• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Задача C++ (помош?)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Jok3r_123

Intern
14 јуни 2020
4
0
Здраво, за проект ми беше доделена следнава задача:
STL - манипулација со вектор од структури по избран елемент (string) :

1. Да се креира струкутура Profil со сотавни елементи со IDBroj, nickname и nivo.
2.Дел од структурата да биде ф-ја за сортирање на структурата по променливата string по растечки азбучен редоследн (A кон Z) и кодот да биде во структурата.
3.Структурата да има 5 записи.
4.Структурата да се пополни и да се смести во вектор.
5.Да се испечати содржината на векторот од структурни записи како што е внесена.
6.Да се сортира содржината на векторот од структурни записи по Nickname по растечки редослед и да се испечати на конзола.


Задачата ја разбирам некои 45-50% што точно се бара и што треба да се бара, но не го разбирам делот со векторит, немам искуство во работење со вектори.

Би ми било од голема помош, ако знае некој.
Ви благодарам однапред :)
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Здраво, за проект ми беше доделена следнава задача:
STL - манипулација со вектор од структури по избран елемент (string) :

1. Да се креира струкутура Profil со сотавни елементи со IDBroj, nickname и nivo.
2.Дел од структурата да биде ф-ја за сортирање на структурата по променливата string по растечки азбучен редоследн (A кон Z) и кодот да биде во структурата.
3.Структурата да има 5 записи.
4.Структурата да се пополни и да се смести во вектор.
5.Да се испечати содржината на векторот од структурни записи како што е внесена.
6.Да се сортира содржината на векторот од структурни записи по Nickname по растечки редослед и да се испечати на конзола.


Задачата ја разбирам некои 45-50% што точно се бара и што треба да се бара, но не го разбирам делот со векторит, немам искуство во работење со вектори.

Би ми било од голема помош, ако знае некој.
Ви благодарам однапред :)
Имаш пробано да ја решиш, барем тие 45-50%?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,720
Мислења
856,043
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно