• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Yahoo не се дава

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Извршниот директор на Yahoo Џери Јанг им порачал на вработените дека раководството на компанијата ја испитува можноста за избегнување на понудата за превземање од страна на софтверската компанија Microsoft.

Во пораката испратена од Џери Јанг рекол дека управата тек треба да почне да одлучи како ќе реагира на понудата на Microsoft за превземање, вредна 44.6 милијарди долари во готовина и акции.

"Управата ја проценува широката лепеза на потенцијални алтернативи во сложени и променливи услови", напишал Јанг во пораката испратена до своите вработени, истакнувајќи дека понудата на Microsoft јасно укажува на можноста Yahoo да ја повтори некогашната слава.

Управата на компанијата истакнала дека во тек е испитувањето на можностите кои го вклучуваат и продолжувањето на независната работа.

Друг извод кажал за AFP, дека компанијата примила барање на одреден број заинтересирани странки, и дека располага со широка лепеза на стратешки опции, вклучувајќи и доделување на работа преку интернет огласувањето на конкурентскиот Google, бидејќи тој се прикажал како мајстор во генерирање на приход во тоа подрачје.

Ако Yahoo ја одбие понудата на Microsoft, управата на Yahoo ќе се најде под притисок акционерите да ги смири со дополнителна исплата во готово, односно дури да им позајми пари за да може да ги откупи акциите и да го претвори Yahoo во приватна компанија.

Извор: Точка
 

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Ако Yahoo ја одбие понудата на Microsoft, управата на Yahoo ќе се најде под притисок акционерите да ги смири со дополнителна исплата во готово, односно дури да им позајми пари за да може да ги откупи акциите и да го претвори Yahoo во приватна компанија.

Извор: Точка
Нема да ја одбие понудата, затоа што акционерите ќе извршат притисок да биде Yahoo купен од Microsoft, од единствена цел што Балмер им даде опција да добијат акции од Microsoft или да им плати кеш. Се надевам дека Yang е доволно паметен и нема да отступи од оваа понуда на глуп начин. :)

Ова ми е реално мислење според сиутацијата, ааа не тоа што сакам да се случи. Кога некој би ме слушал мене, воопшто не би дозволил Microsoft да го купи Yahoo!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
D се согласувам со тебе, ако го купи Microsoft, yahoo ќе стане crap исто како и со msn.com сајтот е преполнет со реклами од microsoft и згора на тоа се уништи.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Me too... microsoft kje unishti sve pred nego.. duri i yahoo.. ako yahoo e stvarno kupen od microsoft .. nikogash vekje nema da si proveram mailot tamu :p
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Ќе се продаде Јаху. Се прават дека не се продаваат така лесно. Ме интерсира што толку се залететал МС, ама ќе видиме, времето ќе каже.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,176
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно