1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Yi M1 за буџет 4K видео?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од toshex, 19 Декември 2019.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,749
  27,430
  4 Септември 2008
  IPhone 11 користен барај, после ќе изгубиш помалце на препродажба, видеото е драма
   
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Кажав веќе дека не ми одговара телефон. Не е проблемот само во процесингот и квалитет. Проблемот е дека не можам да снимам а телефонот да ми измеѓу мене и subject-от. Ми треба прегледност за да можам да залемам деликатни ствари и се тоа.

  Точно дека има оптички зум и дека со кроп може пак да излезе фантастично видео ама за ваква намена добра леќа + камера е секако подобро од било кој телефон.

  Се иам иначе мислено дека да супер би завршил работа и ајфон, ама да бидеме реални Sony a6400 кит за истите пари ќе го “шие“ ајфонот во секој поглед (за мојот use case), а ако си гледал ствари колку држат цена - иди види зачувани камери колку држат цена :)

  А да не збориме дека имаш и BlackMagic Pocket Cinema шо ти вади резултати ко професионални синематографи за исти пари ко еден ајфон... Реалноста е дека коа си во буџет над 1000 евра има многу опрема шо е насочена кон точно одреден тип на use case. Ама во буџет делот нема толку - шо е многу чудно коа веќе секој втор телефон снима во 4К, така шо софтверот и процесинг хардверот не ми се верува веќе да не може да ги направат толку оптимизирани и евтини и само сензорот да прави разлика.

  Ако можат од вакви мали телефонски сензори да вадат толку квалитет не знам зашо толку ги чуваат у камери тие ствари као премиум.
   
 3. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  DoF calculator
  Тука одбери DSLR with CF 1.6 за 60D и колку цм ти е камерата - сензорот оддалечен од предемтот што го снимаш, види со f5.6 и f8 ама и на f8 нема да имаш некое големо DoF.
  Пример - lens 50мм, f8, 50цм имаш 3цм DoF
   
  На Маша и toshex им се допаѓа ова.
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Фала ти! Ќе проверам баш!
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Со Yi M1 ќе имаш малку поголем DoF оти е микро 3/4 сензор со 2х кроп...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Да, проверив нешто такво (искористив сони сензор пошо го немаше моделот) ама за жал го нема на лагер апаратот во солун така шо џабе толку се надиждив.

  Ќе се задоволам со една буџет зум леќа за канонот у блиска иднина, па здравје коа ќе напраам и ако напраам 5-10 илјади следачи, или барем стотина видеа (да покажам сериозност) ќе купам асален 4К апарат.

  Фала на сите за коментарите битно научив доста ствари, а тоа е секогаш плус.
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...