• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Туторијал За сите што купуваат од интернет (Aliexpress, Ebay, DealExtreme...)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
652
399
Многу од вас порачуваат од интернет разни работи, па да ви кажам на кратко за TopCashback.com во Лајонес стил на спам

Преку сајтов ви даваат процент од трансакциите. Само треба да кликнете на нивните линкови и да отидете преку TopCashback.com: The USA’s #1 Cashback & Vouchers Site на сајтот од кој планирате да купувате. Ова работи на принцип - topcashback.com е affiliate на сајтот, тие зимаат commission од сајтот и дел од тој commission ви го отплаќаат вас.

Еве колку проценти добивате за трансакции на овие сајтови:
  • Aliexpress - 6%
  • DealXtreme - 5%
  • Ebay - 1.5%
  • Amazon - до 10%
Соработуваат со скоро сите сајтови за онлајн шопинг

Процентиве не се многу високи и не добивате значителна сума на мали трансакции, ама ако порачувате телефони или хардвер или било што поскапо добивате солидна сума. А ништо не губите ако кликнете преку сајтот.

Од форумов знам @DonFrozex го користи сајтов, за други не знам.

Не ставив афилиејт линкови нигде, ако ви треба ќе ви пратам преку ПП мој. Само пријателски совет да го користите сајтов или слични cashback сајтови на овој пред да порачувате онлајн, посебно за поскапи трансакции
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
652
399

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
Одамна се стремев да напишам и јас една подетална статија за TopCashback, но никакде да најдам време за тоа.
Фала ти што го направи ти тоа.

Сајтов е одличен, легитимен и исплаќа без проблеми.
Малце бавно иде процедурата за верифицирање на трансакциите, но ако животот не ти зависи од тие 6% на купено нешто - тогаш ништо не ве спречува да кликнете 2 клика плус пред правење нарачка онлајн ;)

Парите ги вадам јас на Пејпал, сум немал никакви проблеми до сега со тоа.
Е сега тие што немаат ПП, ќе најдеме начин да ги извадеме и вашите некако, ипак сме затоа тука на форум, да си помагаме :)

Имам извадено преку 200-300$ во период од 6-12 месеци.

Слободно прашувајте што ве интересира околу сајтов.
 

bakidota

Intern
21 март 2017
79
27
Можеш да ги извадиш преку PayPal, преку бенк акаунтот на Payoneer, преку Yandex.Money Или може да ти дадат гифт кард.
Парите ги вадам јас на Пејпал, сум немал никакви проблеми до сега со тоа.
Вадење на пари од пејпал е невозможно сите го знаат тоа. Барем не на легитимен македонски начин.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
На страна од вадењето на парите преку Пејпал, еве баш сега гледам кога кликнав на Payout дека има и други (нови) можности за вадење пари.Ако оваа Виртуелна Виза е истото она што го мислам, и е уствари иста виртуелна картичка како што може да се извади од било која банка - тогаш проблемот за вадење пари од TopCashback е решен! :)

Ќе пробам сега баш со 10-на долари што имам да ги извадам на виртуелнава виза, па ќе ви кашам аутком. ;)

П.С. Ми стигнаа и последните 53$ кешбек од Али, што ги спомнав на Ми темата.
Со мало задоцнување од дополнителни 2 недели откако ја прифатив нарачката.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
На страна од вадењето на парите преку Пејпал, еве баш сега гледам кога кликнав на Payout дека има и други (нови) можности за вадење пари.Ако оваа Виртуелна Виза е истото она што го мислам, и е уствари иста виртуелна картичка како што може да се извади од било која банка - тогаш проблемот за вадење пари од TopCashback е решен! :)

Ќе пробам сега баш со 10-на долари што имам да ги извадам на виртуелнава виза, па ќе ви кашам аутком. ;)

П.С. Ми стигнаа и последните 53$ кешбек од Али, што ги спомнав на Ми темата.
Со мало задоцнување од дополнителни 2 недели откако ја прифатив нарачката.
Или сепак не.. :(

TopCashback - View Your Enquiries
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
нека крчка само ;)

заборавив да пишам, испадна дека може да се вадат парите и преку Виртуелна Виза од Топкешбек. Лупате само рандом постоечка адреса и име од УСА и ти се генерира виртуелна картичка на тоа име. Испробано лично, порачано ми бенд 3-ка на тој начин.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,598
11,932
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Пред да се регистрирам, да проверам:

1. Дали поените (доларите) некогаш истекуваат? На пример, на крај на година, една година откако си ги направил или друг период? Односно, дали можам да ги држам, на пример, три години без да ги повлечам?

2. Гледам дека имаат мобилна апликација, како оди купувањето преку неа? Затоа што на пример на Али најчесто се (малку) пониски цени преку мобилната апликација на Али, па дали е кумулативно или многу сакам?

3. Исто и преку веб линкот, дали потоа можам да ставам купон на сајтот од кој што купувам и ќе го признае и него?

Фала.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
Пред да се регистрирам, да проверам:

1. Дали поените (доларите) некогаш истекуваат? На пример, на крај на година, една година откако си ги направил или друг период? Односно, дали можам да ги држам, на пример, три години без да ги повлечам?

2. Гледам дека имаат мобилна апликација, како оди купувањето преку неа? Затоа што на пример на Али најчесто се (малку) пониски цени преку мобилната апликација на Али, па дали е кумулативно или многу сакам?

3. Исто и преку веб линкот, дали потоа можам да ставам купон на сајтот од кој што купувам и ќе го признае и него?

Фала.
1. Мислам дека не истекуваат доларите, барем мене до сеа не ми се случило тоа (мада често си ги повлекувам парите на сметка, не дозволувам да прекорачат година или така нешто)

2. Не ја користам мобилната не знам дали воопшто е возможно преку мобилната апликација да се искористи кешбек, или е стаена само за convenience за проверка на трансакции, суми и слично...

3. Мене до сега ми ги признавало купоните од АлиЕскпрес, не гледам причина зошто да не. Сепак веројатно тоа зависи од самиот сајт.
 

krashot

Gaining Experience
21 април 2013
171
100
Bitol, Bitola, Macedonia
krashot's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Motherboard
Gigabyte B450M-K
Storage
240 SSD 1TB HDD
RAM
16 GB
Video card
Gigabyte 1060 3GB
Mouse
Redragon M711 Cobra
Monitor
Benq 24"
OS
Windows 10 Pro

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
223
224
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Дали мора се пополнат информациите од профилот?
Пошто за адреса гледам има само амерички држави и ништо појќе, и дали ако стаем некоја држава од нив, рандом, ќе има нешто проблем или не ни мора да се попуни?
Исто и остали информации како осигурување на кола, куќа...
 

insomnia1993

Intern
26 октомври 2020
4
1
Здраво, ме интересира дали може од тука да платам со македонска картица кај шо зеам плата и да стигне во италија, значи порачуем од италија да стигне во италија на друга адреса ама од тука даси платам. Нема да биде проблем?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,397
1,160
Ohrid
Здраво, ме интересира дали може од тука да платам со македонска картица кај шо зеам плата и да стигне во италија, значи порачуем од италија да стигне во италија на друга адреса ама од тука даси платам. Нема да биде проблем?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Зависи од продавачот,договори се со него дали би се нафатил да ти прати на друга адреса,во принцип излегуваат во пресрет.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

mimica

Intern
15 декември 2010
87
25
Дечки да предложите некој сајт за брендирана гардероба што испорачува до македонија ама по обична пошта?
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
522
619
Дали кога се логирате преку Topcashback на Aliexpress се менува domainot во best.aliexpress.com или кај мене има некој натрапник :)
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,038
1,233
Дали кога се логирате преку Topcashback на Aliexpress се менува domainot во best.aliexpress.com или кај мене има некој натрапник :)
Не е натрапник, до таа страна и мене ме носи.

П.с. има Friendsgiving промоција од Topcashback:
За сите ново регистрирани до 6-ти Ноември има 20+10$ кешбек (20 за referrer, 10 за referee).

Ако планира некој да купува нешто у скоро време од Аљи, можеме да се организираме да ви дадам реф линк од Топкешбек и да делеме пола пола бонусoт од Топкешбек.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,819
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно