• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Zabrzajte go vasiot mozilla firefox..

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Goroner

Intern
28 април 2007
313
13
Zdravo na site.
Ova go imam procitano na drug forum i sakav da go doblizam do site onie koi se korisnici na ovoj forum.

Rabotata e kako da napravite ednostavni cekori za da go zabrzate otvaranjeto na web lokaciite preku mozilla firefox.

Ne gi pisuvajte navodnicite-so niv naglasuvam sto tocno treba da se napise!


1.otovrete go mozilla i napisete go slednovo : "about:config"

2.pronajdete gi slednite parametri i smenete gi na sledniov nacin

a)"network.http.pipelining" duplo klikanje na nego i ke se smeni od "false" vo "true"

b)"network.http.pipelining.maxrequests" duplo klikanje na nego i napisete ja slednata vrednost "30"

v)"network.http.proxy.pipelining" duplo klikanje na nego i se menja od "false"
vo "true"

Posle napravenite promeni napravete go slednovo:

na prazen prostor -desen klik i izberete "new>integer"

na popup-ot sto ke se otvori napisete "0" i pritisnete OK
na sledniot prikazan popup napisete go slednovo : "nglayout.initialpaint.delay"
i pritisnete OK.

So slednite cekori e zavrsena postapkata za zabrzuvanje na mozilla firefox browser-ot.
Sledno sto treba da napravite e da go resetirate browser-ot i ke gi osetite promenite.

Ova najcesto uspeva - megutoa ako imate 56k modem ne e cudno da ne osetite razlika(ne sum probal na 56k modem,najdobro e da mi kaze nekoj ako ima so 56k modem sto go testiral ova-dali ima nekoi razliki...)


Srekno!
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Еве уште нешто што би можело да биде корисно. Го применив кај мене и навистина има ефект (само незнам дали е од тоа или заради новиот firefox update) сепак запис стар една година:

Многу актуелен и сè попопуларен е т.н. minimize hack за Mozilla Firefox кој има за цел да ја преполови вредноста на меморијата што Mozilla Firefox ја присвојува додека работи. Станува збор за релативно едноставна процедура на додавање на непостоечка вредност во about:config регистарот на Firefox. Еве како и на вашиот Firefox да му го направите т.н. minimize hack.
Додека работите во Mozilla Firefox, отворете нов таб. Во адресната лента, внесете about:config. Ќе ви се отвори регистарот со сите постоечки подесувања на Mozilla Firefox, од кој во овој случај не треба ништо да бришете, туку ќе треба нешто да додадете. Со десен клик на било кој дел од about:config регистарот, од лебдечкото мени изберете New и потоа Boolean. Со тоа создавате нова променлива величина која ќе има за цел да ја контролира меморијата што ќе ја користи Firefox во текот на својата работа. Следниот чекор се состои од внесување соодветно име за штотуку создадената променлива. Името се внесува во ново отворениот прозорец, а инаку треба да гласи: config.trim_on_minimize. Изберете OK и во следниот дијалог прозорец изберете ја вредноста True. *естартијате го Mozilla Firefox, отворете десеттина интерактивни веб сајтови, повикајте го Task Manager-от во Windows и видете колку помалку меморија сега користи firefox.exe, како активен процес од листата системски процеси во Task Manager-от.
Сепак сè уште не сте готови. Постои уште една грешка или за некои предност во Mozilla Firefox, која во нашиов случај ќе ја корегираме за да заштедиме на системската меморија. За да ви овозможи да ги користите командите back и forward во рамките на еден прозорец, Mozilla Firefox мора да ги памети претходно отворените страници, за што повторно нескромно посегнува по системската меморија. Ако ја смениме постоечката вредност за соодветната променлива тоа може да се промени. Со таа цел повторно се упатуваме во about:config регистарот на Mozilla Firefox. Повторно отвораме нов таб и внесуваме about:config во адресната лента. Овој пат ја бараме integer вредноста browser.sessionhistory.max_total_viewers која по правило во сечиј неменуван Firefox регистар е означена со -1. Ќе ја промениме таа вредност на нула, со двоен клик на името на конкретнава функција и внесување 0 (нула) во ново отворениот дијалог прозорец. Потврдуваме со клик OK. Потоа го рестартираме Firefox, повторно отвораме неколку богати веб сајтови, го повикуваме Windows Task Manager и следиме што се случува со процесот firefox.exe.
Не се случуваат никакви чуда, само што firefox.exe како процес, користи уште помалку системска меморија, од пред извршувањето на оваа измена. Проверете, па кажете за вашите искуства.

Превземено од: http://www.inbox.net.mk/?p=749
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Еве и едно многу корисно бесплатно програмче за оптимизација на Mozilla Firefox наречено FireTune.
Едноставно ќе одберете каква конекција и компјутер користите и done :D .
Мене лично ми заврши работа :D
Линк тука.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
A ke gi objasnite li pogornite cekori ili samo taka, sakam da znam so se menuva so niv
 
1 мај 2007
35
0
Decki fala mnogu za sovetite.Stvarno se isplati covek da ve poslusa vas.Se isplatea sovetite i sega imam poveke prostor vo CPU USAGE-to i pobrz e MOZILATA FIREFOX
FALA FALA
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,177
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно