Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Za optic do doma

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.286
16.128
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
За што се збори тука бе?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.510
5.365
Оптик е тиња и кочи. Веќе оптик 2 е каде каде подобро, иако пак сецка.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.315
5.144
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
jas sum na 5 puta 2.5 poln, ne se igra so struja.
 

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
48
23
Го утепавте човекот.
Топ е оптик, се додека не го скинеш ќе тера
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1.706
2.756
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
ako moze nekoj so iskustvo da mi kaze da ne ima nekoi problemi i kolku vreme e na toj kabel
Јас имам од гаража до дома оптика LC-LC во 10Km SFP, 1310 нанометарски и на двете страни по еден SG300-10.
Одлично работи непрекинато веќе 5 години.
 

cgfreak

On your way to fame
1 октомври 2010
458
635
Дома

Излези од фрижидерот друже, ѕирни лево-десно :)
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
284
344
dashbog's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
Asrock B250 Pro 4
Storage
1TB NVME + 3TB HDD
PSU
Cooler Master 650W
RAM
8GB
Video card
RX580 8GB
Case
SAMA Yuhui
Mouse
Logi M310
Keyboard
Logi K540
Audio
Logitech Z333
Monitor
Dell 27"
OS
Windows 10
И јас котистам toslink оптички кабел од тв до ресиверот едно 10тина години. Апсолутно ниту еден проблем до сега. Работи беспрекорно.

Ама сам си го монтирав, ако нешто има значење.
Инаку телевизорот ми е Sony а ресиверот Yamaha.
 

cogscape

Intern
28 јуни 2016
38
48
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
CoolerMaster V750 Full modular
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB 3200MHz DDR4 CL16
Video card
EVGA 1080 FTW ACX
Case
Lian Li
Keyboard
Keychron K4
OS
Windows/MacOS
Тешко ми е да сфатам каде почнува а каде завршува мајтапот во темава, ама ме тера нешто да се вклучам во хаосов.

Ако имаш проблеми со оптичкиот интернет, барај го операторот.

Ако пак зборуваме за аудио, мислам дека веќе има изгубено смисла тослинк покрај напредоците во блутот технологијата. Без разлика, со здрав кабел супер звук би требало да имаш.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.802
17.463
Тешко ми е да сфатам каде почнува а каде завршува мајтапот во темава, ама ме тера нешто да се вклучам во хаосов.

Ако имаш проблеми со оптичкиот интернет, барај го операторот.

Ако пак зборуваме за аудио, мислам дека веќе има изгубено смисла тослинк покрај напредоците во блутот технологијата. Без разлика, со здрав кабел супер звук би требало да имаш.
7 години си член и досега ги немаш приметено ваквите како него што поставуваат прашања мислејќи дека гледаме на гравчиња?

Згора на се не се ни потруди да даде дополнително објаснување.

Поставува прашање, мисли дека е на чет, и ваљда незадоволен си заминува for good
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.547
1.685
Да не знае некој каде има од PVC каналите за оптички кабел водење, прогуглав но не се снајдов ...
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
734
462
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
SSD 2.5" Kingston A400 Series 480GB + Western Digital 4TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston HyperX FURY™ 16GB
Video card
ASUS Dual GeForce RTX™ 3050 OC Edition 8GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 11 Pro x64

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1.706
2.756
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Да не знае некој каде има од PVC каналите за оптички кабел водење, прогуглав но не се снајдов ...
Поп канали ги викаат народски, пок, поп...
Имаш у скоро секоја железарија, водоводџилница и слични такви продавници.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.671
Мислења
946.985
Членови
34.145
Огласи
2.013
Најнов член
Yadow
На врв Дно