• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Yahoo се отвара за OpenID!

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Сопствениците на акаунти на Yahoo, за скоро време ќе можат да ги користат сите сајтови кои поддржуваат OpenID и нема да имаат потреба од нова регистрација на username и pasword на овие сајтови. Исто така и сопствениците на OpenID ќе можат да се логираат на yahoo.com.
Јавното бета тестирање на Yahoo!'s OpenID сервисот ќе започне на 30 Јануари 2008 година, со што ќе се зголеми бројот на OpenID акаунти на 368 милиони.
Идејата е еден OpenID акаунт да се користи на повеќе сајтови. Моментално околу 10.000 сајтови поддржуваат OpenID акаунти. Досегашните корисници кои поседуваат YahooID, истиот ќе може да го користат и како OpenID акаунт. Новите корисници може да си одберат од кој провајдер ќе се регистрираат, како на пример, AOL, WordPress, VeriSign and claimID.
Овој проект на Yahoo на корисниците ќе им донесе големо олеснување при посетата на сајтови кои бараат регистрација, исто така корисниците ќе треба да запамтат само еден username и pasword наместо 5-6 или повеќе а исто така корисниците своите лични податоци ќе ги доверат само на еден партнер наместо со повеќето регистрации кај повеќе партнери.
:bravo::bravo:

Извор:ItWire
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
187
Најмногу од се што мразам е регистрација и верификација на акаунти...
go for it yahoo... ma pal
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Google, IBM, Microsoft, VeriSign, and Yahoo! се приклучија на OpenID фондацијата. Идејата е еден OpenID акаунт да се користи на повеќе сајтови. Моментално околу 10.000 сајтови поддржуваат OpenID акаунти.

Повеќе на Itwire
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.365
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно