Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

За бесплатните компјутери - прилог во Утрински

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.915
3.993
www.iwmnetwork.com
За бесплатните компјутери

Авторот и е познат на редакцијата


Деновиве сме сведоци на продолжување на политиката „фрлање пари низ ветер” преку одлуката на Владата на секој апсолвент да му се дадат по 200 евра за компјутер. Мора да признам убаво, грижливо. Ама се чини дека времето е згрешено. Тоа беше актуелно некаде во седумдесеттите години. Тоа во ова време е бесполезно и крајно погрешно. Зошто? Затоа што Владата ја „утнала темата“. Со таа мерка само ќе се оди во прилог на западните земји. Имено, ќе им ги дошколуваме идните нивни граѓани.

Овие наши дипломци, кога ќе го завршат факултетот, ќе ги продадат компјутерите, ако веќе нема да застарат, и ќе си заминат во еден правец. Ако сакаме да им помогнеме на идните стручњаци на Македонија, кога ќе одите идната година на прием кај бруцошите на некои факултети, ќе треба да им одржите ваков говор. „Почитувани идни академски граѓани и наши стручњаци, јас како премиер, во името на владата на РМ, ве советувам многу упорно и истрајно да учите, затоа што само учените луѓе се гаранција за успехот на една држава. Само државите кои се базирани на наука напредуваат, а државите кои се базирани на принципот „ај ќе пробам”, се осудени на пропаст. Владата на РМ ви ветува дека кога ќе завршите со факултетот, кога ќе станете доктори, судии, инженери, учители, наставници, ќе имате високи плати, неколку пати поголеми од сегашниве плати на пратениците (кои во голем број не завршиле повеќе од задолжителното средно образование), а не обратно (како што е сега). Вашите плати ќе бидат во илјадници евра“. Премиерот треба да вети дека Владата на РМ ќе направи систем во кој ќе се ценат само стручноста и креативноста и дека партиската припадност нема да има значење.

Утрински 18.10.07
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па добро убаво е на народот да се даваат парите отколку во туѓи џебови. Владава покажа дека сака да и помогне на државава и на тоа работи сега сите може да ја критикуваат зошто прави нешто. Дали се сеќавате дека другите кое беа не правеа ништо, па никој не ги критикуваше, мислам дека таква влада не ни треба, а совршена влада никаде нема, може само во сон нечиј. Еве владата им нуди можност на граѓаните да ги кажат своите идеи за повеќе на мојот блог: reng.blog.com.mk.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Има доста вистина во написот...и добри теми за размислување.
На пример, како да се спречи одливот на млади, школувани и талентирани кадри?
Енергијата треба да се насочи тука...од каде што потекнуваат проблемите.
 

MushRoom

Intern
2 октомври 2007
41
1
Има доста вистина во написот...и добри теми за размислување.
На пример, како да се спречи одливот на млади, школувани и талентирани кадри?
Енергијата треба да се насочи тука...од каде што потекнуваат проблемите.

Младите треба да ја направат земјава "better place", а не да очекуваат некој друг да го направи тоа место нив.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Сето тоа со одливот и како да се спречи е во ред, ама сосема друга тема и не гледам врска со 200 евра и заминување на високообразованите. Јас ќе напишев подобар новинарски текст од оној на тој-што-и-е-познат-на-агенцијата. Војкан има право. Тој што решил да оди ќе оди со или без тие 200 евра.
Мое мислење.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Тоа си во право...за жал. Да се види што може да се стори да се мотивираат луѓето да останат, да не им биде заминувањето од МКД лајт-мотив. Тоа е поентата.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Тој што сака да замине ќе замине, тоа е во секој случај друга тема.. Незнам зошто луѓето го мешаат со ова.. Исто како со бесплатните net caffes.. 200 евра е подобро одколку ништо.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Премиерот треба да вети дека Владата на РМ ќе направи систем во кој ќе се ценат само стручноста и креативноста и дека партиската припадност нема да има значење.

Премиерот неможе да вети такво нешто, владата неможе да направи такво нешто, може само да помогне..
За да се случи такво нешто треба сите да почнат да реагираат.
Еве, момците од Утрински на пример. Весникот е апла партиски ориентиран, прочитајте ги текстовите и одма ќе ја увидите зависноста. Неверувам дека новинарите во него смеат што сакаат да објавуваат, најверојатно само тоа што му одговара на СДСМ. Да не се лажеме. Несакам темава да ја однесам во погрешна насока, ама текстот е очигледно партиски и анти-влада ориентиран. Преку глава ми е од вакви работи :ua:
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
што, зошто и како се дадени парите не е битно. да ги оставиме партиските препукувања за некој политички форум. битно е дека некоја влада конечно помисли на народот. 200е се мала сума, али на оваа сиромаштија - добредојдена.

проблемот што сега ќе се јави, се нашите добро познати фирми - лопови. најново што разбрав, е дека немало да може да се купува делови со ваучерите, туку ќе морало цела конфигурација. што ги боли к** фирмите што ќе купам јас со моите пари? ми личи на уцена, она класичното и добропознато манипулирање со муштериите. знае ли некој дали е ова точно, или евентуално да не има нешто екстра информации?!?!
 

Neptvn

Intern
13 октомври 2007
16
0
Јас бев вчера во Нико, и баш прашав дали ќе може да се купат делови или само компјутерски систем и ми рекоа дека ќе може само компјутер заради тоа што фискалните сметки или не знам како што, биле врзани со одредена испорака (не знам не го сфатив зошто) али битното е дека не може делови така и да сакаат не можат да ни продадат делови. А за доплаќање за подобар РС може.

И сеуште немаат добиено ваучери...
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Јас бев вчера во Нико, и баш прашав дали ќе може да се купат делови или само компјутерски систем и ми рекоа дека ќе може само компјутер заради тоа што фискалните сметки или не знам како што, биле врзани со одредена испорака (не знам не го сфатив зошто) али битното е дека не може делови така и да сакаат не можат да ни продадат делови. А за доплаќање за подобар РС може.

И сеуште немаат добиено ваучери...

Odlichno... ke ima trgovija so ovie vaucheri. I idejata za aukciski sajt mi zvuchi se pointeresna. ;)
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
фирмиве за компјутери се експерти за заобиколување на законите, така да нека не ми глумат лудило дека не можеле да продаваат делови заради фискални сметки или незнам што друго. се читаат како селски буквар дека поентата им е да те залажат да доплатиш екстра за да земеш нешто што ќе личи на компјутер, а не „pentium 4 celeron“. ако сакаат да ги видат моите 200е ќе треба да се потрудат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.107
Членови
35.432
Најнов член
Luka Milevski
На врв Дно