Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

За англиските содржини

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.906
3.924
www.iwmnetwork.com
Последниве неколку недели забележавме значаен пораст на содржините на англиски јазик, особено во делот ИТ Вести од светот.

Бидејќи ова е македонски ИТ форум и една од целите е зголемување на ИКТ содржини на Интернет на македонски јазик, a и имаме многу членови кои не разбираат англиски, решивме да го намалиме бројот на таквите содржини.

Не апелираме да не се објавуваат таквите содржини, туку да се преведат, барем воведот и да се даде линк и извор.

Еве, админиот LiquidWorm на пример објавуваше директно на англиски, сега по дискусијата што ја имавме, преведува дел од сторијата, пример:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2213

Овој пример треба да го искористат сите оние кои објавуваат содржини на англиски јазик. И да, потполно разбираме дека ке има случаи каде содржината неможе да се преведе од англиски затоа што ке го изгуби своето значење, во такви случаи, може да се објави содржината.

Ова е апел до сите членови, и доколку продолжат да растат темите на англиски, истите ке бидат избришани.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.906
3.924
www.iwmnetwork.com
pametno...
site mozeme da pravime copy - paste na eden kup interesni informacii so citame na net...
samo makedonski !

Мислам дека погрешно ме имате сфатено...
Во ред е објавување на содржини кои не се баш повржани со Македонската ИКТ сцена, но при објавувањето истите да не се објавуваат само на англиски, туку да се преведат.

Можеби ме имате сфатено како што треба, но сепак да напоменам. :rolleyes:
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
da de da,
pod interesni stvari od net ne mislev smesni klipovi i se onoa so moze da se procita na sekoj zabaven portal...mislev raboti povrzani so kompjuterite...
nema gajle :)
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
За мене е сеедно, но сепак треба да ги почитуваме и тие кои не го владеат добро англискиот
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Хмм... некако ми изгледа ова со англискиве содржини како малку да е претерано, но сепак е во ред, но ако веќе се постираат содржини на англиски јазик (Copy - Paste) треба барем мал дел да се преведе, нешто како вовед на македонски јазик, односно во кратки црти да се објасни содржината на текстот... Мислам дека ме разбирате што сакам да кажам...
 

D

Администратор
31 март 2007
3.906
3.924
www.iwmnetwork.com
Хмм... некако ми изгледа ова со англискиве содржини како малку да е претерано, но сепак е во ред, но ако веќе се постираат содржини на англиски јазик (Copy - Paste) треба барем мал дел да се преведе, нешто како вовед на македонски јазик, односно во кратки црти да се објасни содржината на текстот... Мислам дека ме разбирате што сакам да кажам...

Тоа што ти го кажа е прилично исто со тоа што јас го кажав. :bravo:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Се сложувам потполно дека треба што повеќе македонски материјали да има.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Значи останува краток опис и линк до англискиот текст. Нема шанси некој да се мачи да преведува.
Што знам, ај да видиме. Во секој случај ќе се намали бројот на постовите од ваков тип, вести на пример.
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
А и многу е глупаво, едноставно некои содржи не се преведуваат, побрзо ќе ги сватам на англиски него да читам на македноски :))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Се сложувам дека е малку напорно да се преведува цел текст од некој сајт, и мислам дека ретко кој ќе го прави тоа. Освен Liquidworm кој ги прати тие ИТ вести од светот. Мислам дека ќе се намали бројот на постови во тој дел од форумот, но сепак ако Администраторите одлучиле така, така нека биде. :nazdravje:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.998
Мислења
972.973
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно