• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

За сите што имаат малце познавање од поимот хакер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gento

Intern
20 мај 2008
12
0
Здраво на сите корисници на овој форум.
На форумот од последен пат што го читав беше нешто што се полемизира околу хакерство или хакување и во некои теми и бев анализиран за тоа дали сум или не сум во право.
1. Да се науче полемиката и објаснувањето на зборот хакер.
2. И како што веќе некои се WONDER KID ови на овој форум, и така седат пред компјутер и си дремат на кајгана идивиди или другите македонски или не македонски страни и мислат ако прочитат нешто ќе станат хакери или па ако најдат некоја ГОТОВА програма, они да не мислат .
3. За нив имам посебна занимација и за да научат малце да размислуваат на друг начин и ако се заинтересирани за учење.
4. И за сите се попалени по оние PTC сајтови за брзи и лесни пари ц ц ц ц :ua:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да во право си

малку се злоупотребува зборот хакери wonder дечишта не се никакви хакери но некој седнал и направи посебна друпа само за нив Lamer еве им википедиа да сватат што е тоа

http://en.wikipedia.org/wiki/Lamer
Lamer is a jargon or slang name originally applied in cracker and phreaker culture to someone who didn't really understand what he or she was doing

генто базата сеа слаб ми е нетов не можам да ја симнам
но ке цирнам да видам што има

позз
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
BTW, поимот хакер сигурно знаете што е.

И знаете дека се дели на 3 вида, нели.

1, White-hat
2. Black-hat
3.Gray-hat

И сигурно знаете дека оние што најчесто ги нарекувате "хакери" се всушност кракери или black-hat-ови

Само како инфо:D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
1. Hacker (computer security), someone who breaks computer and network security
2. Hacker (free and open source software), a programmer in the free software and open source movement
3. Hacker (hobbyist), an enthusiastic home computer hobbyist.
:rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно