• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Задача во C++ (pomosh)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Dani84

Intern
12 декември 2020
1
0
Рамностран триаголник со познат периметар

Дадени се целобројните должини на страните на разностран триаголник. Да се напише програма која ќе проверува дали постои рамностран триаголник со целобројна должина на страна со ист периметар како на разностраниот триаголник и колкава е должината на страната.

Влез: Од стандарден влез се внесуваат 3 природни броеви кои претставуваат страни на разностраниот триаголник.

Излез: Во првата линија на стандарден излез да се испише da ако постои таков триаголник а потоа празно место и да се испише должината на страната. Ако не постои таков триаголник да се ипише ne.

Пример 1

Влез

4 6 9

Излез

neПример 2

Влез

3 4 5

Излез

da 4
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
173
110
Подели го параметарот со 3 и ако нема остаток,тогаш има таков рамостран триаголник.
 

bxbi.

Intern
23 септември 2020
1
3
mnogu lesna zadaca.. nema da bidam grub i da ti recam da batalis programiranje kako toj pogore. Ama treba malce i logikata da si ja povezbas...

int main() {
int a,b,c,p;
p=0;
cin>>a>>b>>c;
p=a+b+c;
if (p%3==0) { cout<<"da "<<p/3;}
else {cout<<"ne";}
return 0;
}
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,954
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно