1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Хостингот на it.com.mk

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од sumi, 18 Декември 2007.

1. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Можеби малце револтиран од постапката на еден од модераторите-администраторите, наместо да не отварам нова тема за проблемот или да му пишам на Д за истиот се решив да отворам тема, затоа што мојот пост кој ќе го прочитате подолу беше горе-долу ист како и во оваа тема http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2335 и "добриот" чичко модератор-администратор ми рече дека е офф топик. Па еве сега не сум ама ич офф топик па да видам со кое образложение ќе ја избриши темата.
    ---------------------------------

Во последниве неколку недели од кога сум поактивен на форумов имам забележано повеќе од 10-20 DownTime на страницата односно на хострингот. Веќе во друга тема напоменаа дека страницава се хостира на BlueHost серверите и се напомена квалитетот на истата компанија. Па сакав да прашам дали е до хостинг сервероит или има некој друг проблем форумов. И дали и други членови имаат забележано downtime на страницата!

---------------------------------

Секој хостинг има свои downtime моменти, некој почесто некој поретко, некој подолго некој пократко, ама колку и да ги има, многу или малку, не можеме да ги скриеме!

2. S

S
    pwnz0r1lla

1,550
    52
    8 Март 2007
    Normalno e so vakov hosting kako shto koristime odvreme navreme forumot da e down. Se trudime kolku mozheme da gi optimizirame rabotite i prichinite za tie pagjanja da ne se od kaj nas.

Zdravje bozhe se planira prefrlanje na celiot forum na mnogu posoodveten hosting. No za toa sekako potrebni se pogolemi materijalni sredstva. So ogled na toa deka forumot ne donesuva nikakov profit sobiranjeto na istite e otezhnato.

Stefan.

3. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    Dodeka jas sum chel ovde, nemam videno forumot da e down

4. Stane

Stane
    Gaining Experience

2,497
    75
    4 oктомври 2007
  5. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
  6. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,618
    154
    11 Април 2007
    Машко
    Се има случено 3-4 пати во период од по неколку минути и секогаш во моментот кога се доградува форумот со нови екстензии, плагини и сл., поради што доаѓа до преоптоварување на серверскиот процесор (најголемата мака на BlueHost).

10-20?!? I don't thik so...

7. vik

vik
    Intern

1,936
    31
    14 Април 2007
    Јас сум немал никакви проблеми.

8. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Ни јас не сум приметил DownTime на it.com.mk досега. :zbunet3:

9. D

D
    Администратор

3,228
    1,606
    31 Март 2007
    За жал, логовите покажуваат downtime само 3-4 пати, така да твоето тврдење е преувеличано...

А башка, да не сакаш хостинг да ни продадеш? :ua:

Оф топик:
    Нормално е дека ке ти е избришан постот затоа што е оф-топик, а доколку некој сака да не критикува за било што, вклучувајќи го и хостингот, тука сме... не бегаме, само да не ги прекршуваат правилата на форумот.

10. igorkrst

igorkrst
    Intern

400
    1
    13 Јули 2007
    Понекогаш му е потребно малку повеќе време да се учита ама ништо алармантно. ОК е.

11. peromk

peromk
    Intern

39
    0
    17 Декември 2007
    Јас сум нов тука - тазе :) не знам како се одвивале активностите досега
    ама луѓе гледате ли што се случува со другите форуми, да не ги именувам
    па на секоја недела - две паѓаат и дури цели 72 часа се неактивни.
    само една „добра порака“ може да се прочита додека се down:

„именафорум се враќа наскоро“

12. Taurus

Taurus
    Модератор

2,294
    917
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Од кога сум тука не се има случено такво нешто.

13. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Читај го избришаниот пост, не беше финтата да ви продадам, не паѓам толку ниско. И не беше финтата тема да отворам тоа беше само напоменато во мојот пост кој сигурен сум дека не беше офф топик за да се избрише. Како што кажав ако тој пост беше офф топик тогаш 50% од постовите треба да одат во корпа.

А за тоа дали пеовеличувам и дали беше на 5-6 мин од сега ќе правам принт скрин па ќе видеме. Искрено сакав тебе на приватна порака да ти пишам, колку да имаш информација ама бев револтиран од претходно кажаното.

14. S

S
    pwnz0r1lla

1,550
    52
    8 Март 2007
    Chill dude...

Kako i da e dobar thread otvori, da vidime kako stoime so performansite chitajki gi iskustvata na chlenovite.

Pozdrav.

15. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

@sumi

Воопшто нема потреба од праќање приватни пораки, слободно можеш да изнесеш јавно се што сакаш. Никој нема да бега, само тврдењето да е издржано и аргументирано.

Биди поздравен, and live long and prosper.

16. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    За тоа дека слободно можам јавно да се изразам осетив дека не е баш така. Али нема везе ми помина лутината :)

17. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Како што реков, издржано и со аргументи - ДА, МОЖЕШ! :bravo:

18. sonic

sonic
    Intern

529
    5
    13 ноември 2007
    јас досега немам приметено проблеми...

19. D

D
    Администратор

3,228
    1,606
    31 Март 2007
    Оф мори муко... чим ти си осетил така во ред.

За хостингот:
    Луѓе, се трудиме да го хостираме форумов на некој добар хостинг каде што би немалко проблеми... но за тоа се потребни средства и време, работиме на тоа... ;-)

20. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Bluehost смрди, ама како што некои кажаа погоре, се работи на случајот :)

Наскоро ќе се менува хостинг провајдер..

21. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    И не, немало толку многу downtimes, можно е неколку пати проблемот да бил од твоја страна..

22. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Добра идеја! :bravo::bravo:

23. Object

Object
    Intern

75
    0
    18 Септември 2007
    Се кладам да има над 250 луѓе online на ит ќе падне it, еднаш тоа и се случи. На жалост е така :). Blue sucks :)

24. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Како дојде до оваа бројка, жити се :baknezh:?

25. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Ај бе не се жалете. Кликнете тука и ќе видите дека сте го одбрале најдобриот хостинг сервер од сите. :LOL::LOL::LOL::LOL:

Слични теми
  1. drown
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,412
  2. Chris
    Одговори:
    14
    Прегледи:
    1,464
  3. Блекмен