• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XP 32bit и 4GB рам

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Значи ме интересираат ваши искуства околу оваа комбинација. XP не може да адресира 4 гигабајти рам меморија. Прашањето ми е колку може? Некаде сретнав 3 гига, некаде 3,4 или 3,6 гига. Кај мене јавува 3 гига. Некој да сподели искуство?
 
Кај мене јавуваше 2.98. Тоа зависи од уредите што ги имаш на плочата, што повеќе, тоа помалце рам ке имаш. Притоа не мислам само на ПЦИ картички туку и раид контролери, мем контролери ово-оно што се наоѓаат на самата плоча.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Кај мене јавуваше 2.98. Тоа зависи од уредите што ги имаш на плочата, што повеќе, тоа помалце рам ке имаш. Притоа не мислам само на ПЦИ картички туку и раид контролери, мем контролери ово-оно што се наоѓаат на самата плоча.
Немам многу уреди.
HDD 500GB SATA-2
GeForce 8600GT 512MB GDDR3
SATA DVD-RW

... се мислам да не е графичката :) Сега ме мрзи, но утре ќе пробам со мојата. Има 128 GDDR3 :)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
Не се мачи со хардверо многу... едноставно бапни еден 64 битен ОС и finished work!:D :bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не се мачи со хардверо многу... едноставно бапни еден 64 битен ОС и finished work!:D :bravo:
Абе ке треба да работи со Cubase па затоа ми е. Дали ќе има 64 битни драјвери за звучната, па како ќе работи и со други програми не знам.... :zbunet3:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Не е за мене компјутерот. Ќе да е некоја од тие професионалните со повеќе канали и други „тракатанци“.

Инаку пробав со мојата графичка - 7600GTS 128МB GDDR3. Сега јавува 3.25GB :)

Шампион што конфигурација имаш?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
@Sampion е баниран.
 

montezuma

Intern
7 ноември 2007
40
3
i da najdesh za zvucnata drajveri nema da najdesh 64 bitni plugini za cubase a i nema 64biten cubase taka da ........ 3.25 giga ram i jas go imam istiot problem

:)
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,088
505
Епа луѓе, бапните си Vista ако имате проблеми со рам-меморијата. Мислам дека до 4 гига подржува без никаков проблем, а после се зависи од тоа која верзија ја имате. Ако имате Ultimate нема да имате проблеми и 10 гига да имате :D
 
i da najdesh za zvucnata drajveri nema da najdesh 64 bitni plugini za cubase a i nema 64biten cubase taka da ........ 3.25 giga ram i jas go imam istiot problem

:)
Што има тоа врска, 32 битен cubase и 32 битни плагини ке си работат без проблем на 64 битен оперативен систем. Работата е во тоа што бидејќи програмот е 32 битен, нема да може во даден момент да алоцира повеќе од 2ГБ(мислам дека беше толку) рам само за него, тоа е ограничување на 32 битните програми. Ама на Cubase ваљда не му требаат 2 гига чисти.
 

timbatec

Intern
8 октомври 2008
6
0
Епа луѓе, бапните си Vista ако имате проблеми со рам-меморијата. Мислам дека до 4 гига подржува без никаков проблем, а после се зависи од тоа која верзија ја имате. Ако имате Ultimate нема да имате проблеми и 10 гига да имате :D
Не е до Vista-та, туку до 32/64bit- ните системи. И 32bit-ната Vista гледа макс 3.5гб рам, значи, максималниот проток на 32 битен OS е 3.5гб.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Не е до Vista-та, туку до 32/64bit- ните системи. И 32bit-ната Vista гледа макс 3.5гб рам, значи, максималниот проток на 32 битен OS е 3.5гб.
Точно.Таков случај е кај мене... 4 гига рам, 32 битна Виста... чита само 3.5гб
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно