• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Youtube и Netflix на smart tv чуден проблем

Stole Macukov

Intern
14 септември 2014
11
3
Здраво, ако знае некој да предложи решение или можеби искуство како го решил следново:
Најпрвин да објаснам што се работеше и кои се случувањата кои доведоа до овој проблем.
Имам 2 смарт тв и сите апликации си работеа супер преку ви фи на основниот интернет пакет од телекабел, но поради слабата брзина се одлучив да преминам на оптички интернет.
Купив нов рутер и испуштивме мрежни кабли категорија 6 до сите телевизори. Сега youtube и netflix не ми отвара ниту на 2та телевизори. А интернет има бидејќи преку тв пребарувачот отварам страни. Доколку ги исклучам мрежните кабли од ТВ и ги приклучам на интернет преку вифи повторно не ги отвара апликациите, а веб страни отвара бидејќи има интернет, но ако направам хотспот преку мобилен од 4g интернет тогаш ги отвара youtube и netflix. Пробав фактори ресет апдејт на софтвер на тв проблемот уште постои. Оптичкиот е со брзина 20/20 mbits дали можеби е ова слабо, дали можеби треба да се сетира рутерот на друг начин? Чаре?
 

Mayson

On your way to fame
10 април 2011
1,036
570
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
на спид тест колку вади?
 

Stole Macukov

Intern
14 септември 2014
11
3

Атачменти

 • IMG_20210928_215515.jpg
  IMG_20210928_215515.jpg
  2.4 MB · Прегледи: 27
 • IMG_20210928_215710.jpg
  IMG_20210928_215710.jpg
  2 MB · Прегледи: 26
10 мај 2021
1
0
19.53 download 19.44 upload
Мислењето е автоматски споено:


Еве едниот е преку вифи а другиот преку кавел (wired)
А од телефон на wifi ти ги отвара ли? Јави се во Телекабел да ти дадат јавна IP само за тебе или да ти ја сменат постоечката.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,085
Мислења
877,257
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно