• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

!YepCss домашен {css framework}

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,122
27,387
kalco.ru
y!1.png
YepCss е 100% домашен производ кој ќе ви помогне да го олесните првењето на responsive веб страни. Користи Sass и е целосно бесплатен за коритење.

Prefix:

b — block

i, icon- — icons

t — text

w — width

h — height

bg — background-color

gr — gradients

bor — border

mar — margin

pos — position

pad — padding

hide — invisibility

flex — flex

layout — layout

shadow — shadows

visible — visibility

my- — my classes

he prefixes states

hover- — for :hover

Modifier:

px — px

em — em

rem — rem

-max — max-size (e.g. max-height)

-min — min-size (e.g. min-height)

-t — top

-r — right

-b — bottom

-l — left

-tb — top and bottom

-rl — right and left

Postfix for responsive design

-desktop — for desktops

-tablet — for tablet

-phone — for phone

-small — small screens

-medium — medium screens

-large — large screens

Examples of classes:

w34 width: 34%

pad10-b padding-bottom: 10px

mar25-rl margin-right: 25px; margin-left: 25px

t-red color: $red

i-download FA-icon for download

w50-tablet width: 50% for tablet

b-hide display: none

hover-bg-red .bg-red:hover { .bg-red; }

Можете да го превземете од github GitHub - kalco/YepCss-v1.2: Universal CSS framework for flexible, accessible and responsive websites

Сеуште немам демо, но ако има заинтересирани можеме заедно да го развиваме и да направиме demo.

П.С Можете да го пробате и да пријавите грешки, или да ги менувате дирекно на github
 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,799
7,332
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Врска неам шо е ова, ама еве ти еден лајк за трудот, поготово шо е домашен и ти имаш замешано прсти (претпоставувам) :)
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,259
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
-desktop — for desktops

-tablet — for tablet

-phone — for phone

-small — small screens

-medium — medium screens

-large — large screens

Може да пишеш на колку пиксели се поделени?

Нвм најдов ама не е лошо у about да пишеш ова.

@SCREEN_TABLET: ~"(max-width: 768px)"; // Middle Screen Tablet
@SCREEN_PHONE: ~"(max-width: 480px)"; // Small Screens - Phones
@SCREEN_SMALL: ~"(min-width: 769px) and (max-width: 992px)";
@SCREEN_MEDIUM: ~"(min-width: 993px) and (max-width: 1200px)";
@SCREEN_LARGE: ~"(min-width: 1201px)";
 

tupacan

Practice makes perfect
10 септември 2007
1,553
1,999
-desktop — for desktops

-tablet — for tablet

-phone — for phone

-small — small screens

-medium — medium screens

-large — large screens

Може да пишеш на колку пиксели се поделени?

Нвм најдов ама не е лошо у about да пишеш ова.

@SCREEN_TABLET: ~"(max-width: 768px)"; // Middle Screen Tablet
@SCREEN_PHONE: ~"(max-width: 480px)"; // Small Screens - Phones
@SCREEN_SMALL: ~"(min-width: 769px) and (max-width: 992px)";
@SCREEN_MEDIUM: ~"(min-width: 993px) and (max-width: 1200px)";
@SCREEN_LARGE: ~"(min-width: 1201px)";
Стандардни се резолуциите, мислам дека нема потреба од објаснување.

Инаку респект за трудот!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,694
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно