• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

За што служи Java програмирањето?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
Не сум добро запознаен со јава :LOL: И ако некој може да ми каже за што се можам да го користам јава програмирањео?
 

ChemicalAngel

Gaining Experience
24 ноември 2008
805
217
desktop,web applikacii, robotika(inteligencijata na robotite na misijata na Mars pred nekolku godini e pravena vo Java), mobilni aplikacii, pravenje na bazi(Oracle e napraven vo Java) itn.(ce me boli rakata sto drugo moze da se pravi vo java da pisam)
Za igri ne se koristi mnogu e spora momentalnata verzija ama ima napraveno game engini vo nea samo pobaraj na google ce najdes nesto.
 

roberts

Intern
13 јануари 2009
14
1
ne go lazi....na krajot na kraistata pak mora da nauci OOP ... :) ... taka da...
moj sovet...a i nepromasuvah tuka...
zemi si ja knigata "Learn c++ for 21 days"...od Jessy Liberty...
pocni od pocetok pa se do polimorfizam...e sea....ako se navleceh na c++ odi do kraj...ako ne!!!
prodolzi so JAVA...slicno rabota...
ama jas bi ti preporacah C# i toa 2008(mnogu barana rabota)...barem da ti se isplati trudot.... :bravoska:aaaa...i vezbaj mnogu mnogu mnogu...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
јава е одлична за било кој вид на проблем, особено за почетници, затоа што може да се користи и чисто структурно за поедноставни проблеми. Како што проблемите отежнуваат, се преоѓа на објектно.

еве ти некои case studies каде се јава се користи
http://java.sun.com/nav/used/
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
Абе од школо се одржуваат бесплатни курсеви (100 денари мисалм дека месечно или неделно) од пулсар и сакам да одам. Ама и тие ништо не кажват. Викат 2D 3D, Java, Web дизајн и уште едно беше ама незнам што...

Ако не успеам да се пријавам... ке се обидам да го научам сам c++ и паскал... па потоа да одам на некој курсеви за посложено програмирање.
Таа книгата Learn c++ for 21 days дали се наоѓа на интернет или треба да се порача нешто. И ако може некоја книга за паскал...

А од овие куревите ми се прави кеф за 3D i Java... може и малце основа на Web дизајн:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
Абе не е за тие 100 денари... реков ко бесплатно. Ама овие еден ден рекоја кој се пријави... другиот ден ги барат списоците. И вчера нешто имаја нешто ко предавање ама за како ќе се одвива курсот (не час) и можеше само 2ца од клас. Другите шо сакаја да одат мораше да ги прашват овие шо ојдоја... а тие таму гледале ракомет... и така...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
техничко, СОТУ Ѓорги Наумов смер: информатичка технологија
 

sdarko

Gaining Experience
28 септември 2008
1,051
64
Едно прашање околу оваа школа Пулсар. Каде е лоцирана дали е во Скопје или во некој друг град.
 
9 август 2009
32
0
pulsar ne gi biva zatoa so predavacite se neznam od kade i plus se mladi i neiskusni,vo integra predava covek koj e da ne recam expert za se vo vrska so java.
 

Ste

Intern
3 август 2009
63
3
Дечки сте забегале од темата.
Јас не сум ИТ експерт ама мислам дека Јава служи за креирање на мали програмчиња наречени аплети кои се користат во веб страните, како и за јава игри, „јавата“ како платформа има предност со тоа што креациите во неа може да се користат во секакви оперативни системи што имаат инсталирано јава:rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,212
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно