• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Yellow screen

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Miki23

Intern
2 септември 2013
39
3
Дечки значи вака иам проблем, кога пробувам да инсталирам Windows 10 Pro преку усб, ми вади ми покажува жолта позадина со вертикални линии. Колку што успеав да разберам од форуми, наводно тоа било проблем со Bitlocker, ама бидејќи иам Windows 10 Home и Bitlocker-от го нема во Home верзијата, прилично сум сигурен дека ова на е причината. Исто така нешо прочитав дека може да е повзано со Windows update kb3172985, ја деинсталирав, ја инсталирав и пак истиот проблем. Бтв, терам на Gigabyte H77M-HD3 што има Dual Bios/UEFI, OS e инсталиран на SSD, и врска неам шо да праам. :/ 15970357_10202902713764994_1920991307_n.jpg
 

SmartGuru

Gaining Experience
27 јануари 2013
350
330
www.kennedytech.mk
1. Дали прикажува нормална слика кога пристапуваш во БИОС?
2. Дали си сигурен дека инсталационото УСБ ти е исправно (пр. успешно употребено на друг систем)?
3. Ресетирај БИОС пред да почнеш со повторна инсталација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Miki23

Intern
2 септември 2013
39
3
1. Да, све е нормално у биос, тоа го покажува само коа пробувам да инсталиран виндовс преку усб. Онака пцто си работи најнормално.
2. Пробав и со уште две УСБ и истиот проблем се јавува. Исто така пробав на сите УСБ порти.
3. Со ресетирање на БИОС немам пробано, ваљда тоа останува задња опција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Miki23

Intern
2 септември 2013
39
3
Инсталациите се симнати од нет, од замунда, едната е Windows 10 Pro, другата е Windows 10 Pro Redstone, на првите две УСБ пробав со двете инсталации, а на третото само со редстонот.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,355
4,836
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Какви ти се USB-ињата, USB 2.0 или USB 3.0?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Miki23

Intern
2 септември 2013
39
3
Едното е 3.0 ( го пробав на сите порти вклучувајќи и на 3.0 портот), а другите две се 2.0 ( исто така на сите порти ги пробав ).
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Ај пиши цела конфигурација, од А до Ш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Miki23

Intern
2 септември 2013
39
3
Gigabyte H77M HD3 so Dual BIOS/UEFI x64
Intel i5 3330 3.2 Ghz
16gb RAM DDR3
nVidia GTX 660 2gb ddr5
SSD Kingston 120gb ( na nego e instaliran OS )
HDD 500gb Tohsiba
PSU Cooler Master 500w
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Gigabyte H77M HD3 so Dual BIOS/UEFI x64
Intel i5 3330 3.2 Ghz
16gb RAM DDR3
nVidia GTX 660 2gb ddr5
SSD Kingston 120gb ( na nego e instaliran OS )
HDD 500gb Tohsiba
PSU Cooler Master 500w
Ја имаш исклучено интегрираната графичка во Биос?
 

DeltronZero

Intern
6 декември 2014
38
48
И мене вака ми случило другар , испадна дека верзијата на Windows што сум ја симанл била шит.Пробај некоја друга инсталација.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Miki23

Intern
2 септември 2013
39
3
И мене вака ми случило другар , испадна дека верзијата на Windows што сум ја симанл била шит.Пробај некоја друга инсталација.
Можно е, пошо овој виндовс шо го иам сеа го иам стаено преку усб, добро памтам, немаше никаков проблем.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Mило ми е што ти заврши работа мојот торент. Cheers !
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Не ви требаат торенти кога можете да си симнете прозочче директива од мајкрософт со Media Creation Tool, еве ви линк.
 

cakii

On your way to fame
23 февруари 2011
397
722
Мило ми е што го реши проблемот..
Во некоја тема напоменав, ќе напоменам и овде..
Не симнувајте Windows 10 од торенти кога веќе Microsoft ви дава опција да симнете официјална верзија преку Media Creation Tool.
Симнете си чиста официјална верзија и после тоа кракнете ја со Microsoft Toolkit и готово.

ЕДИТ: @bokiscout ме претркал за минута :)
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Мило ми е што го реши проблемот..
Во некоја тема напоменав, ќе напоменам и овде..
Не симнувајте Windows 10 од торенти кога веќе Microsoft ви дава опција да симнете официјална верзија преку Media Creation Tool.
Симнете си чиста официјална верзија и после тоа кракнете ја со Microsoft Toolkit и готово.

ЕДИТ: @bokiscout ме претркал за минута :)
Jaс обично симнувам торент од Generation2, бидејќи секој месец аплоадираат со вклучени апдејти и на повеќе јазици (океј тоа не ми треба,знам). До сеа фала богу неам проблеми со нив. Исто, користам Re-Loader за активација, некако попрактично ми е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,215
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно