1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Туторијал За сите што купуваат од интернет (Aliexpress, Ebay, DealExtreme...)

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Mr.Jack, 31 Август 2018.

1. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

622
    352
    9 Февруари 2008
    Многу од вас порачуваат од интернет разни работи, па да ви кажам на кратко за TopCashback.com во Лајонес стил на спам

Преку сајтов ви даваат процент од трансакциите. Само треба да кликнете на нивните линкови и да отидете преку TopCashback.com: The USA’s #1 Cashback & Vouchers Site на сајтот од кој планирате да купувате. Ова работи на принцип - topcashback.com е affiliate на сајтот, тие зимаат commission од сајтот и дел од тој commission ви го отплаќаат вас.

Еве колку проценти добивате за трансакции на овие сајтови:
    • Aliexpress - 6%
    • DealXtreme - 5%
    • Ebay - 1.5%
    • Amazon - до 10%
    Соработуваат со скоро сите сајтови за онлајн шопинг

Процентиве не се многу високи и не добивате значителна сума на мали трансакции, ама ако порачувате телефони или хардвер или било што поскапо добивате солидна сума. А ништо не губите ако кликнете преку сајтот.

Од форумов знам @DonFrozex го користи сајтов, за други не знам.

Не ставив афилиејт линкови нигде, ако ви треба ќе ви пратам преку ПП мој. Само пријателски совет да го користите сајтов или слични cashback сајтови на овој пред да порачувате онлајн, посебно за поскапи трансакции

На causevd, TATA_MATA, krashot и уште 9 други им се допаѓа ова.
  2. Gucci

Gucci
    On your way to fame

828
    725
    5 Јули 2011
    Најбитното, како ги вадиш тие пари?

DonFrozex, Sharlovski, Andrejrulz и на уште 1 им се допаѓа ова.
  3. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

622
    352
    9 Февруари 2008
    Можеш да ги извадиш преку PayPal, преку бенк акаунтот на Payoneer, преку Yandex.Money Или може да ти дадат гифт кард.

ernesto, DonFrozex, Gucci и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,188
    9 Јуни 2011
    Машко
    Одамна се стремев да напишам и јас една подетална статија за TopCashback, но никакде да најдам време за тоа.
    Фала ти што го направи ти тоа.

Сајтов е одличен, легитимен и исплаќа без проблеми.
    Малце бавно иде процедурата за верифицирање на трансакциите, но ако животот не ти зависи од тие 6% на купено нешто - тогаш ништо не ве спречува да кликнете 2 клика плус пред правење нарачка онлајн ;)

Парите ги вадам јас на Пејпал, сум немал никакви проблеми до сега со тоа.
    Е сега тие што немаат ПП, ќе најдеме начин да ги извадеме и вашите некако, ипак сме затоа тука на форум, да си помагаме :)

Имам извадено преку 200-300$ во период од 6-12 месеци.

Слободно прашувајте што ве интересира околу сајтов.

На Dave1 и Oktar им се допаѓа ова.
  5. bakidota

bakidota
    Intern

76
    27
    21 Март 2017
    Машко
    Вадење на пари од пејпал е невозможно сите го знаат тоа. Барем не на легитимен македонски начин.

6. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,512
    1,975
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Шо зборваш? :confused:

7. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,188
    9 Јуни 2011
    Машко
    На страна од вадењето на парите преку Пејпал, еве баш сега гледам кога кликнав на Payout дека има и други (нови) можности за вадење пари.

Ако оваа Виртуелна Виза е истото она што го мислам, и е уствари иста виртуелна картичка како што може да се извади од било која банка - тогаш проблемот за вадење пари од TopCashback е решен! :)

Ќе пробам сега баш со 10-на долари што имам да ги извадам на виртуелнава виза, па ќе ви кашам аутком. ;)

П.С. Ми стигнаа и последните 53$ кешбек од Али, што ги спомнав на Ми темата.
    Со мало задоцнување од дополнителни 2 недели откако ја прифатив нарачката.

На Dave1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bakidota

bakidota
    Intern

76
    27
    21 Март 2017
    Машко
    Државјаните на република Македонија можат само да плакаат со сервисот пејпал.

9. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,352
    1,142
    26 Април 2013
    Машко
    А двојните државјани или тројни што живеат во мк и имаат PayPal од други држави?

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

10. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,188
    9 Јуни 2011
    Машко
    Или сепак не.. :(

TopCashback - View Your Enquiries

11. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,188
    9 Јуни 2011
    Машко
    Јубилејно иЉадарче :)

Нека рече после некој дека не чини кешбек-от :)

На Joco Ilievski, bxxxn, Dave1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  12. efto

efto
    Gaining Experience

301
    257
    19 Април 2007
    Не е иљадарка ама солидно е
    Screenshot_81.png

13. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,188
    9 Јуни 2011
    Машко
    нека крчка само ;)

заборавив да пишам, испадна дека може да се вадат парите и преку Виртуелна Виза од Топкешбек. Лупате само рандом постоечка адреса и име од УСА и ти се генерира виртуелна картичка на тоа име. Испробано лично, порачано ми бенд 3-ка на тој начин.

На Dave1 и bandrej им се допаѓа ова.
  14. Melisandre

Melisandre
    Gaining Experience

143
    264
    6 Мај 2019
    Женско
    4 години сум Gold Member на Али...а дури сега ја видов темава...:cry:

15. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,470
    11,755
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Пред да се регистрирам, да проверам:

1. Дали поените (доларите) некогаш истекуваат? На пример, на крај на година, една година откако си ги направил или друг период? Односно, дали можам да ги држам, на пример, три години без да ги повлечам?

2. Гледам дека имаат мобилна апликација, како оди купувањето преку неа? Затоа што на пример на Али најчесто се (малку) пониски цени преку мобилната апликација на Али, па дали е кумулативно или многу сакам?

3. Исто и преку веб линкот, дали потоа можам да ставам купон на сајтот од кој што купувам и ќе го признае и него?

Фала.

16. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

977
    1,188
    9 Јуни 2011
    Машко
    1. Мислам дека не истекуваат доларите, барем мене до сеа не ми се случило тоа (мада често си ги повлекувам парите на сметка, не дозволувам да прекорачат година или така нешто)

2. Не ја користам мобилната не знам дали воопшто е возможно преку мобилната апликација да се искористи кешбек, или е стаена само за convenience за проверка на трансакции, суми и слично...

3. Мене до сега ми ги признавало купоните од АлиЕскпрес, не гледам причина зошто да не. Сепак веројатно тоа зависи од самиот сајт.

На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
  17. krashot

krashot
    Gaining Experience

171
    99
    21 Април 2013
    Машко
    Video Editor
    И јас исто :eek::eek:

18. Joco Ilievski

Joco Ilievski
    Gaining Experience

148
    113
    24 Август 2011
    Машко
    Дали мора се пополнат информациите од профилот?
    Пошто за адреса гледам има само амерички држави и ништо појќе, и дали ако стаем некоја држава од нив, рандом, ќе има нешто проблем или не ни мора да се попуни?
    Исто и остали информации како осигурување на кола, куќа...

Сподели

Вчитување...