• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

You may be a victim of software counterfeiting This copy of windows did not pass genuine Windows val

• Ја почнал/а темата

swan

Intern
5 јуни 2008
53
1
Imam nekoj problem so kompjuterot neznam sto da mu pravam od pred nekoe vreme mi se pojavuva "You may be a victim of software counterfeiting
This copy of windows did not pass genuine Windows validation" I pozadinata na desktop sto mi e stanuva crna. Se nadevam deka ima nekoj sto se razbira poveke od mene i bi mi pomognal ako ima takvi pisete mi ili tuka ili na [email protected]. Vi blagodaram odnapred

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Virus drugarce virus.
Skeniraj i iscisti ......... a ako treba vlezi i vo sejf mod.
Koj antivirus go koristis???
Kazi sto si napravil pa ke ideme na slednite cekori.

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
626
51
Велес - Скопје
Virus drugarcе virus.
Skeniraj i iscisti ......... a ako treba vlezi i vo sejf mod.
Koj antivirus go koristis???
Kazi sto si napravil pa ke ideme na slednite cekori.
Не е тоа, има инсталирано пиратски windows, и сега се има уклучено на интернет и му го фатиле дека му е пиратски. Треба да си купиш лиценциран windows или да си најдеш крак што ќе ти го среди тоа што ти го јавува Windows Genuine.

Едит: еве ти линк како да средиш да не ти го појавува тоа: Windows Genuine
друг линк: How to Remove Windows Genuine Advantage Notifications

П.С. Се надевам дека горе наведените линкови не се наспроти политиката (правилата) на форумот, доколку е така отстранете ги или известете ме за да ги отстранам јас. Thank's

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Можно е да е вирус. Но исто така е можно да има направено Windows Update (сакајќи или не), па при проверката дали инсталацијата на Windows е валидна, испаѓа спротивното.

Повеќе околу пораката можеш да дознаеш овде.

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Или да си набавиш Genuine Killer :). Ајде кодоши, проверувајте од која IP адреса го пуштив постот.:))

ajvar

Intern
19 август 2008
297
6
и мене ми се појавува таква порака дека windows-ot ми е пиратски.Сигурен сум дека кај мене нема вирус.
Но за разлика од кај него позадината не ми станува црна

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
907
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Ne e virus, ako uspees da ja trgnes WGA avtentikacijata dobro, ako ne format i disable na automatic updates. Ili veke ako sakas da siminjas updates, format trgni WGA pa posle pusti updates. Ama najdobra verzija e da si gi simnes site updates posebno i da gi integriras na Win cd, ili da gi instaliras eden po eden posle formatot. Vaka stedis na vreme i na MB potroseni sekojpat koga formatiras.

• Ја почнал/а темата

swan

Intern
5 јуни 2008
53
1
fala vi mnogu na opsirniot odgovor windowsot ne mi e piratski kolku jas sto znam oti mi bese instaliran taka go kupiv a za virus neznam. Koristam avira i sekoj den si pravi update i scan ne mi naoga nisto.

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
907
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Windowsot ti e 100% piratski, kaj nas nikoj ne stava orginal win za bespari.

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ако си дефинитивно сигурен дека не ти е пиратски, контактирај ги Мајкрософт, и ако некој од нашите големи компании ти дал пиратски Windows, они ќе си имаат проблеми, а на тебе Мајкрософт ќе ти испратат бесплатен Windows.

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
805
687
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
fala vi mnogu na opsirniot odgovor windowsot ne mi e piratski kolku jas sto znam oti mi bese instaliran taka go kupiv a za virus neznam. Koristam avira i sekoj den si pravi update i scan ne mi naoga nisto.
haha pa moze da ti stavat i piratski i koga ke go kupis pc-to obicno ako ne im doplatis za licenciran windows ne ti stavaat!

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Ne mislam deka e virus jas go imav istiot problem.
Toj mi se javi koga simnuvav windows media player novata verzija i pred da ja instalira pravese proverka dali windowsot mi e orginalen i ot togas mi se pojavuvase istata poraka kako i na tebe (a mozebi e i virus)
problemot go resiv so format ( ne go formatirav radi toa tuku i taka mu trebase formatce )

mislam deka moze da se resi i bez format>
pozdrav!!
:rolleyes:

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
95% сум сигурен дека не станува за вирус. Ова е колку што знам...па ајде да речеме некоја нова верзија на WGA.
Формат мислам дека не е потребен, погуглај малце и сигурен сум дека ќе најдеш решение за проблемов.

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
O lugje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kako moze da ne e virus koga e virus.
Jas od vremeto na Adam koristam nelegalen operativen sistem(windows) pa nikad ne mi se desilo vakvo nesto.
Sto tropate bre.....majkrosoft go fatil deka nema legalen windows ....... :LOL::LOL::LOL:
I jas imam nelegalen windows pa majkrosoft moze da mi se fati za k***t i da vika ko Tarzan.:D
Covekot rece deka imal i drugi problemi procitajte poubavo.

Drugar skeniraj so AntiVirot i posle toa so Spybot S&D ili AdAware.
Posle toa ako ti e nelegalen windowsot simni genuine patch i gotovo.

A od kade go kupi PC-to so instaliran windows?
Ako na kukisteto gore nemas nalepnica od microsoft so seriski broj togas ne ti e legalen windowsot.
Ne znaci deka ako si go kupil od prodavnica windowsot ti e legalen.

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
907
891
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
@traklilaki
Ti imas corporate verzija

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
626
51
Велес - Скопје
O lugje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kako moze da ne e virus koga e virus.
Jas od vremeto na Adam koristam nelegalen operativen sistem(windows) pa nikad ne mi se desilo vakvo nesto.
Sto tropate bre.....majkrosoft go fatil deka nema legalen windows ....... :LOL::LOL::LOL:
I jas imam nelegalen windows pa majkrosoft moze da mi se fati za k***t i da vika ko Tarzan.:D
Covekot rece deka imal i drugi problemi procitajte poubavo.

Drugar skeniraj so AntiVirot i posle toa so Spybot S&D ili AdAware.
Posle toa ako ti e nelegalen windowsot simni genuine patch i gotovo.

A od kade go kupi PC-to so instaliran windows?
Ako na kukisteto gore nemas nalepnica od microsoft so seriski broj togas ne ti e legalen windowsot.
Ne znaci deka ako si go kupil od prodavnica windowsot ti e legalen.
Не сфаќај се во буквална смисла.
Ај добро да речеме дека е вирус иако не е, кажи го како се вика , што симптоми има освен ова што го кажа другарчево што има проблем, инаку еве ти да прочиташ детално што е тоа Windows Genuine: Genuine

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Не сфаќај се во буквална смисла.
Ај добро да речеме дека е вирус иако не е, кажи го како се вика , што симптоми има освен ова што го кажа другарчево што има проблем, инаку еве ти да прочиташ детално што е тоа Windows Genuine: Genuine
Drugar .... abe ti najde da me ucis mene sto e toa Windows Genuine???
Abe jas so nelegalen windows simnuvam sto sakam od sajtot na majkrosoft:)
Aj proveri nesto ovde i procitaj podolu
http://www.sophos.com/security/analyses/viruses-and-spyware/w32cuebotk.html

Perfidious virus pushers have created a worm that poses as Microsoft's anti-piracy program, Windows Genuine Advantage (WGA).

The Cuebot-K worm spreads via AOL instant messenger in the guise of WGA. The timing of the release of the malware coincides with controversy over a feature in WGA that meant that the anti-piracy program "phoned home" with hardware and software data from PCs every time Windows started up.

Cuebot-K attempts to register itself as a new system driver service called 'wgavn', with the display name 'Windows Genuine Advantage Validation Notification'. Thereafter it runs every time a computer starts up. Users who attempt to remove the malware are falsely informed that getting rid of the program will result in system instability.

Once installed on infected machines, Cuebot-K disables Windows firewall and opens a backdoor on compromised machines, surrendering their control to hackers.

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
626
51
Велес - Скопје
Ok, човекот бараше помош можеше одма да посочиш за што се работи. Не сакам јас да те учам и не сакам да влегувам во дискусија кој колку знае. Мислам дека такви коментари не прилегаат, тоа кој колку си знае нега си знае за него. Тука сме за да помогнеме и да ни помогнат. Јас имам чисто пријателски и најдобро намерни цели, ако нешто сметаш дека грешам пиши луѓе јас не смететам дека е така туку овака и пиши го мислењето, нема да му помогнеме на членот со дискусија ти незнаеш јас знам.
PEACE, BRO.

ajvar

Intern
19 август 2008
297
6
ја не се разбирам многу но кога ставив интернет во првата недела уште ми се појави пораката "You may be a victim of software counterfeiting This copy of windows did not pass genuine Windows validation".После одредено време го форматирав компјутерот,поминаа 2-3 дена и пак ми се појави истата порака.Заради ова не ми се верува дека имам вирус а плус тоа имам скенирано со Nod 32 i ad aware и ништо не наогаат

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
ја не се разбирам многу но кога ставив интернет во првата недела уште ми се појави пораката "You may be a victim of software counterfeiting This copy of windows did not pass genuine Windows validation".После одредено време го форматирав компјутерот,поминаа 2-3 дена и пак ми се појави истата порака.Заради ова не ми се верува дека имам вирус а плус тоа имам скенирано со Nod 32 i ad aware и ништо не наогаат
Значи не се работи за никаков вирус туку за тоа дали оперативниот систем е валиден или не. И како што кажа самиот после 2 - 3 од кога си го форматирал компјутерот ти се јавил овој проблем. Ова е така затоа што оперативниот систем во случајов Windows прави автоматски упдејт, со што по инсталирањето на упдејтот се јавува проблемов. А тоа значи дека не ви е легален оперативниот систем.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,593
Мислења
824,185
Членови
28,086
Најнов член
martinivs