• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

yahoo msn za ubuntu 8.04

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
znaci sakam da instaliram yahoo msn za ubuntu ama ne GAIM ili KOPETE ili ne znam pidgin ovo ono kako sto zborat na site forumi na net....najdov edna solucija na net ali nejke use na pocetok da produzi

mi vika prvo da instaliram sudo apt-get install libssl0.9.6 pa da simnam od edna lokacija deb file i posle sudo dpkg -i /path/ymessenger_1.0.4_1_i386.deb

no koga ke vnesam sudo apt-get install libssl0.9.6

Код:
[email protected]:~$ sudo apt-get install libssl0.9.6
Reading package lists... Done
Building dependency tree    
Reading state information... Done
E: Couldn't find package libssl0.9.6
[email protected]:~$ sudo apt-get install libssl0.9.6

ima nekoj care?????
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,705
1,187
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
apt-cache search libssl
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
ok e srediv so apt-cache search libssl no sega koga go pustiv da go instalira deb file-ot mi javuva slednoto

Код:
[email protected]:~$ sudo dpkg -i /home/mac-ufs/Desktop/ymessenger_1.0.4_1_i386.deb 
[sudo] password for mac-ufs: 
dpkg: error processing /home/mac-ufs/Desktop/ymessenger_1.0.4_1_i386.deb (--install):
 package architecture (i386) does not match system (amd64)
Errors were encountered while processing:
 /home/mac-ufs/Desktop/ymessenger_1.0.4_1_i386.deb
[email protected]:~$
demek ne e za AMD64 ....im nekoja verzija da se najde za 64 bit
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Мислам дека не би требало да ти прави проблеми, освен ако не си инсталирал 64битна верзија од убунту.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... а зошто не користиш pidgin ? Yahoo! месенѓерот е многу стар за линукс .. т.е. верзијата е стара во скоро време нема излезено нова, и сите опции ги имаш и кај pidgin
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Хм... а зошто не користиш pidgin ? Yahoo! месенѓерот е многу стар за линукс .. т.е. верзијата е стара во скоро време нема излезено нова, и сите опции ги имаш и кај pidgin
vaka sega....yahoo msn go koristam samo za da ne odam direktno na yahoo.com pa da si proveruvam mail...sakam direktno da mi stiga dali i kolku mailovi imam ili mi stignale...taa opcija ja nema na pidgin mislam deka:ermm: ...ako ima bilo kakva zamena kako yahoo remainder ili bilo sto drugo sto ke mi kazuva vi stigna nova poraka kazete
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Probaj go ovoj

ili pak podobro e ova (sudo apt-get install libssl0.9.6)

vo terminal pisi:
sudo dpkg -i /path/ymessenger_1.0.4_1_i386.deb (path zameni go so patekata kade ti e downloadiran mesengerot)
i posle startuvaj go /usr/bin/ymessenger

treta opcija (ako ne se vo red prethodnite 2) e da probas so ovoj
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
fiascooo, де бре знаеш ли да читаш ?! Погледни погоре дека ги има испробано сите начини, и ЕДЕН е месенџер од Yahoo! за Линукс, нема друг да речеме оригинал.

mac-ufs, пробај со synaptic да бараш за Yahoo! месенџер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
fiascooo, де бре знаеш ли да читаш ?! Погледни погоре дека ги има испробано сите начини, и ЕДЕН е месенџер од Yahoo! за Линукс, нема друг да речеме оригинал.

mac-ufs, пробај со synaptic да бараш за Yahoo! месенџер.
vaka sega najdov nekoe si yahoo2mbox....skripta!!! ....ama ne mozam da svatam kako se koristi...ako nekoj ja svati neka pisue :D
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,705
1,187
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
mac-ufs... моја препорака... отоври си адреса на gmail, редиректирја ги сите пораки од yahoo да ти одат на gmail адресата.

потоа за gmail имаш миљон опции... ко прво четот користи стандарден xmpp протокол за кој има миљон клиенти итн. па имаш екстензии за Firefox и сл.

али еве, нели ти е ова боље решение?
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1264 - Yahoo! Mail Notifier 1.0.0.6
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
mac-ufs... моја препорака... отоври си адреса на gmail, редиректирја ги сите пораки од yahoo да ти одат на gmail адресата.

потоа за gmail имаш миљон опции... ко прво четот користи стандарден xmpp протокол за кој има миљон клиенти итн. па имаш екстензии за Firefox и сл.

али еве, нели ти е ова боље решение?
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1264 - Yahoo! Mail Notifier 1.0.0.6
go resiv problemot...na kopete ima izvestaj za stignati poraki
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
mac-ufs... моја препорака... отоври си адреса на gmail, редиректирја ги сите пораки од yahoo да ти одат на gmail адресата.
Имам пробано да го користам Google за Yahoo пораки, но се јавуваше проблем, и некаде видов дека мора да имам Yahoo Mail Plus така нешто..
Колку што сум информиран тој не е бесплатен, или грешка сум ?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,705
1,187
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Google mail E бесплатен. И е 100x бољи од Yahoo Mail (кој долго време не работеше ни со кирилица како треба).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,116
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно