1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хостирање на повеќе DynDNS на еден компјутер ?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од DimitarMK, 13 ноември 2007.

 1. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  Имам регистрирано повеќе адреси од DynDNS. Сакам да направам:
  пример: www.dime.ath.cx да отвара во "C:/AppServ/www", а www.dimitar.ath.cx да отвара во "C:/Hosted/dimitar".

  Дали е тоа можно? :isplashen:  Фала Однапред :zbunet3:
   
 2. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Можно е само треба да направиш уште еден хост во DynDns и да го подесиш dyndns updater-от
   
 3. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  побјасни малце повеќе пошто ништо не сватив :zbunet3:
   
 4. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  [​IMG]
  И ќе го додадеш во dyndns updater
   
 5. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  хехе... зборот ми беше, повеќе DynDNS хостови на еден компијутер ( сите да отвараат различна локација )... пробував нешто со VirtualHosts ама ништо :|
   
 6. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  Пробај со различни порти
   
 7. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  абе тоа ок, средив, прашањево ми беше како едниот домен да отвара на порта 80 a другиот на порта 85 ?
   
 8. Drash

  Drash
  Intern

  252
  3
  14 Јули 2007
  Машко
  каков http сервер користиш?
   
 9. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

 10. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  apache na windows? WAMP server ?
   
 11. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  AppServ аман :)
   
 12. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Ај дај дел од config фајлот да видиме како си пробал да ги подесиш vhost-овите.

  На линукс тоа „ферцера“.

  П.С. тамо некаде (во боречки клуб) имаше анкета што е подобро, Windows или Linux. Не знам кој одговори: Linux за сервер, Mac за графика, Windows за солитер.
   
 13. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
  Windows за солитер :LOL: :LOL: :krshiglava:
   
 14. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  Јеее.. ок средив :)

  NameVirtualHost example1.com:80

  <VirtualHost example1.com:80>
  ServerAdmin email@example.com
  DocumentRoot "C:/AppServ/www"
  ServerName example2.com
  </VirtualHost>

  NameVirtualHost example2.com:80

  <VirtualHost example2.com:80>
  ServerAdmin email@example.com
  DocumentRoot "C:/Hosted/www"
  ServerName example2.com
  </VirtualHost>
   
 15. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  А како го среди? Со Vhostо-ви или со различни порти?
   
 16. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин


  со VirtualHosts, на порт 80ка се :)
   

Сподели

Вчитување...