• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Забележани НЛО во Германија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Пред два дена, забележани се неколку чудни неидентификувани летечки објекти во Германија. Веста е неофицијална и сеуште не е пренесена од официјални медиуми иако дознав дека некои полицајци во Германија во својот извештај ја забележале случката..

Случајно испадна еден IRC пријател да биде надвор во тоа време и да направи слики со не толку лош квалитет.

Моментално има дискусија тука: http://www.abovetopsecret.com/forum/thread354592/pg1

Еве .gif анимација со некои од сликите:И мал спој на намалени сликички што јас ги направив од оригиналите:
Оригиналните фајлови директно од апаратот (Canon EOS 350D) ги има тука:

Edit:
http://blueray.zeroscience.org/1.rar
http://blueray.zeroscience.org/2.rar
http://blueray.zeroscience.org/3.rar

(Фала LiquidWorm за хостот)

http://vmetni.com/blueray/ (околу 250 МB zip file raw images) (ве молам користете го линков само доколку не работи тој на zeroscience.org)

(Сликите се со резолуција 3456х2304)

Точна локација од каде што се направени сликите е 50°55'41.22" N 6°57'01.26" E

Благодарност до Peter (blueray) за сликите :)
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Jas mislam deka se nekoi tajni vladini letala ili pak nesto amerikancite i rusite eksperimentiraat.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Абе што се плашите, тоа сум јас со мојот точак со вградени крилја
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
kako e mozno segde u svetotv da ima NLO samo u makedonija ne:lut2:.Dali nie sme najnormalni i ne primetuvame takvi raboti ili sme slepi pa ne gledame nisto,sto e rabotava?inace mislam deka ova e fake.:ua:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
895
73
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
kako e mozno segde u svetotv da ima NLO samo u makedonija ne:lut2:.Dali nie sme najnormalni i ne primetuvame takvi raboti ili sme slepi pa ne gledame nisto,sto e rabotava?inace mislam deka ova e fake.:ua:
Европејците се со кренати глави, немаат проблеми и затоа забележуваат НЛО, а ние со нашите македонски проблеми сме со свенати глави и затоа ништо не можеме да забележиме. :LOL::LOL::LOL:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
... :ermm:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Кажувате дека се fake, барем еден аргумент да имавте..
Постирав линк до raw images од камерата, незнам дали некој ги разгледал. Типот не е единствен што ги видел но можеби е единствениот што ги сликал, така да ниту настанот ниту сликите не се фејк.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Mene ova na nisto ne mi lici, a uste pomalku na UFO. Vervam vo ovie raboti ama ova e malce cudno.:)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
А некој видел НЛО за да кажи дека ова не му личи на НЛО?:p
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
go simnav toj golemiot zip od 250 mega, i vnatre ima fajlovi so .CR2 ekstenzija.....kako e mozno da gi vidam slikite? koj program mi treba?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #22

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
go simnav toj golemiot zip od 250 mega, i vnatre ima fajlovi so .CR2 ekstenzija.....kako e mozno da gi vidam slikite? koj program mi treba?
Јас ги отворив со Photoshop CS3.
Yup, со Photoshop се отвораат.. :)

Од Wikipedia: # .CR2 file format, the RAW image format of Canon's digital cameras

Сликите се "сирови" креирани од апаратот со кои се направени (Нешто као дигитални негативи).. Другиот .zip што е околу 100 MB ги има сликите во JPG формат..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Mene ova na nisto ne mi lici, a uste pomalku na UFO. Vervam vo ovie raboti ama ova e malce cudno.:)
UFO - Unidentified Flying Object, Неидентификуван летечки објект.

Во случајов, објектите се неидентификувани а се летечки, по дефиниција се UFOs или НЛО..
Незнам што е проблемот :) Во ниеден случај не кажав дека се вонземјани или нешто слично на тоа..

И да, и мене ми личат на летечки светлечки црви :))
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Па имало случаи и во Македонија да се забележат НЛО и тоа многу... само што тогаш во моментот немале камера или апарат за да го "фатат" моментот... :muahaha:

А иначе за сликите немам аргументи, ни дали е фејк или не...не сум скептик нити пак песимист за овие работи. Можда се метеоролошки балони :p а можда се некои експерименти на германската влада... :ha:
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
prvo nesto sto probav e so CS2 i ne se otvaraa....simnav nekoj si free raw viewer .... gi pravi vo epten malecki sliki....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно