1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Yi M1 за буџет 4K видео?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од toshex, 19 Декември 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Дечки, дали може некој кој се разбира у камери и посебно ако имате искуство со камерава (или ако ѕирнете на јутуб samples и рецензии) да ми каже дали камерава би била добар избор за снимање Јутуб видеа со контролирано светло и без да има потреба од стабилизација (фиксирана камера)?

  Camera Xiaomi Yi M1 12-40mm Ασημί

  Ценава ептен ми фаќа око, читав дека сензорот е добар и гледав и јас семплови и колку што се разбирам јас од камери (скоро ич) квалитетот на видео ми делува океј.

  Micro 4/3 или како и да се вика маунтот исто е добро пошо гледав дека за апгрејд за во иднина има многу леќи и адаптери кои може да се користат за да се добие уште подобар квалитет.

  Ме секира тоа шо видео модот пишува дека е ептен AUTO и дека леќата е фул отворена, така шо нема контрола над ништо.

  Исто ме секира е дали можам да снимам дури е поврзана на USB (charging), ама за тоа ќе поставам прашање на амазон да го одговори некој шо ја има купено.
   
  Последна промена: 19 Декември 2019
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  991
  3 Јануари 2019
  Машко
  Според Kai W, апаратов има доста проблеми со автофокусот и ептен го руга. Претпоставувам дека нешто од ова е средено со firmware update (видеово е од лани).


  View: https://youtu.be/swXRU4S62BU


  За твоја намена, мислам дека би била одлична, ако ти треба 4K.

  Само провери дали е решен автофокусот. Или некој форумџија што го користел апаратов да сподели лично искуство.
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Го гледав и по негови стандарди нормално дека е гарбиџ камерата хаха, дури и ја подари на рандом човек на крај.

  Ама за 250 еур прашањето ми е дали е океј да верувам на ауто видео сетинзи или пак треба да гледам за друга опција. Исто викаат дека 1080p е добра.

  Проблемите се шо 4K ќе треба у сегменти од 7 минути да снимам изгледа, не знам дали може да снимам дури е поврзано на струја така шо и самата батерија може да не истрае а и викаат дека континуирано снимање у 4К може за 30тина минути да направи overheat...

  За фокус конкретно не ми е проблем да е бавен фокусот, и исто така може и мануелен фокус така шо има workaround околу тој потенцијален проблем.

  Прашањето е дали има за тие пари нешто што снима добро 4К со контрола над ISO и сите тие ствари.

  EDIT: Еве овој има доста интересно ривју


  View: https://www.youtube.com/watch?v=MAMQz95onXA

  ЕДИТ 2: Еве и овој има доста инфо во видеото


  View: https://www.youtube.com/watch?v=UDkldPQ1img
   
  Последна промена: 19 Декември 2019
  На dejan_str и TheMarshal им се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ја имам чепнато во паблик во грција, многу лош впечаток ми остави и мислам дека далеку од готов производ. Затоа и е на 50%. Тоа што сензорот е микро 3/4 незначи дека ке имаш објективи на претек за користење затоа што секој производител си има свој маунт, па така и кај Уи ке бидеш ограничен нивните леќи кои се две ако не се лажам. Откако ја избација камерава не видов баш дека нешто многу се потрудија околу неа така да не би очекувал некаква иднина.
  Според мене, мобилен ти е подобра опција од ова, барем ке можеш да го продадеш.
   
  stefan_off, toshex и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Па не ми оди баш со мобилен а и не можеш да му ставиш зум леќа или да му смениш леќа.

  Од тоа шо гледав пасувале Panasonic и други леќи на камерава без проблем. Секако не би трчал одма да купувам леќи но имало и адаптери за DSLR особено Canon леќи кои исто така поддржувале и аутофокус.

  Претпоставувам дека адаптерите се исто солени, но сакам да кажам дека околу леќите верувам дека ќе има доста опции за апгрејд.

  Мене ми е повеќе за тоа шо не се разбирам од сензори и квалитет на видео.

  Моментално позајмувам canon 60d од девојка ми и реално видеото во 1080p (шо е максимум шо снима тој апарат) има доста grain (значи битрејтот е малце слаб) и не ми изгледа ни од далеку блиску на квалитет на овие 4K самплови шо ги гледам од камерава.

  Се мислам дека е можда добро да фрлам мала пара сеа на ентри левел камера со 4К и да правам 2К или 1080 видеа, со тоа шо ќе имам троа простор за pan/зум дигитален.

  Најбитно ми е сепак во контролирана средина и светло да извадам sharp видео, да не ми е мобилниот пред нос (пошо со мобилен не можам да снимам од подалеку а пак да имам добар close-up на тоа шо го работам на маса), и да можам евентуално да зумирам уште малце или слично.
   
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Grain-от не ти е од битрејтот, тој ти е од високото ИСО што си го ставил. За видео си треба убаво светло, а за воља на вистината 60Д е прилично постар модел, ама јас пак би го ценел пред овој. Во принцип и со 60ката можеш да завршиш работа, само треба да научиш што правиш и како се подесуваат работите.
   
  stefan_off, toshex и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Па верувај доста и светло и се имам подесувано и тоа добро светло имам и пак со телефонот некак подобри шотс вадам.

  Дап, делумно морам на повисоко ISO ама ги пробавме сите комбинации 1000 туторијали гледав и пак ќе кажам дека едноставно толку може таа камера.

  Сепак тука зборам за ептен ептен барање детали во видеата, ама шо знам... Мислам дека 60ката е повеќе за слики извонредна него ли за видео.

  А ја користев со одлична леќа 50мм од канон, купена од Пикс тука во скопје, така шо не е до леќата.

  Е сеа со мобилен недостатоците ги кажав.

  А еве тука на фејсбук група за луѓе шо сликаат со камерава искрено ако знаеш шо правиш знам дека од секоја камера можеш да извадиш 150%, ама ова изгледа импресивно (бар за слики)

  Official YI M1 Mirrorless Camera Owners
   
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Гледам баѓи лиѓе имаат проблем со батеријата и матичната, да ми се свиѓаат сликите, за цената е ок, ама нема поддршка никаква од компанијава.

  Reconsider...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Има година дена гаранција у продавницава у грција, озбилно доста е толку да истрае. Ако има тенденција да покаже проблем ќе го покаже до тогаш.

  Мојот примарен фокус тука е дали ќе добијам видео какво шо сакам со камерава, и од аспект на квалитет на видео и тоа шо се е на автоматско дали ќе имам многу проблеми.

  Гледам дека со помош на различни леќи можам да контролирам фокус, апература и слично. ISO мислам дека не можам. Читав како луѓе користат успешно подобри autofocus леќи, и леќи со вградена стабилизација... Шо знам, као основно нешто шо само ја снима сликата мене ми делува дека вреди да се потрошат тие пари као за entry level камера - па ако се успешно тера понатака да се купи нешто од рангот на sony a6400 или 6500, или некој панасоник еквивалент.

  Тоа е теоријата де...
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,255
  2,490
  19 Јули 2013
  За твојата намена јас би гледал некоја сони алфа 5-6000+ на старо. Не се 4К, ама малку битно кога имаат многу подобра слика од оваа.
   
  На toshex и Oktar им се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Абе сеа да не збориме ултра различни ценовни категории. a6000 на ново е 1000 евра у пикс плус, на попуст да го најдеш негде низ светов е 800-900. На старо кај нас испод 600-700 тешко. Еден шо има листано на реклама5 пак 1000 евра го продава, без разлика колку е зачуван... и пак не снима 4К. А за квалитет на видео гледав самплови, и нема да извадиш толку поарен квалитет од а6000. А за апгрејд на 6400 или 6500 ко шо кажав у иднина е секако логичен чекор ако иде добро каналот.

  Тука збориме за нешто шо после поврат на ДДВ би било 200 евра само, и има сони сензор, панасоник процесинг чип (колку шо читав) и најбитно снима во 4К.

  Сеа да има на старо опција до 300 евра шо снима 4К супер, ама нема ни тоа.

  Е сеа една друга маана која ја најдов на камерава е дека е тешко да се најдат батерии за неа.
   
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,667
  10,931
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нешто си грешка, Sony Alpha a6000 е ситно под 500 евра нов во кит издание. Половен би требало да не прејде 250-300 евра зависно од искористеноста.
   
  moongose, stefan_off и на toshex им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Епа сум помешал ствари. У секој случај на цел муабет за М1-во изглеа го нема на залиха така шо ќе бидам уште у потрага. Нека стои темава за секој случај ако успее да се најде и да се сподели импресии некад.
   
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,348
  795
  12 Април 2017
  Машко
  Ти препорачувам M100 или M10 од Canon. Како што имам видено, доста ги препорачуваат за видео. не се 4К.
   
  На Oktar и toshex им се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Користам 60D во моментов, и валјда треба да пробам со уште појако светло за да идам на f5.6-8.0 некаде а да намалам exposure.

  Постар модел е и некако слаб sharpness (не е 4к) има по рабовите, а и коа снимаш 1080 не можеш после да кропуваш или да правиш ефекти во постпроцесинг. Ако сакаш pan shot треба да ја мрдаш камерата.

  Али тоа е тоа, сепак ко шо кажав сакав некоја буџет опција па за понатака солиден апгрејд.

  Не верувам дека било која 1080p камера толку подобро би ме служела од 60D у моментов затоа.
   
 17. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Може малку повеќе инфо за тоа што сакаш за снимаш за YT и зошто мора да е 4к? Знам дека 4к е далеку по остро од 1080р но за почеток е доволно 1080р.
  И веќе ако буџетот ти е 200-250 еур и немаш друга опција...
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  top down видеа од како расклапам електроники и ги средувам, во глобала. Ко шо кажав 60D има некако премногу soft edges на објектите во видеата, шо не е страшно ама мислев дека ако ова за мојата намена ми вршеше работа како евтина камера тогаш ќе беше топ.

  Али ако ја нема на лагер тогаш ќе терам со 1080 дури не решам дека е океј да фрлам солидна сума на добра 4К камера за ова хоби.

  Ко шо гледате слабо ми иде постирање пошо едитинг ми оди бавно и макотрпно и тешко и не ми иде у основа, така шо неќам да се инвестирам повеќе дури не фатам некој ритам.
   
 19. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  358
  299
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Па и незнам колку по остар би бил овој кит објективот за да немаш soft edges. Сепак за 250 еур јас мислам вреди да се проба. Сепак последниот firmware е од мај 2018 v3.2
  За top down видеата ако ти треба марко овој објектив нема баш некое марко 35цм min focus distance @80mm (35mm equivalent focal length). Направи си споредба со 60D да видеш дали ќе ти е доволон тоа ниво на марко.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Е да, секако не очекувам чуда хаха. Ама ако ништо друго за вака евтина камера ќе имав барем 2 кадри... Ќе видам ако успеам да најдам залиха коа ќе идам следно до Космос.

  А иначе скроз си у право може само ми треба поскап објектив за канонот некој со подобро макро. Не помислив на тоа.

  Значи ми треба нешто шо ќе има добро макро ама на поголем depth of field, у смисла f8.0 а пак да е остро... не се разбирам шо specs треба да има таков објектив ама ако не ти е проблем може да ми посочиш? Или @Oktar ако може да каже мислење за тоа - пошо знам се разбира.

  Ја сум дудук со гледано/читано на нет само хахаха. Trial and error ми е уште сево ова. Уопште не ми падна на памет дека може ми треба објектив за конкретно таква намена. Ја го користам овој:

  Canon EF 50mm F/1.8 STM
   
 21. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  66
  105
  5 oктомври 2010
  Ако нешто ти значи... јас ја имам YI 4k+ и квалитетот на изработка на кинезиве не е воопшто импресивен. WiFi трансферот исто нешто ме зеза у последно време.
  Квалитетот на снимен материјал е добар, ама мојава работи на друг чип.
   
  На toshex и Oktar им се допаѓа ова.
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  Пробај повеќе осветли ги стварите што ги снимаш. Инаку ме интересира како ти е сетапот за да снимаш top down ми треба идеа за нешто да снимам и јас на тој начин.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  GameRetro on Instagram: “The latest update to my 3D camera rig. Installed a thread adapter, ballhead mount and the camera can now be attached. With this DIY…”

  Вака нешто моментално, но веќе размислувам за improvements нови.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Можда не е нешто ново, но кога веќе спомна improvements, разгледај magic lantern и види дали имаш можност да вадиш raw video, ако имаш доволно брза картица

  Magic Lantern Nightly Builds
   
  На stefan_off и toshex им се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,463
  4,782
  18 Септември 2013
  Машко
  Имам ставено ML, и најдобра опција е тоа шо одма продолжува да снима коа ќе прекине еден фајл (камерата снима 4ГБ фајлови отприлика 30 минути во 1080п и после прекинува, МЛ автоматски продолжува).

  Но нема опција да оваа камера снима во RAW непрекинато (има цел thread на форумите за тоа). У основа нема доволно bandwidth за тоа.
   

Сподели

Вчитување...