• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Забелешка

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Retardinjo

Баниран/a
16 јуни 2007
36
0
Секоја чест за интересните форуми на овој ит македонски форум.
Идејата е супер и според мене форумот би требало да добие на популарност во иднина..
Ова беа позитивните забелешки

- Сеа малце за корекција

1.Мислам дека форумот заслужува и посвеж стајл
2.Кукијата за онлајн членови подесете ги малце на повеќе - сеа е само 15 минути:tainstven:

Поздрав
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
E sega stvarno me zbunivte i neprijatno me iznenadivte.Ama voopsto ne mi e jasno zosto temata Windows Vista e zatvorena.Da ja zatvorivte bidejki e zastarena tema ili star OS ajde ama za Vistata nov OS za koj treba da se kritikuva i otcenuva temata e zatvorena!!!???E nemozam da poveruvam.Citiram smesno opravduvanje "Мислам дека темава, време е да се затвори...нема причина да ја оставиме отворена истата...
Ако некој има да постави прашање во врска со Windows Vista нека отвори нова тема...

Затворена тема.

Благодарам."

Mislam deka e vreme temava da se zatvori,ama golema greska i kiks koj tolku me nasmea sto eden administrator ne smee da si go dozvoli.Temata kako prvo bese uspesna pa zatoa mislam deka toa ne e problemot.Razmisliv za povise moznosti i nisto ne mi e jasno.Mozebi na nekoj mu e smesno ili ke kaze ovoj filipvselena previse preuvelicuva ali ova e ogranicuvanje na slobodite.Zosto da otvaram nova tema koga vise postoi takva a samata tema Windows Vista bese za oceni i slicno_Ocigledno mnogu luge MISLAT pa pravat zeleni.Ocekuvam edno golemo i detalno objasnvanje od Administratorot sto ja zatvori temata.Zivo se interesiram da doznaam sto e toa.Cekam.......
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
E sega stvarno me zbunivte i neprijatno me iznenadivte.Ama voopsto ne mi e jasno zosto temata Windows Vista e zatvorena.Da ja zatvorivte bidejki e zastarena tema ili star OS ajde ama za Vistata nov OS za koj treba da se kritikuva i otcenuva temata e zatvorena!!!???E nemozam da poveruvam.
Епа вака...

Разбирам дека ти ја имаш отворено темата и затоа добиваме вакви реакции, но ајде да ги сумираме работите...

Ја започна темата со претставување на Vista...
Pred se site znaeme deka Microsoft ima golemo iskustvo vo svoite proizvodi.Windows XP bese nivno golemo izdignuvane no Windows Vista e uste pogolemo.Iako noviot operativen sistem saka jaki performansi mislam deka i Vista ke bide siroko upotrebuvana vo Makedonija.Iako seuste go nemam doma instalirano vo idnina sum vo plan da go instaliram.Bil Gejts si ja zavrsi uspesno rabotata.Iako nekoi imaat problemi so drajverite i toa se nadminuva brzo.Pozdrav do site:D
Набрзо... темата прерасна во тотален хаос... Во една иста тема се зборуваше за:
- Сигурност на Виста
- Проблеми со Виста
- Споредби на Виста со Мас ОS
- Конфигурации потребни за Виста
- Споредба за успехот меѓу Виндоус 95 и XP
- Прашања со кои програми е компактибилна Вистата
- BluePill технологија
- Бета тестирање на Микрософт производи
- Конкуренцијата помеѓу Микрософт и Епл
- Xerox машината
- Беше поставена анкета: Dali Windows Vista sodrzi kopirani delovi od Mac OS?
- Mac OS
- проблеми со Неро и Виста
- Виста и Фотошоп
- и многу други...

Значи, не зборуваме дека имаш отворено форум за Виндоус Виста, туку обична тема која треба да биде само претставување на системот, првични импресии и информации... а погледни што стана?

Citiram smesno opravduvanje "Мислам дека темава, време е да се затвори...нема причина да ја оставиме отворена истата...
Ако некој има да постави прашање во врска со Windows Vista нека отвори нова тема...

Затворена тема.

Благодарам."

Mislam deka e vreme temava da se zatvori,ama golema greska i kiks koj tolku me nasmea sto eden administrator ne smee da si go dozvoli.
Убаво што си се изнасмеал, смеењето е добро за здравјето. Лично, не гледам ништо смешно во тоа што администраторот постапил така и има наведено причина која е сосема разбирлива. Верувај дека администраторите навистина се грижат за овој форум, и дека правењето грешки е сведено на минимала, и дека тука не станува збор за грешка, туку едноставно желба форумот, кој и така е обемен, да е прегледен, да се знае во која тема што се зборува, а не во една тема да се зборува се и сешто.

Temata kako prvo bese uspesna pa zatoa mislam deka toa ne e problemot.Razmisliv za povise moznosti i nisto ne mi e jasno.
Не разбирам по што оценуваш дека темата е успешна... По квантитетот на постови а го отфрлуваш квалитетот на истите? Мое лично увидување е дека темата е комплетен хаос, и не се знае точно што да се зборува... ниту што да се праша.

Mozebi na nekoj mu e smesno ili ke kaze ovoj filipvselena previse preuvelicuva ali ova e ogranicuvanje na slobodite.
Оф боже мој, како ти се ограничени слободите кога повторно ја имаш слободата да си отвориш нова тема за се` што те интересира за Виста во форумот за Виндоус? Те молам аргументирај ми го ограничувањето на слободите...

Zosto da otvaram nova tema koga vise postoi takva a samata tema Windows Vista bese za oceni i slicno.
За да го направиме форумот попрегледен... Не знам дали имаш забележено на свој грб колку во денешницата слободното време навистина има голема цена.... Навистина не е потребно да трошиме време барајќи ја правата тема каде што може да си најдеме одговори.... Темите треба да носат имиња како: Проблем со Фотошоп во Виста, Проблеми со Неро и Виста, Споредба на Виста и Мас ОС и слично, за да некој член немора да ги чита сите мислења за да дојде до својот одговор.

Ocigledno mnogu luge MISLAT pa pravat zeleni.
Очигледно многу луѓе мислат дека мислат, наместо навистина да мислат.

Ocekuvam edno golemo i detalno objasnvanje od Administratorot sto ja zatvori temata.Zivo se interesiram da doznaam sto e toa.Cekam.......
Таквото големо и детално објаснување, за твое лично задоволство... еве го... но ќе напоменам дека само потрошив дел од моето слободно време за непотребни цели кои се навистина јасни. Замисли секој член да почне да бара детално и големо објаснување од администраторите во кое по којзнае кој пат наведуваме дека се прекршени правилата кои верувам дека не се ни прочитани во тој случај или слично.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
ej pa zatoa e i temata.Administratorot seuste ne dava objasnuvanje,sigurno zatoa sto se krie.
Ц ц ц, јавно те молам да престанеш со вакви детски потбуцнувања кои се крајно неетички и непрофесионални.

Темата беше хаос, крај на оваа дискусија.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
E ova e objasnuvanje.Ne bi rekol deka ova bese detski potbucnuvanja samo sakav odgovor a ne karanje i haos
Значи јас потрошив поголем дел од моето скапоцено време за да го задоволам твоето барање на детален и голем (зошто мораше да биде голем? :))) одговор, а воопшто немаше потреба ни од никакви бунења ни објаснувања... јасно се знаеше зошто е затворен каналот.

Потбуцнување: А зар нема да ми реплицираш и да ми одговориш на прашањата? :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Како тоа сериски броеви и страници за истите може да се нелегални. Законот вели дека неможе да се умножува и јавно да се продава или емитува некој материјал како програми, видео и музика. Никаде во законот не вели дека со сериски број правиш нешто нелегално и со линк до нив. Доколку некој остави некаков број незначи дека со тоа умножува или емитува некаков материјал кој има авторски права. Се додека не го променат законот ве молам немојте да кажувате дека барање на линкови и сериски броеви е нешто нелегално и нема да го дозволите истото. Кракот е нешто нелегално и во ред е да биде забрането, бидејки истото содржи материјал од некој програма. Но линк до кракови неможе да биде нелегално, ако е нелегално нема сигурно да стои на интернет, нели.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Како тоа сериски броеви и страници за истите може да се нелегални. Законот вели дека неможе да се умножува и јавно да се продава или емитува некој материјал како програми, видео и музика. Никаде во законот не вели дека со сериски број правиш нешто нелегално и со линк до нив. Доколку некој остави некаков број незначи дека со тоа умножува или емитува некаков материјал кој има авторски права. Се додека не го променат законот ве молам немојте да кажувате дека барање на линкови и сериски броеви е нешто нелегално и нема да го дозволите истото. Кракот е нешто нелегално и во ред е да биде забрането, бидејки истото содржи материјал од некој програма. Но линк до кракови неможе да биде нелегално, ако е нелегално нема сигурно да стои на интернет, нели.
Правилата се јасни. Не планираме да ги копираме законите со дупки.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Добро ќе ми објасниш ли зошто некои страници постојат на интернет со такви содржини и зошто не се забранети, дали и светските закони се со дупки, а вие ете ќе пропагирате легални работи. Не викам дека сега треба нешто нелегално на форумов да се прави, но правилата не ви се во согласност со светските правила против пиратеријата и постојано ги опоменувате членовите како тие прават нешто нелегално. Кажете дека се тоа ваши лични потреби и дека поради тоа не ни дозволувате да постираме такви линкови. Ниту ставам ниту ќе поставам кракови и сериски броеви на вашава страница, но имам право да поставам линкови до истите.
 
M

Mr.Alien

Гостин
...и постојано ги опоменувате членовите како тие прават нешто нелегално. Кажете дека се тоа ваши лични потреби и дека поради тоа не ни дозволувате да постираме такви линкови. Ниту ставам ниту ќе поставам кракови и сериски броеви на вашава страница, но имам право да поставам линкови до истите.
Не ми е јасен овој дел. Кои и чии лични потреби? На администраторите? Потреби од кракови и сериски? Сметам дека нема потреба да ти објаснувам каде и како можеш да дојдеш до кракови и сериски броеви.
И кога би сакал сите сериски и кракови кои постојат на интернет да ги чувам за себе, тоа е невозможно, нели? :ua:
Затоа, овој дел од постов нема апсолутно никаков смисол.
Линкови кон нерегуларни содржини се забранети на форумов, исто како што се забранети и самите кракови и сериски броеви. Значи, тоа го расчистивме и нема потреба да се повторуваме. За нелегални содржини постојат други форуми и сајтови.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па добро сигурно сега нема да речете да згрешивме и можеби си во право. Вие мислите дека сте во право, ако не дозволувате да се поставуваат линкови до одредени страни. Тие забранетите страни се обезбедени со свои лозинки и неможе секој да ги посети, сите останати линкови кои не бараат лозинка не се забранети и слободно може да се посетуваат од секого. Како може да биде забранет некој линк што содржи слики за возрасни, ако истиот не е обезбеден со лозинка. Зошто морам јас сега да талкам низ интернет и да барам нешто, бидејќи истото немам друг начин да го добијам. Неможам да го платам преку интернет и поради тоа неможам ни да го користам, мислам дека треба да имате разбирање за нашите потреби. Доколку сметате дека таквите линкови нетреба да бидат достапни за секого има начин како на другите форуми да го направите достапно само за членовите на тој начин ќе привлечете и повеќе членови. Мислам дека треба да размислите убаво за овој дел, а не како роботи да сметате дека ви е решена работата со тоа што сте поставиле правила.
Ова е реалност и ве молам не ги коментирајте моите мислења доколку не ви се допаѓаат кажете аргументи зошто нешто не би требало да биде така. Ако аргументите се субјективни кажете.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Па добро сигурно сега нема да речете да згрешивме и можеби си во право. Вие мислите дека сте во право, ако не дозволувате да се поставуваат линкови до одредени страни. Тие забранетите страни се обезбедени со свои лозинки и неможе секој да ги посети, сите останати линкови кои не бараат лозинка не се забранети и слободно може да се посетуваат од секого. Како може да биде забранет некој линк што содржи слики за возрасни, ако истиот не е обезбеден со лозинка. Зошто морам јас сега да талкам низ интернет и да барам нешто, бидејќи истото немам друг начин да го добијам. Неможам да го платам преку интернет и поради тоа неможам ни да го користам, мислам дека треба да имате разбирање за нашите потреби. Доколку сметате дека таквите линкови нетреба да бидат достапни за секого има начин како на другите форуми да го направите достапно само за членовите на тој начин ќе привлечете и повеќе членови. Мислам дека треба да размислите убаво за овој дел, а не како роботи да сметате дека ви е решена работата со тоа што сте поставиле правила.
Ова е реалност и ве молам не ги коментирајте моите мислења доколку не ви се допаѓаат кажете аргументи зошто нешто не би требало да биде така. Ако аргументите се субјективни кажете.
Reng, малку не ми се јасни твоите постови, но ја сфаќам нивната цел. За жал, не дозволуваме и нема да дозволиме објавување на сериски броеви, линкови до нелегални содржини и оние веб страни кои промовираат нелегални содржини.

Тоа што велиш дека е за наши потреби, ќе ти кажам: WOW...каква глупа изјава!
Зарем ние имаме цел ако промовираме легален софтвер? Зарем ќе добијам јас нешто кога ќе избришам пост со сериски броеви или линкови од рапидшаре кои водат до кракувана верзија на Фотошоп или слично... ај те молам размисли си поубаво.

Форумов не подржува и нема да подржува работи кои нарушуваат авторски права, интелектуална сопственост и се користат за нелегални цели. Има алтернативи за секој софтвер, неможеш да користиш Фотошоп, немаш гајле, има други програми кои ја завршуваат истата работа, користи ги нив.

За сериски броеви, кракови и слично, најди друг форум, ги има многу. Овој форум нема да биде уште еден македонски сајт кој што нема да почитува авторски и интелектуални права и туѓ труд. Жал ми е...

Правилата постојат за да овој форум не биде тотален хаос...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Добро ќе ми објасниш ли зошто некои страници постојат на интернет со такви содржини и зошто не се забранети, дали и светските закони се со дупки
Да, дури и светските закони се со дупки.

а вие ете ќе пропагирате легални работи.
А зошто ние, ете, да бидеме како секои други и да дозволуваме непочитување на туѓ труд и нешто за кое некој се мачел ден и ноќ за да може да оствари профит на крајот...

Не викам дека сега треба нешто нелегално на форумов да се прави, но правилата не ви се во согласност со светските правила против пиратеријата
Светски правила против пиратерија!?!?!? :zbunet2:

и постојано ги опоменувате членовите како тие прават нешто нелегално.
Да, тие прават нешто нелегално, ги опоменуваме да не го прават тоа. Што има лошо во тоа?

Кажете дека се тоа ваши лични потреби и дека поради тоа не ни дозволувате да постираме такви линкови.
Булшит реченица кажана само за провокации и желби за кавги. Ако имаш аргументи дека имаме лични потреби за такви работи... кажи!

Ниту ставам ниту ќе поставам кракови и сериски броеви на вашава страница, но имам право да поставам линкови до истите.
За жал немаш. Забранета е било каква промоција на нелегален софтвер, дури и постирање на информации како да се стигне до истиот.

Малце чуден пример: Ако ти му кажеш на некој со намера да убие невини луѓе каде може да најде пиштол, не си направил ништо лошо а?
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
После ова морам да кажам дека од една страна ве подржувам, но од друга страна ги подржувам и оние другите. Доколку сум на страната на тие што произведуваат ќе викам дека тие се во право, но доколку сум од страна на корисниците и колку пари траба да дадат за еден софтвер е стварно страшно. Постојат бесплатни верзии, но не се толку добри бидејќи немаат доволно пари за да бидат добри. Сепак мојата замисла е дека треба да има една рамнотежа и на заштитата на авторските правата и на корисниците од непотребни трошоци. Тоа е што е неможеме ништо во тој дел, сметав дека можеби и другите кои немаат пари да купат или неможат да најдат треба да се информираат на овој форум.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Zoshto be da koristish krakuvana verzija na nekoj software ako nemash pari da go kupish? Idi ograbi baba, dete shto odi po ulica pa kupi si go. (glej pogodi go momentot, denovite koga stigaat penziite ili ima nekoj praznik)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Не е место за ваква дискусија ама ај.. Еве ти добра споредба..

Во супермаркет имаш убави чоколади од 50, 60 денари па нагоре. Ти сакаш да јадеш Милка ама имаш само 20 денари.
Сакаш да кажеш дека би оправдал крадење на чоколадите само затоа што немаш пари да ги купиш? Или ќе се задоволиш со Милкс каде што с личи на а и е 20 денари?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Сакам да кажам дека тоа што некои луѓе немаат пари да купат одреден софтвер е сосема друг проблем.
Збрка прават оние кои се недоволно информирани или заостанати, кои "програмите" не ги сметаат за нешто физичко па заради тоа и мислат дека треба да се бесплатни.

Другпат ако те интересираат вакви работи во однос на пиратеријата или што и да е друго, слободно отвори си нова тема и најверојатно некој ќе ти одговори и ќе продискутира :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,160
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно