• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

За корисничките наслови...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Еве вака, ова е мој предлог за кориснички наслови. Бидејќи на форумов, скоро сите имаме по некоја (грубо да речам) специјалност. Мој предло е корисничките наслови да бидат заменети со следниве:
Web Designer
Graphics Designer
Programmer
Hardware engineer
Software engineer
И така натаму
Овие кориснички наслови (доколку е изводливо), корисниците ќе можат самите да си ги бираат при нивна регистрација. Нормално тука има и други "специјалнсти" кој мене не ми паѓаат на памет. Со ова мислам дека ќе се решат проблемите со непотребните постови кој се праќаат со цел за поголем rank.
Се надевам дека од администрација ќе го разгледате овој мој предлог. :bye1:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Spored mene, do nekade predlogov drzhi voda.. No, da ne zaboravime deka vo momentov na forumov ima 1,946 chlena,od koi shto veruvam deka del ne se dovolno zapoznaeni so IT.. Mnogu chlenovi ovde idaat kolku za zanimacija, mnogu idaat za da pobaraat pomosh za nekakov problem i sl..
Za povekjeto bi bilo korisna taa idea, no so ostanatite mal broj e probolemot.. Pa, zaradi toa da ne dojde do nekakvo komplikacii mislam deka najdobro vo momentov da si ostane vaka kako shto e .. Inaku, mene lichno bi mi bila korisna ideata..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи како што кажав има многу работи кој не ми паднаа на памет. Затоа дајте предлог за кориснички наслов за оние кој не се баш по ИТ
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Мене лично ми се допаѓа предлогот, нека бидат само со ИТ поврзани, глупо е да има нешто трето. Може за тие како мене да има некоја општа формулација, без посебно занимање. Иначе воопшто не ми е јасно што ке постигне некој ако има незнам каков ранг:chudenje: Јас пишувам само во теми каде што имам нешто да кажам, а тоа е најчесто Off topic :)) Затоа и да соберам 3000 мислења сигурно некој нема да си помисли дека сум некој стручњак за ИТ и компјутери. Останатите теми само ги читам...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Navistina ako nekoj nema specijalnosto sto pravime togas ???
hehehe :) Ne veruvam deka postoi chovek shto nema voopshto nikakva specijalnost, bez razlika dali e toa vo ili von It oddelot.
Vo sekoj sluchaj mora barem od nekoja rabota da se razbira..
Значи како што кажав има многу работи кој не ми паднаа на памет. Затоа дајте предлог за кориснички наслов за оние кој не се баш по ИТ
Povtorno kje recham, toa bi bilo pregolema komplikacija vo momentov..Znaeme deka na forumov ima lugje od skoro site oblasti (pa duri i pravnici, ex. @Banzai :) ), pa na primer nekoj se zanimava so politika, pa za nego kako bi bilo korisnichki naslov "politichar" ? ::)).. Kako shto rekov, najdobro e da ostane vaka kako shto e.. Zaoa shto ako pochne da se naveduva takvi korisnichki naslovi koi shto se von IT oblasta, kje se sretnat mnogu razlichni poimi, i forumov kje ja zagubi smislata.. Ne zaboravajte, ova e IT forum, mesto za IT muabeti :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Како што кажа Banzai за оние кој не се поврзани со ИТ би можело да се смисли некој општ наслов.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Мене лично ми се допаѓа предлогот, нека бидат само со ИТ поврзани, глупо е да има нешто трето. Може за тие како мене да има некоја општа формулација, без посебно занимање. Иначе воопшто не ми е јасно што ке постигне некој ако има незнам каков ранг:chudenje: Јас пишувам само во теми каде што имам нешто да кажам, а тоа е најчесто Off topic :)) Затоа и да соберам 3000 мислења сигурно некој нема да си помисли дека сум некој стручњак за ИТ и компјутери. Останатите теми само ги читам...
Abe dobro.. da... ama togash pak bi doshlo do nekoj vid diskriminacija (ne vo bukvalen prevod ), zatoa shto togash kje se sretnat lugje koi shto se razbiraat vo it oblasta i lugje koi shto ne se razbiraat od it..
Kraj kraeva, pak togash siguren sum deka ogromen broj na chlenovi koi shto nemaat vrska, ili imaat nekoe sosema malo znaenje vo it oblasta, kje si se "zapishat" vo toj IT krugot, kolku da ne bidat zanemareni od strana na ostanatite chlenovi, ili pak zatoa shto samite mislat deka znaat mnogu od it oblasta a vsushnost nemaat ni malce vrska..
Veruvam deka tebe lichno toa ne ti smeta, zatoa shto i strukata ne ti e povrzana vo toj krug, a i mozhebi i ne ti e i tolku interesen ovoj del ( samo pretpostavka, bez zameruvanje :)) ), ama na nekoi navistina toa mu smeta, ni sam neznam zoshto, no sepak taka e.. toa e fakt..
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Abe dobro.. da... ama togash pak bi doshlo do nekoj vid diskriminacija (ne vo bukvalen prevod ), zatoa shto togash kje se sretnat lugje koi shto se razbiraat vo it oblasta i lugje koi shto ne se razbiraat od it..
Kraj kraeva, pak togash siguren sum deka ogromen broj na chlenovi koi shto nemaat vrska, ili imaat nekoe sosema malo znaenje vo it oblasta, kje si se "zapishat" vo toj IT krugot, kolku da ne bidat zanemareni od strana na ostanatite chlenovi, ili pak zatoa shto samite mislat deka znaat mnogu od it oblasta a vsushnost nemaat ni malce vrska..
Veruvam deka tebe lichno toa ne ti smeta, zatoa shto i strukata ne ti e povrzana vo toj krug, a i mozhebi i ne ti e i tolku interesen ovoj del ( samo pretpostavka, bez zameruvanje :)) ), ama na nekoi navistina toa mu smeta, ni sam neznam zoshto, no sepak taka e.. toa e fakt..
Не верувам дека ќе биде така, нема да има никаква дискриминација. Дека и сега претпоставувам знаете отприлика кој од поактивните членови за што го бива. Се гледа тоа по напишаните постови, во кои теми е најактивен и какви совет дава, односно што знае, а што не. А за тоа дали некој си мисли дека знае, тоа е негово право. Јас ако се напишам дека сум веб дизајнер, да не ќе ме гледате со други очи? :)
Да не сакате и да се тестираат сите дали го заслужуваат тој назив :))
Зашто некој би бил занемаруван ако не избере нешто како другиот? Ти да кажеме се разбираш и од софтвер и од хардвер(најопшта поделба :D), но хардверот ти лежи повеќе и ќе си избереш некој таков назив. Дали заради тоа некој нема да го цени твоето мислење и ќе те дискриминира во делот за софтвер? Не верувам, особено ако напишеш нешто паметно :)

Иначе мене не ми смета и да ми ставите назив Црна Овца :D
Јас пола од форумов не го разбирам, другата половина ја разбирам, а ме интересира четвртина. Интересна ми е атмосферата тука, и ми се допаѓа како се работи и развива форумов/порталов.
:bye1:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Или да креираме Јавни групи, што и постои таква опција на форумов само нема креирано ниту една група. Ова се правеше муабет во VIP делот само треба да смислиме имиња за групите (Дизајнери, Програмери, Вебмастери ...) и да фураме. w00t :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Не верувам дека ќе биде така, нема да има никаква дискриминација. Дека и сега претпоставувам знаете отприлика кој од поактивните членови за што го бива. Се гледа тоа по напишаните постови, во кои теми е најактивен и какви совет дава, односно што знае, а што не. А за тоа дали некој си мисли дека знае, тоа е негово право. Јас ако се напишам дека сум веб дизајнер, да не ќе ме гледате со други очи? :)
Да не сакате и да се тестираат сите дали го заслужуваат тој назив :))
Зашто некој би бил занемаруван ако не избере нешто како другиот? Ти да кажеме се разбираш и од софтвер и од хардвер(најопшта поделба :D), но хардверот ти лежи повеќе и ќе си избереш некој таков назив. Дали заради тоа некој нема да го цени твоето мислење и ќе те дискриминира во делот за софтвер? Не верувам, особено ако напишеш нешто паметно :)

Иначе мене не ми смета и да ми ставите назив Црна Овца :D
Јас пола од форумов не го разбирам, другата половина ја разбирам, а ме интересира четвртина. Интересна ми е атмосферата тука, и ми се допаѓа како се работи и развива форумов/порталов.
:bye1:
Tochno, kako shto kazha lichnosta ja istaknuva mislenjeto, ne nazivot .. Pa taka da pak kje povtoram, zoshto se potrebni takvi kompliciranja koga mozhe da si ostane vaka kako shto e, sekoj da pishuva vo koja oblast saka, bez razlika dali mu lezhi taa oblast ili ne..Zasega dokazhano e deka forumov odi vo nagorna linija, funkcionira kako shto treba, i mislam deka ne e vreme za beta obidi..
Samo da napomenam deka nemam nishto protiv ideata, se soglasuvam deka mozhe i da pridonese na neshto podobro no, ako se realizira mozheme da ochekuvame kako shto bi kazhal @D ushte mal milion broj problemi so nego.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве еден замисла за кориснички наслови според мене:

New Member (0-49 постови)
Junior Member (50-99 постови)
Full Member (100-299 постови)
Senior Member (300-499 постови)
Posting Freak (500 и повеќе постови)
Elite Member
Moderator
Super Moderator
Administrator


Ова би одело со напомена дека членовите не можат да ги добијат корисничките наслови: Elite Member, Moderator, Super Moderator и Administrator со постирање на голем број на постови.

Elite Member би бил кориснички наслов кој го доделува Администрацијата на оние членови чии постови навистина вредат и придонесуваат за развојот на форумот, експерти за хардвер, софтвер и сл.

Околу овозможување на custom titles за сите членови, односно секој сам да си става кориснички наслов, јас сум генерално против бидејќи ќе се создаде хаос со насловите и ќе има претерано многу работа за Администрацијата да се пратат и да се корегираат корисничките наслови кои ги кршат правилата и кои се со навредлива содржина.

Но сепак сум за доделување на custom title на некои членови како награда за нивниот труд, добро однесување, ангажираност на форумот и сл. Значи за да се добие custom title треба да се заслужи на некој начин.

:bye1:
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Добра идеја... ќе ги водиме работите во тој правец, како што кажа LiWo можеби ќе го решиме тоа со групи, а може и со нешто друго... конкретно јас а и поголем дел од админите сме за менување на сегашните кориснички наслови.

Биќе ускоро... :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Нов Член
Понов член
Регуларен
Одомаќен

Вака нешто?

И на мене ми се допаѓа идејата на командер ... и така и така овие кориснички наслови се од настанувањето на форумот, па ајде, нов портал нови наслови :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Lichno se slozhuvam so ideata na @AMD_fan, bi bilo dobro ushte edna mala promena da ima.. Kraj kraeva kje e barem pointeresno ako imame neshto novo :) ( Do dusha forumov e rechisi celosno izmenet ama nema da smeta i taa promena..)
Нов Член
И на мене ми се допаѓа идејата на командер ... и така и така овие кориснички наслови се од настанувањето на форумот, па ајде, нов портал нови наслови :)
Nemame imano takvi korisnichki naslovi... Naslovite se tie koi shto se, a dodeka pak ideata od @comander beshe kako shto razbrav da se vovede ushte eden korisnichki naziv kako na primer
"Web Designer, Graphics Designer, Programmer, Hardware engineer,Software engineer.." , za koj kako shto kazhav smetam deka kje nastane golema meshanica..

Или да креираме Јавни групи, што и постои таква опција на форумов само нема креирано ниту една група. Ова се правеше муабет во VIP делот само треба да смислиме имиња за групите (Дизајнери, Програмери, Вебмастери ...) и да фураме. w00t :)
Vo toj sluchaj, zatoa shto opcijata koja shto vekje ja imame e napravena individualna i mozhe da se menuva lichno od chlenot, kako shto toj kje posaka, taka da mislam deka nema da vrshi nekoja golema uloga na podobruvanje.. Jas lichno nikogash nemam prochitano korisnichki panel od nekoj chlen zatoa shto nemam tolku vreme da vidam shto mu e nego profesija ili od shto se razbira a i ne me interesira .. Toj del ne e staven ni na vidlivo mesto.. Pa taka da kako shto rekov neznam shto kje bide podobruvanjeto vo toj sluchaj.. no sepak.. ako navistina sakate samo napred :D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@COMANDER

Твојот предлог може подруго да се изведе. Ако се имплементира, тогаш ќе има премногу кориснички наслови. Наместо тоа, секој член во потписот може да си стави што сака. :bye1:
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
New Member (0-49 постови)
Junior Member (50-99 постови)
Full Member (100-299 постови)
Senior Member (300-499 постови)
Posting Freak (500 и повеќе постови)
Elite Member
Moderator
Super Moderator
Administrator
Mene licno mi se dopagaat predlozite od AMD_fan.Nekako se najrealni i nema da sozdadat tolku golema mesanica:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
а сто се замарате толку со тоа
ставете како што кажа амд
и ставете една usergroup ВИП на која членот ке може сам да си го менува насловот
и во таа група стављјте ги само оние кои заслужиле и се покажале
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
se slozuvam so @MetalGear :bravo:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Јас се слижвам со aleksandar_te - секој да си напиши тоа што сака.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,011
Мислења
854,594
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно