехех.

Хаха, јако.:LOL::LOL::LOL:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Вака имам нешто поинтерсно за вас.Се надевам дека ова не сте го знаеле.Не е никаква програма ниту нешто слично туку е Кратенка на WINDOWS.Вака:
1.Креирајте Нов Фолдер.
2.Одете,ПРОПЕРТИС на него и сменете му ја иконата во невидлива
Е сега тука проблем останунва Името,но и тоа ќе го нема
3.Стисни на RENAME на фолдерот,кога ке се поплави тоа за да си напишеш ти име твое направи го ова:Задржи АЛТ,и стисни 0160,ЕНтЕР.
Сега веќе го нема ни името,така да овој фолдер ќе биде НЕВИДЛИВ,најдете си добра позиција да го чувате.
П.С Пази да не го Изгубите,хехехех.

Тоа во секој случај нема да го заклучи фолдерот, а и лесно може да се пронајде :) Надвор од темата.. :chudenje:
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Тоа во секој случај нема да го заклучи фолдерот, а и лесно може да се пронајде :) Надвор од темата.. :chudenje:

Хехе,може нема да го ЗАКЛУЧИ,ама посигурно ти е така,отколку да го заклучуваш.Ако го заклучиш некој нема да може да влезе,ќе се изнервира и ќе ти го избрише,и после што правиме?А вака на другото не е така лесно да се најде како што велиш ти.Ама како сакаш твое мислење.Само дадов нешто поинтересно и позабавно.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Хехе,може нема да го ЗАКЛУЧИ,ама посигурно ти е така,отколку да го заклучуваш.Ако го заклучиш некој нема да може да влезе,ќе се изнервира и ќе ти го избрише,и после што правиме?А вака на другото не е така лесно да се најде како што велиш ти.Ама како сакаш твое мислење.Само дадов нешто поинтересно и позабавно.
Не е точно. Со Hide Files and Folders фолдерот не можеш да го најдеш ако е заклучен, а не па да го избришеш. ;)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Вака имам нешто поинтерсно за вас.Се надевам дека ова не сте го знаеле.Не е никаква програма ниту нешто слично туку е Кратенка на WINDOWS.Вака:
1.Креирајте Нов Фолдер.
2.Одете,ПРОПЕРТИС на него и сменете му ја иконата во невидлива
Е сега тука проблем останунва Името,но и тоа ќе го нема
3.Стисни на RENAME на фолдерот,кога ке се поплави тоа за да си напишеш ти име твое направи го ова:Задржи АЛТ,и стисни 0160,ЕНтЕР.
Сега веќе го нема ни името,така да овој фолдер ќе биде НЕВИДЛИВ,најдете си добра позиција да го чувате.
П.С Пази да не го Изгубите,хехехех.


p.s Ako veke go izgubite ednostavno pritisnete ctrl + a ( so toa ke se obelezat site ikoni na DeskTopot i lesno ke mozete da go zabelezite)
:bravo:
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Вака имам нешто поинтерсно за вас.Се надевам дека ова не сте го знаеле.Не е никаква програма ниту нешто слично туку е Кратенка на WINDOWS.Вака:
1.Креирајте Нов Фолдер.
2.Одете,ПРОПЕРТИС на него и сменете му ја иконата во невидлива
Е сега тука проблем останунва Името,но и тоа ќе го нема
3.Стисни на RENAME на фолдерот,кога ке се поплави тоа за да си напишеш ти име твое направи го ова:Задржи АЛТ,и стисни 0160,ЕНтЕР.
Сега веќе го нема ни името,така да овој фолдер ќе биде НЕВИДЛИВ,најдете си добра позиција да го чувате.
П.С Пази да не го Изгубите,хехехех.

ХаХа... ми ја откри финтата - се зезам. Јас на пример, доколку заборавам на која позиција сум го оставил скриениот фолдер, користам CTRL + A или Refresh. Поздрав ;)
 

GargamelX

Intern
19 јануари 2008
51
1
Немате потреба од никаков софтвер.Едноставно ставетего фолдерот на кое место сто сакате и на менито одите на Тооls-Folder Options...-View-do not show hidden files and folders-ok.
Одите на фолдерот сто саката да го сокриете десен клик Properties и обелезувате Hidden. Во тој момент ви се сокриа фолдерот а минатата постапка не мора да ја правете тоа со Тools бидејки ке имате направено секој фаил и фолдер сто има направено Hidden да биде сокриен.
А за да го пронајдите фолдерот кој веке сте го сокриле следетеја следната постапка Tools-Folders Options...-View- Show hidden files and folders.
Со ова можете да проверите кај имате сокриено фаил или фолдер или да дознаете доколку некој ви сокрил.
;)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
И што фајде ќе имам јас ако така го сокријам фајлот? Седнува друг после мене и Tools-Folders Options...-View- Show hidden files and folders и го има мојот фајл. :rolleyes:
Значи тука зборуваме за заклучување на фајл со лозинка за да не може друг корисник да има пристап во фајлот. Заклучување е едно а криење на фајл е друго. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно