• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Yourstable Хостинг

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,840
9,277
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Види во која земја се серверите. Ако ти е сајтот за европа барај нешто франкфурт/берлин
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,354
1,448
Да се извинам што ќе отидам оф-топик, но се надевам со цел да спречам една катастрофа по член ака бан.

Miki98, првин тебе ти треба помош околу сите овие ИТ дилеми што ги имаш. Ова е една голема ИТ заедница која несебично се труди да ти помогне.

Од сликите што ги имаш постирано се гледа дека го имаш регистрирано форумот balkan**.* На сајтот имаш оставено лични податоци како полна адреса и телефон (зошто?). Од нив може да се види дека си нов профил од банираниот член од пред година-две

Garfield'

Не сум администратор но како повозрасен сакам најпријателски да те известам дека веројатно пак одиш во правец да те банираат. Искрено не би сакал да се случи тоа.

Неколку работи што се очигледи, постираш премногу проблеми од различни области, а на дел од нив лесно ќе им изгуглаш решение.

Ако правиш форум за профит, мислам дека нема брзо да се случи. Овој форум е многу години активен, со многу членови, со сериозни расходи, а прашање е дали е профитабилен.

На крајот поентата е од се што правиш ќе научиш нешто. Правиш сајт за Балкан, хостингот се плаќа во долари. Немам време да го отварам но логиката вели дека идејата и хостигнот ти се географски далеку. Купи некој хостинг од Германија на пример. Contabo.de, Hetzner.com поблиску ти се до Балкан.

П.С. Ако може некако на членот да му помогнеме навистина, т.е. да не го попије :)

1627729674252.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Да се извинам што ќе отидам оф-топик, но се надевам со цел да спречам една катастрофа по член ака бан.

Miki98, првин тебе ти треба помош околу сите овие ИТ дилеми што ги имаш. Ова е една голема ИТ заедница која несебично се труди да ти помогне.

Од сликите што ги имаш постирано се гледа дека го имаш регистрирано форумот balkan**.* На сајтот имаш оставено лични податоци како полна адреса и телефон (зошто?). Од нив може да се види дека си нов профил од банираниот член од пред година-две

Garfield'

Не сум администратор но како повозрасен сакам најпријателски да те известам дека веројатно пак одиш во правец да те банираат. Искрено не би сакал да се случи тоа.

Неколку работи што се очигледи, постираш премногу проблеми од различни области, а на дел од нив лесно ќе им изгуглаш решение.

Ако правиш форум за профит, мислам дека нема брзо да се случи. Овој форум е многу години активен, со многу членови, со сериозни расходи, а прашање е дали е профитабилен.

На крајот поентата е од се што правиш ќе научиш нешто. Правиш сајт за Балкан, хостингот се плаќа во долари. Немам време да го отварам но логиката вели дека идејата и хостигнот ти се географски далеку. Купи некој хостинг од Германија на пример. Contabo.de, Hetzner.com поблиску ти се до Балкан.

П.С. Ако може некако на членот да му помогнеме навистина, т.е. да не го попије :)

Погледнете го атачментот 102903
Благодарам друже на инфо и да акаунтот гарфиелд беше мој,личните податоци ги ставив на на страната,темата за напојувањето купив од ит форумот благодарение на форумот,напојувањето така ми стои не сум го ни уклучил и останато,не ми целта одма профит да вадам пари,целта ми и да помогнам ако искарам пари од оваа страна,пола од нив да ги донирам,знам колку е тешок животот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,840
9,277
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Благодарам друже на инфо и да акаунтот гарфиелд беше мој,личните податоци ги ставив на на страната,темата за напојувањето купив од ит форумот благодарение на форумот,напојувањето така ми стои не сум го ни уклучил и останато,не ми целта одма профит да вадам пари,целта ми и да помогнам ако искарам пари од оваа страна,пола од нив да ги донирам,знам колку е тешок животот.

Еве како гледам јас.

1. Отвараш тема. Во старт скокаш 5-6 чекори напред од каде што си.
2. Двајца тројца членови ти одговараат, можда те потпрашуваат нешто.
3. Ти или не постираш или комплетно ги инорираш постовите измеѓу.
4. Темата стои со потенцијално решение или додатни постови да се разгори дискусија.
5. Ти отвараш 3 нови теми за комплетно различни работи.

Ваков неврзан муабет на кајгана го има, затоа не ни отварам тоа веќе.

Еве на пример не кажа што бидна со адсенс акаунтот. Дали проба, дали те одбија итн.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,354
1,448
Моменталниот хостинг ти е на uhost.mk што е одлично за балкански форум, освен ако немаш некои ограничувања или ти е скапо ...

Форумот што го препорсчуваш оди во абоут страната и ќе видиш дека е хостиран во некој град во Индија, што не е на Балкан.

Хостингот ти е решен, фокусирај се на други проблеми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Моменталниот хостинг ти е на uhost.mk што е одлично за балкански форум, освен ако немаш некои ограничувања или ти е скапо ...

Форумот што го препорсчуваш оди во абоут страната и ќе видиш дека е хостиран во некој град во Индија, што не е на Балкан.

Хостингот ти е решен, фокусирај се на други проблеми.
Да Ухост се предобри,брзо одговраат на проблем,но проблемот е што сум лимитран на спаце на место
20гб се малку а мене ми треба повеќе,за уплоадирање во форумот,ќе пробам во Hetzner.com,бидејќи даваат повеќе простор.
Доколку ухост не направи измени им пишав дали некој упдате ќе прават на цените и на услугите.
Мислењето е автоматски споено:

Еве како гледам јас.

1. Отвараш тема. Во старт скокаш 5-6 чекори напред од каде што си.
2. Двајца тројца членови ти одговараат, можда те потпрашуваат нешто.
3. Ти или не постираш или комплетно ги инорираш постовите измеѓу.
4. Темата стои со потенцијално решение или додатни постови да се разгори дискусија.
5. Ти отвараш 3 нови теми за комплетно различни работи.

Ваков неврзан муабет на кајгана го има, затоа не ни отварам тоа веќе.

Еве на пример не кажа што бидна со адсенс акаунтот. Дали проба, дали те одбија итн.
Немам содржина изгледа,а пред некој ден се пишав со некој експерт ми кажа треба да разговараме може да го среди.
F76AD589-D979-4362-AE64-4C0D933C4AC2.png
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,610
2,093
Да не звучам грубо, но, прво среди го форумот да личи на форум, па потоа најмувај експерти за Адсенс.

Или попрво тргни го она Adblock Detected. За да натераш некој на исклучи адблокер, треба многу повеќе од една порака. Вака тој што ќе ја види пораката, гарантирам дека право стиска control + w и никогаш повеќе не се враќа.

Или најпрво прецизирај си ја идејата, пошто вака - balkan forum, форумот на англиски, а постовите на broken english.

Мое мислење е дека немаш ни приближно доволно експертиза за ова. Или со погруби зборови, џабе си го трошиш твоето, а и времето на членовите овде што се обидуваат да помогнат.

*мислењево се однесува и за другите теми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Да не звучам грубо, но, прво среди го форумот да личи на форум, па потоа најмувај експерти за Адсенс.

Или попрво тргни го она Adblock Detected. За да натераш некој на исклучи адблокер, треба многу повеќе од една порака. Вака тој што ќе ја види пораката, гарантирам дека право стиска control + w и никогаш повеќе не се враќа.

Или најпрво прецизирај си ја идејата, пошто вака - balkan forum, форумот на англиски, а постовите на broken english.

Мое мислење е дека немаш ни приближно доволно експертиза за ова. Или со погруби зборови, џабе си го трошиш твоето, а и времето на членовите овде што се обидуваат да помогнат.

*мислењево се однесува и за другите теми.
Друже се океј ќе го тргнам ќе ставам порака,до доменот што се однесува непланирано испадна така,јас го планирав за мк рент коли и станови се договоривме со веб девелопер во мк и буџетот беше океј,ги имав зберено парите,но поради други работи што ми испаднаа непланирано го одложув.
Едит: форумот се уште не е готов знам дека има грешки и во broken english во постовите,едвај само две видеа направив за интро презентација како изгледа на јутуб.
Не сум толку добар јутубер во 2014 прво видео ставив на јутиб со 400к прегледи,а видеото беше глупо и немаше глас т.е за компјутер.
Нема што да ја ширам темата одлучив за хостинг Благодарам на сите,ќе направат измени ухост и ќе останам таму.
 
Последна промена:

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,354
1,448
Друже се океј ќе го тргнам ќе ставам порака,до доменот што се однесува непланирано испадна така,јас го планирав за мк рент коли и станови се договоривме со веб девелопер во мк и буџетот беше океј,ги имав зберено парите,но поради други работи што ми испаднаа непланирано го одложув.
Едит: форумот се уште не е готов знам дека има грешки и во broken english во постовите,едвај само две видеа направив за интро презентација како изгледа на јутуб.
Не сум толку добар јутубер во 2014 прво видео ставив на јутиб со 400к прегледи,а видеото беше глупо и немаше глас т.е за компјутер.
Нема што да ја ширам темата одлучив за хостинг Благодарам на сите,ќе направат измени ухост и ќе останам таму.
400К прегледи.

Одлично најдовме за што те бива, за правење видеа. Но ти фали фокус, т.е. додека тука генерираш, пардон постираш проблеми до сега ќе направеше 2-3 видеа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
400К прегледи.

Одлично најдовме за што те бива, за правење видеа. Но ти фали фокус, т.е. додека тука генерираш, пардон постираш проблеми до сега ќе направеше 2-3 видеа.
Неможам лаптопот грее премногу ќе се стопи,полначот жешок
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,918
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно