1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xperia M2 vs. HTC Desire 610

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Tawe, 6 Јули 2014.

 1. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Ме интересира за кој вие би се одлучиле ? Ќе го продолжувам договорот, па овие за таа цена најдобри ми се видоа.

  Како што гледам M2 има подобра камера (сензор), HTC-то стерео звучници. Ми треба телефон со убава камера, гласен звучник и интернет.

  Кој има и би имал во иднина подобра поддршка ? Дали останува да гледам на тоа кој ми е подобар наизглед ?

  [​IMG]
   
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  И двата се ептен слични.. Воглавно би бирал помеѓу дизајнот. Ја би М2.
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  932
  412
  7 Март 2014
  Машко
  од мене имаш +1 за htc некако овие сони со овие тфт екрани односно катастрофа за надвор неможеш да видиш ништо..
   
  На kirev и Tawe им се допаѓа ова.
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  и кај htc-то е слично нешто, не очекувај подобро.
   
 5. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,005
  18 ноември 2009
  Сонито има и ќе има подобра подршка на xda.
  HTC-то има киткет фабрички и сенс 6 ќе има јули-август.
  Sony-то август ќе добие киткет.  Тешко да добијат L официјален и двата. Ја би играл сони ради поддршката на xda,сигурно ќе има L ром.

  А ако не планираш да се малтретираш со ромови земај го хтц-то ради подобриот екран.
   
  На Boldozer и Tawe им се допаѓа ова.
 6. alumen :)

  alumen :)
  On your way to fame

  1,125
  596
  6 Јануари 2012
  Машко
  Sony мој предлог.
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Па на почетокот си на на сток ром, после тоа секако дека се расчепкува по нешто да се смени :p Инаку екранот е сличен мислам кај двата.

  Ме интересира:
  - дали Сони-то има гласен звучник, да не е ептен некој затепан ?
  - дали 1.3mp предната камера кај htc, е многу подобра од vga кај сони-то ?
   
 8. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  1. Добар е
  2. На сони-то е компир.. ваљда 1.3МР е подобро од компир
   
  На Daniel15 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Sony поради подршката од XDA, како што веќе и рече членот погоре.
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  ko bozem prednata kamera mnogu ke ja koristish, pa ke imalo razlika dali e vga ili 1.3mp. Batali ovie gluposti, i fokusiraj se na pobitnite raboti. ;)
   
  На Tawe и Pane-G им се допаѓа ова.
 11. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,034
  512
  9 Мај 2012
  Машко
  Јас би ХТЦ и имаат ХДА подршка е сега прашање до колку ќе трае не знам истото како и М2
   
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,861
  3,411
  5 Декември 2009
  Машко
  Мој избор е Сонито. И двата се исти, камерите не се ништо посебно на двата така да не очекувај ништо посебно. Би одел на Сонито како што кажаа другите поради поддршката од XDA и поголемата батерија (АРМац постираше скриншат од него какко држи)
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Сликата во првиот пост не ти е HTC 610.

  [​IMG]

  Ова е 610.

  Го имам и сум презадоволен.

  Android 4.4.2
  HTC Sense 6.0

  Одлична камера, батерија држи 2 дена со просечно користење. Битно е да ти прави мерак.
   
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  868
  524
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 15. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,034
  512
  9 Мај 2012
  Машко
  Точна така тоа е ХТЦ 300 и сега излезе поновиот 310 кое е ѓон за никаде како ЗТЕ
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  149
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Сликата ја најдов на интернет, па ич не приметив дека не е тој :oops: Инаку гледам дека и Вие сте поделени, некои за сони некои за хтц. Па според тоа останува кој ќе го има на лагер :)
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,190
  6,301
  27 Март 2014
  tokmu taka, voglavno se isto. sea izgledot izgleda ke odlucuva )
   
 18. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,128
  1,114
  2 Август 2009
  Ја би на 610, ем по личен ми е, ем од мое искуство знам дека HTC телефоните си задржуваат цените ако се решиш да го продадеш.
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,825
  6,395
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Камерата на М2 е мех. Од се друго сум задоволен.

  Еве ги сликите што ги постирав на XDA. Сликнати со макс. сетинзи во сред бел ден, надвор. Тие внатре се под 8 неонки од метро ипол. Форумов не ми дава да линкам тумбнејл до фајл така да морам цели да ги линкнам.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  Necromancer, StalkeR, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,271
  13 Август 2009
  Машко
  Од блиску се релативно добри:

  [​IMG]

  [​IMG]

  еве една не од блиску ..

  [​IMG]
   
  На Sukhoi и Tawe им се допаѓа ова.
 21. Daniel15

  Daniel15
  Intern

  40
  8
  25 Септември 2010
  Машко
  покажи и некоја со предна >.<
   
 22. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  12
  2
  4 Август 2014
  Хтц-то е одлично за мидрејнџ телефон... Од искуство, батерија скоро 2 дена со 3г и вифи. Камера просечна дисплеј солиден... Едино што ми смета што телефонот е голем за екранот... Сонито е помало а има поголем екран
   
 23. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,501
  3,404
  11 Декември 2008
  Машко
  Точно, гломазни се и двата за 4,7-4,8 инчни екрани, јас би играл на LG G2 MINI, 4.7 екран и исти спецификации, а далеку поскоцкан и покомпактен телефон од овие.
   
  На alumen :) му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. tazeclence
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,383
 2. tazeclence
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,430
 3. macedonia
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  574
 4. semir
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  631
 5. CDR``
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  513
Вчитување...

Сподели

Вчитување...