• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xp Update Проблем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Ова почна да се случува уште пред 2 недели. Мислев дека ќе се попрај ама оти нејќи да си прашам.:))
Ко се поврзав на интернет првпат Windows-от нормално се update-ираше. Ама сега незнам што се случи последните update-и ги имаше спуштено, но нејќи да ги инсталира. На секое гасење на компјутерот ме прашва дали сакам да ги инсталирам или не. Секогаш му викам да ги инсталирама ама нејќи.
Пробав да го update-ирам од страната на Microsoft. Мислам успеа ама при гасење истото ми го вика за истиот update кој остана од пред 2 недели.
Како можам да го решам ова чудо?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Епа не е оргиналем, ама досега не правеше никакви проблеми. Можи 3 месеци го update-ирав без никаков проблем.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Оф леле... Ајде изгасете automatic updates... Како прво, кај и да е ќе прекинат со update за XP дека ќе имаат премногу работа да поправаат грешки во Виста. Како второ, го имплементираа оноа Genuine Software или како и да се викаше, што се инсталира при апдејт и проверува дали е оригинален Windows-от, и ако не е, неможеш да правиш повеќе updates дур не си средиш со оригинална копија од windows.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Оф леле... Ајде изгасете automatic updates... Како прво, кај и да е ќе прекинат со update за XP дека ќе имаат премногу работа да поправаат грешки во Виста. Како второ, го имплементираа оноа Genuine Software или како и да се викаше, што се инсталира при апдејт и проверува дали е оригинален Windows-от, и ако не е, неможеш да правиш повеќе updates дур не си средиш со оригинална копија од windows.
Има и за тоа чудо лек. Не е нешто хај-тек ама врши работа. Пошто има опција за да ги прегледаш сите апдејти пред да ги инсталираш ако го има Genuine Software само одштиклирај и не се инсталира.
Simple and maybe a little stupid, but effective!:))
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Има и за тоа чудо лек. Не е нешто хај-тек ама врши работа. Пошто има опција за да ги прегледаш сите апдејти пред да ги инсталираш ако го има Genuine Software само одштиклирај и не се инсталира.
Simple and maybe a little stupid, but effective!:))
Абе има и начини да го макнеш тоа и од како ќе го симнеш, али јас од дамна имам бан/кик на апдејтс ставено така да не знам за сигурно, али кажувам од тоа што имам читано и правено муабет, баш тоа мало genuine software знае да поремети све остало :rolleyes:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Poraka do adminite: ne se raboti za warez, za oficijalen tutorial od strana na microsoft se raboti, pa taka da nema potreba da go izbrisete postov
Фала за потсетувањето и не заборавај дека постовите не ги бришеме онака по видување туку пред да избришеме ние го проверуваме изворот на информацијата и се друго околу линкот што го постирате. Пост се брише во краен случај кога со него се крши некое од правилата. Поздрав! :bye1:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
eve eden dobar topic od stranata na Microsoft - How to disable or uninstall the pilot version of Microsoft Windows Genuine Advantage Notifications.

http://support.microsoft.com/kb/921914

Poraka do adminite: ne se raboti za warez, za oficijalen tutorial od strana na microsoft se raboti, pa taka da nema potreba da go izbrisete postov
Абе дали се овие нормални??? :LOL::LOL::LOL::LOL:
Како да ти пуштат вирус преку апдејт или нешто слично, и после да објават на сајт како да си го поправите компјутерот :LOL::LOL: :ua::ua:
 

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
Јас би му препорачал на секој Windows корисник да го исклучува automatic updates и security center.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Затоа што update-ot иде право од 7мата порта на ѓаволот :LOL::LOL::LOL:

Има ли некој погледано статистики за тоа како иде перформансот на оперативниот систем (значи за windows зборам конкретно, без разлика која верзија), од како ќе се пушти верзијата за корисници, па после пач, па после нареден пач? Не иде нагоре во секој случај :LOL:
 

_zare_

Intern
10 февруари 2008
137
0
mene ednas mi pustija virus preku automatic update za windows xp i koga ke pustam PC-to mi stanuva se crno i ima samo 1 kopce "update now"
ama sreka ednas antivirusot se aktiviral pred virusot i automatic... delit
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Што збориш глупости ја едвај чекам некој од официјалциве да ми пиштат вирус за да им земем некое милионче :LOL::LOL::LOL:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
mene ednas mi pustija virus preku automatic update za windows xp i koga ke pustam PC-to mi stanuva se crno i ima samo 1 kopce "update now"
ama sreka ednas antivirusot se aktiviral pred virusot i automatic... delit
:LOL::LOL:Абе аман?! Од официјален сервер на Microsoft тебе ти се сними вирус. Да видам, да не вервам.:rolleyes:
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
263
112
dulemk, дали ти е лиценциран Windows-от? Ако не ти е, не ни посакувај да ти пуштат вирус па да тужиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,861
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно