• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XP x64 bit??

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
А колку воопшто добиваш на перформанси? Реално минимум при нормално користење...мене лаптопов 99% од времето ми работи на пола такт...евентуално за некои ретки работи кои бараат многу пресметки можеби ќе добиеш нешто..но и могу компликации од друга страна... или грешам?
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
А колку воопшто добиваш на перформанси? Реално минимум при нормално користење...мене лаптопов 99% од времето ми работи на пола такт...евентуално за некои ретки работи кои бараат многу пресметки можеби ќе добиеш нешто..но и могу компликации од друга страна... или грешам?
Би се согласил со тебе комплетно, нема поента од 64бит оперативен систем, барем xp.Пробав еднаш со 64бит убунту ама доста постара верзија и имав повеќе проблеми отколку придобивки.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Carbonium

Intern
20 септември 2007
10
0
А колку воопшто добиваш на перформанси? Реално минимум при нормално користење...мене лаптопов 99% од времето ми работи на пола такт...евентуално за некои ретки работи кои бараат многу пресметки можеби ќе добиеш нешто..но и могу компликации од друга страна... или грешам?
Mojata konfiguracija ima 4 gb ram a mi cita 3.25 mislam deka ssamo toa e problemot...
 

5tef

Intern
7 јануари 2008
25
0
ЛУЃЕЕЕ ЊИНДОЊС ЏП 64БИТ не чини
го стаив и не ми најде за НИИИИШТО драјвери
и њиндоњс е со намера =))
а иначе на линукс се си работи нормално , барем сега!ако нешто не може да работи ко што треба на 64 бита, линуксот си ги емулира тие 64 бита преку 32 битни процеси, но подобро кој процес 32 битен него сите!но ова го зборам за КДЕ енвиромент како работи, другиве не знам
 

5tef

Intern
7 јануари 2008
25
0
иначе побарај виндовс XP блек едишн - рока брате само тоа го поштувам
=))
 

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Јас користам 64 бит оперативен Win. и можам да кажам дека е топ и супер си работи и дека до сега за све сум нашол и драјвери и програми и тако даље ... друго што ми доага на памет е да кажам денешниве процесори се 64 бит. технологијава напредува така да кога тогаш сакале некеле (мое мислење) дека ке се користи се 64 битно... што се тиче до брзина може да се забележи не драстично, но се забележува разлика мегу 64 бит и 32 бит .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,999
Мислења
854,408
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно