• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Заклучен компјутер....итно потребна помош

Статус
Затворена за нови мислења.

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
Здраво. Имам еден сериозен проблем. Пред некое време на мојот никаков :lut2: брат му покажував како да постави пасворд на компјутерот. Тој сакајки да види што научил кога ме немаше мене поставил пасворд и фино си отишол на службено патување преку работата. Не е достапен да го контактирам а ми треба компјутерот бидејки работам еден важен проект со едни момци од Србија. Пробав преку Safe Mode но и на оној Дефолт администраторот што си е со Widows - от ми бара пасворд исто така. Што да правам аман помагајте:lut2:.
...п.с. се надевам дека сум па правиот фориум и дека не ги преминав правилата на форумот, но очаен сум.
Фала од напред.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Мислам дека лозинката на администраторот, е иста онаа како што ти била претходно пробај со неа. Доколку успееш после тоа веројатно знаеш, ако не... Оди во делот за user-и и таму стави го сегашниот акаунт како Limited со тоа ќе можеш да му смениш лозинка, потоа само намести го администратор повторно и здраво ѓаци :D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Нели може некеко да си направам некој друг акаунт или нешто такво?

Можеш ако успееш да се логираш на Администратор акаунтот, после тоа можеш дури и стариот акаунт да си го користиш како што ти објаснив погоре. Ако нешто не ти е јасно слободно прашај.
 

pocemk

Intern
19 јуни 2007
20
0
Пробај со оваа програма: http://www.crg.bg/v12/WinKey8.1.2670.iso да ресетираш паролата. Правиш bootable CD, рестартираш и веднаш се стартира програмата, каде имаш можност да ресетираш паролите на кој account сакаш. Работи на XP и Vista. Проверено :))
 

darecarcemb

Intern
8 април 2008
236
21
blagodaram na site sto mi pomognaa no sepak uspeav da go kontaktiram brat mi i da go doznam originalniot pasvord. Se izvinuvam sto "pravev guzva" bez potreba no taka se uci neli? :)
pozdrav Darko
 

cikio

Intern
13 април 2008
4
0
druze mozi da mi poobjasnis kako raboti potocno programava otkako ce vlezis vo neze.I jas imam slicen problem a nemozam da se snajdam so programava
fala odnapred
 

pocemk

Intern
19 јуни 2007
20
0
Значи прво ја запишуваш програмата со Nero на CD.CD-то го правиш да е bootable. После го поставуваш CD-то и рестартираш. Се стартира самата програма и избираш 1 или 2, т.е избираш партицијата на која ти е самиот Windows и стискаш Enter. Ќе те праша "Would you like to undo Windows Key changes?" можеш да избереш (Yes/No). После тоа ти се појавува "Please select the account to reset the password for :
1. Administator
2. Guest
3. User
Избираш за кој account сакаш да ресетираш паролата со 1,2 или 3 и потврдуваш со "Yes". Кога ќе ти напиши "password has been reset" , вадиш bootable CD-то, рестартираш и веќе немаш парола, т.е се логираш без парола.
Ако има нешто проблем слободно пиши.
Поздрав!
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Значи прво ја запишуваш програмата со Nero на CD.CD-то го правиш да е bootable. После го поставуваш CD-то и рестартираш. Се стартира самата програма и избираш 1 или 2, т.е избираш партицијата на која ти е самиот Windows и стискаш Enter. Ќе те праша "Would you like to undo Windows Key changes?" можеш да избереш (Yes/No). После тоа ти се појавува "Please select the account to reset the password for :
1. Administator
2. Guest
3. User
Избираш за кој account сакаш да ресетираш паролата со 1,2 или 3 и потврдуваш со "Yes". Кога ќе ти напиши "password has been reset" , вадиш bootable CD-то, рестартираш и веќе немаш парола, т.е се логираш без парола.
Ако има нешто проблем слободно пиши.
Поздрав!

Добро е да се знае ова :bravo:
 

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Пробај со default : UserName: Administrator
и претисни Enter, ако несака стави си ubuntu live cd и ископирај си све на стик
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.684
Членови
32.139
Огласи
512
Најнов член
tapc
На врв Дно