• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

- za badijala

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
gledam na pocetnataima eden - za badijala

me interesira sto mislat clenovite za ova i da go kazat svoeto mislenje za badijala
pozz
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Голем минус имат дадено за бадијала затоа што користи пиратерија. Барем ја така мислам... да го нема варезот на бадијала 100% би бил сигурен дека би им дале плус.
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Ama mislam deka i za toa e tolku popularen zatoa sto ima skoro se na nego,a toa sto 99% od stvarite se piratski toa e druga rabota i pricinata za negovata popularnost.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Ama mislam deka i za toa e tolku popularen zatoa sto ima skoro se na nego,a toa sto 99% od stvarite se piratski toa e druga rabota i pricinata za negovata popularnost.
Популерен е затоа што тој е единсвениот македонски варез форум... и наместо што нашите македончиња да шетат низ англиските форуми, а ги има некои кои не го разбираат добро англискиот јазик, па си идат на бадијала.

Негативен поен имат дадено затоа што е против законот. Како што можеш да забележиш на форумот D, S (зимам за пример) и многу други се против пиратеријата.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Како што можеш да забележиш на форумот D, S (зимам за пример) и многу други се против пиратеријата.
Не само D и S туку сите од Администрацијата сме одлучно против пиратеријата на форумот и на порталот на ит.ком.мк и во таа насока го водиме форумот.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Добро е што форумот оди во таа насока против пиратеријата. Со тоа се поттикнува народот па и државата, така да се изразам против пиратеријата. Па така би требало да паднат и цените за оригинален софтвер.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Добро е што форумот оди во таа насока против пиратеријата. Со тоа се поттикнува народот па и државата, така да се изразам против пиратеријата. Па така би требало да паднат и цените за оригинален софтвер.
Во денешно време повеќето од корисниците на интернет и компјутер(да не речам сите го имаат) , на интернет можат да најдат секакви кракови, кодови за лиценци и ред други работи и затоа не употребуваат оригинален софтвер.А плус тоа што не им се дава пари за лиценцирање, иако има и многу добри freeware кои можат да ги заменат тие, како на пример Dreamweaver, Photoshop, AutoCad ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
moze malce da odeme so ocenuvanje na toj forum ? ako se slozuvate , ajde...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
А плус тоа што не им се дава пари за лиценцирање
veruvaj deka glavnata prichina se parite vo makedonija za kupuvanje originali. Da imashe malce pogolem standard verojatno pogolemiot broj od korisnicite kje kupat original.


moze malce da odeme so ocenuvanje na toj forum ? ako se slozuvate , ajde...
Interesen predlog, bi bilo ushte podobro i da se vovede anketa... po pregledno kje bide.
 
M

Mr.Alien

Гостин
На форумот Бадијала има еден интересен пост од некојси nebo666 во кој тврди дека Celeron процесорите се Pentium процесори со фабричка грешка, при што дефектниот дел ЛАСЕРСКИ СЕ ОТСТРАНУВАЛ.
http://badijala.com/showpost.php?p=242206&postcount=12 (и барајте го nebo666)
Ако уште некој знае за сличен пример за ЛОБОТОМИЈА на процесор, нека постира!

Како додаток, еве го ова:
http://badijala.com/showpost.php?p=244049&postcount=18
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Samo me interesira od kade mu e informacijata na nebo666 i kakov e toj procesor sto ke mu iseces del i ke produzi da si raboti.Barem jas ne sum cul za takvo nesto.:LOL::LOL::LOL:
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
gledam na pocetnataima eden - za badijala

me interesira sto mislat clenovite za ova i da go kazat svoeto mislenje za badijala
pozz
Да има... јас лично ги видов реакциите на членовите на форумот Бадијалаво темата отворена за минусот и очигледно дека некои други погрешно ја разбрале пораката која им е упатена.

Не треба секоја критика да се сфаќа како нешто лично и навредливо.
Форумов и порталот се против пиратерија, зошто?
Јасно ни е дека да не беше пиратеријата повеќето не би знаеле што е тоа Виндоус и слично, но ајде да ја развиваме ИТ индустријата со пиратерија кога сите организации кои би ни влијаеле на развојот и стандардот ја сметаат за нелегална? Едноставно никаде нема да отидеме со пиратерија... каков е личниот став на авторите спрема проблемот, може да прочитате на нивните блогови и останати текстови, но порталот кој цели да направи нешто повеќе за ИТ во Македонија неможе да поддржува пиратерија.

Бадијалџии, не си го ставајте коментарот на срце, бар ако ништо друго ви праиме реклама... и лоша реклама е сепак реклама зар не?
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
И јас се согласувам дека погрешно е сфатена пораката. Логично е овој форум да не ја поддржува пиратеријата, D наведе зошто.
Во критиката пишува дека сајтот е доста популарен и лесно може да се пренасочи на нешто подобро ако го нема warez-от.
И сега ако забележите има доста добри теми во делот за ИТ дискусии.
Ако мислите дека членови како NEBO666 го претставуваат целиот форум тогаш грешите.
Познавам многумина кои научиле многу од тој форум меѓу кои сум и јас, конкретно од делот за ИТ дискусии.

Од Бадијалџија.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да не бидам погрешно сватен, а очигледно од мојот пост испаднало така.
Точно е дека еден форум не може да се гледа и оценува низ призмата на само еден член. Постирав за неговата изјава откако убаво се изнасмеав, и сакав постот да го видат и другите. Без намера некого да навредувам или омаловажувам.
Тоа што тој пост е на бадијала е коинциденција, а од друга страна ова е тема во која се зборува за Бадијала.
Се надевам дека vasildb ме свати...:).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Да не бидам погрешно сватен, а очигледно од мојот пост испаднало така.
Точно е дека еден форум не може да се гледа и оценува низ призмата на само еден член. Постирав за неговата изјава откако убаво се изнасмеав, и сакав постот да го видат и другите. Без намера некого да навредувам или омаловажувам.
Тоа што тој пост е на бадијала е коинциденција, а од друга страна ова е тема во која се зборува за Бадијала.
Се надевам дека vasildb ме свати...:).

vasildb mozebi t.e sigurno ke te svati no badijala.com se pogresno svakaat....
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
И јас се согласувам дека погрешно е сфатена пораката. Логично е овој форум да не ја поддржува пиратеријата, D наведе зошто.
Во критиката пишува дека сајтот е доста популарен и лесно може да се пренасочи на нешто подобро ако го нема warez-от.
И сега ако забележите има доста добри теми во делот за ИТ дискусии.
Ако мислите дека членови како NEBO666 го претставуваат целиот форум тогаш грешите.
Познавам многумина кои научиле многу од тој форум меѓу кои сум и јас, конкретно од делот за ИТ дискусии.

Од Бадијалџија.
Не само овој форум, туку и секој човек при здрав разум знае дека пиратеријата е кражба. Луѓето мора еднаш засекогаш да разберат дека информатиката е дел од пазарот на трудот, како што е впрочем и се останато во капитализмот.
Дали мене лично, или на вас ви се допаѓа тоа е сосем ирелевантно. Информатичарите работат како и сите други професионалци во своите области да изработат нешто што е потребно за тој пазар. А доколку некој смета дека тие треба да работат за џабе и да живеат од ништо, тогаш може слободно да излезе пред некоја институција и да протестира. Дали ќе биде поддржан, или ќе биде испратен во лудница е веќе друга работа. Важно секој има право да го искаже своето мислење и незадоволство...
Кога мене лично би ме прашале јас повеќе би ги осудил докторите за тоа што профитираат на нечија мака, одколку информатичарите кои профитираат за подобрување на нечиј бизнис и забава.

Што се однесува до Бадијала форумот, мислам дека е помалку наивно да се каже дека би можел лесно да се пренасочи кон нешто подобро ако биде исклучен варезот. Тоа е од многу едноставна причина што токму поради него форумот е посетен и популарен. Како што кажа некој член пред мене, наместо да лута неписмениот македонец по англиски форуми ќе оди таму и ќе најде се што му е потребно. За тоа секоја чест на авторите на форумот, направиле нешто што е потребно на пазарот, независно на кој пазар се однесува. Колку нивната идеја е оригинална, а колку е бледа копија на познатите светски форуми од тој карактер е очигледно. Сепак, се покажала вистинита онаа пословица дека меѓу слепите оној со едно око е видовит (а можеби и не беше така, не сум сигурен :D ). Што се однесува до дискусиите, и нивото на кое тие се водат тука и таму, мислам дека е повеќе од очигледно. Тоа пред се се должи на членовите и на екипата која го одржува форумот, а тамошната па и не баш има некоја голема поврзаност со информатичката технологија. Освен ако не мислат дека половина час инсталација на vbulletin е големо достигнување =).

Тоа е моето мислење како еден од првите членови на тој форум, и како еден од многуте кои сфатија дека дискусиите на тој форум се попусто потрошено време. Поздрав ! :bye1:
 
C

Crash_Bandicoot

Гостин
Eh. ova temava nema vrska. I na badijala i na it.com.mk i na guru3d.com sekogash ke se najde po nekoj shto ke kaze nekoj biser, no toa ne znaci deka forumot ne cini. Ne moze eden forum da bide "popameten" od drugiot ili obratno. Clenovite go pravat forumot, pa kakvi clenovi ke se registriraat - takov forum ke dobiesh.
edit: Zash go izbrishavte mislenjeto od JimmyKing? c c c... Ovde mislenje izgleda mozesh da ostaesh samo ako i odgovara na administracijata...
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
На форумот Бадијала има еден интересен пост од некојси nebo666 во кој тврди дека Celeron процесорите се Pentium процесори со фабричка грешка, при што дефектниот дел ЛАСЕРСКИ СЕ ОТСТРАНУВАЛ.
http://badijala.com/showpost.php?p=242206&postcount=12 (и барајте го nebo666)
Ако уште некој знае за сличен пример за ЛОБОТОМИЈА на процесор, нека постира!

Како додаток, еве го ова:
http://badijala.com/showpost.php?p=244049&postcount=18
Abe veza nemate od hardware bre tokmaci. Cache-ot se otstranuva od Pentium i ete ti Celeron. Veza nemate od IT.


A za piraterijata. DA ne bese piraterijata vo Makedonija vie nemate kompjuter da vidite. NA DOS uste ke se rabotese. A ne pa Photoshop, Dreamweaver. Ajde admini kazete dali softverot vi e 100% legalen na kompjuterite.
a za muzikata i filmovite da ne pravam muabet.
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Доколку во коментарот имало нешто што ги прекуршува правилата нормално дека би било избришано.
Васил излезе најреален во оваа ситуација, додека на бадијала имаше секакви коментари кон администрацијата и општо кон овој овде форум. Не сакам да ги споменувам овде тие грди зборови од страна на некојси DimitarMK, ^^GoRiLLaZ^^ итн итн...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
moze da se napravi edna anketa da se oceni badijala na koj kolku mi se dopaga toj forum jas i prethodno predloziv no nekako .........
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
gledam na pocetnataima eden - za badijala

me interesira sto mislat clenovite za ova i da go kazat svoeto mislenje za badijala
pozz
Covekot samo prasa kakvi ni se mislenjata za toj forum i zosto mora nekoi luge da gi svatat mislenjata od odredeni clenovi kako napad na forumot sekoj si ima razlicno mislenj za rabotite a toa sto Mr.Alien go posoci postot na nebo666 kako primer na eden od podobrite biseri sto sum gi cul ne znaci nikakov napad na Badijala barem (spored mene).I jas sum clen tamu i siguren sum kako i poveketo na ovoj forum.Da potenciram ova ne e nikakov napad na badijala ova cisto samo iskazuvanje na individualni mislenja.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
samo da se nadovzran na prethodnite clenovi dokolku badijala se prenasoci vo drug it forum
garant ke gi isgubi skoro site ako ne i site clenovi

clenovite se tamu samo za da simnat nesto warez koe ne se sposobni da go napisat na google tuku tamu se imaat na gotovo

i site ke trazat alternativa na badijala nekoj drug mak warez forum koj ke im servira se

i jas sum protiv piraterija no vo nekoi situacii moram i jas tolku mi se primanjata znaci od warez spored mene profakam samo OS i Adobe paket barem mene toa mi treba a drugo se mi e sloboden soft

da e malku povisok standardot i primanjata ke se namali piraterijata delumno no ne cela toa sekogas ke ima
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
jas mislam deka na badijala ima duri i previse sloboda ima mnogu nekontrolirani mislenja i temi
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
da e malku povisok standardot i primanjata ke se namali piraterijata delumno no ne cela toa sekogas ke ima
Sekogas ke ima luge sto ke im bide poslatko da zemat nesto bez pari otkolku da go platat istoto bez razlika kolkav ni e standardot.
i jas sum protiv piraterija no vo nekoi situacii moram i jas tolku mi se primanjata znaci od warez spored mene profakam samo OS i Adobe paket barem mene toa mi treba a drugo se mi e sloboden soft
Na site nekogas ni trebaat programi koi se plakaat i za zal nemame pari da si kupime i so toa sto simnuvame krakuvani verzii itn sme podrzuvaci na piraterijata.Zalno no vistinito.
jas mislam deka na badijala ima duri i previse sloboda ima mnogu nekontrolirani mislenja i temi
Kako ke im dozvolis,taka ke se odnesuvaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,561
Членови
30,069
Најнов член
Кристина Ставрева
На врв Дно