• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хостингот на it.com.mk

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Можеби малце револтиран од постапката на еден од модераторите-администраторите, наместо да не отварам нова тема за проблемот или да му пишам на Д за истиот се решив да отворам тема, затоа што мојот пост кој ќе го прочитате подолу беше горе-долу ист како и во оваа тема http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2335 и "добриот" чичко модератор-администратор ми рече дека е офф топик. Па еве сега не сум ама ич офф топик па да видам со кое образложение ќе ја избриши темата.
---------------------------------

Во последниве неколку недели од кога сум поактивен на форумов имам забележано повеќе од 10-20 DownTime на страницата односно на хострингот. Веќе во друга тема напоменаа дека страницава се хостира на BlueHost серверите и се напомена квалитетот на истата компанија. Па сакав да прашам дали е до хостинг сервероит или има некој друг проблем форумов. И дали и други членови имаат забележано downtime на страницата!

---------------------------------

Секој хостинг има свои downtime моменти, некој почесто некој поретко, некој подолго некој пократко, ама колку и да ги има, многу или малку, не можеме да ги скриеме!
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Можеби малце револтиран од постапката на еден од модераторите-администраторите, наместо да не отварам нова тема за проблемот или да му пишам на Д за истиот се решив да отворам тема, затоа што мојот пост кој ќе го прочитате подолу беше горе-долу ист како и во оваа тема http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2335 и "добриот" чичко модератор-администратор ми рече дека е офф топик. Па еве сега не сум ама ич офф топик па да видам со кое образложение ќе ја избриши темата.
---------------------------------

Во последниве неколку недели од кога сум поактивен на форумов имам забележано повеќе од 10-20 DownTime на страницата односно на хострингот. Веќе во друга тема напоменаа дека страницава се хостира на BlueHost серверите и се напомена квалитетот на истата компанија. Па сакав да прашам дали е до хостинг сервероит или има некој друг проблем форумов. И дали и други членови имаат забележано downtime на страницата!

---------------------------------

Секој хостинг има свои downtime моменти, некој почесто некој поретко, некој подолго некој пократко, ама колку и да ги има, многу или малку, не можеме да ги скриеме!
Normalno e so vakov hosting kako shto koristime odvreme navreme forumot da e down. Se trudime kolku mozheme da gi optimizirame rabotite i prichinite za tie pagjanja da ne se od kaj nas.

Zdravje bozhe se planira prefrlanje na celiot forum na mnogu posoodveten hosting. No za toa sekako potrebni se pogolemi materijalni sredstva. So ogled na toa deka forumot ne donesuva nikakov profit sobiranjeto na istite e otezhnato.

Stefan.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Се има случено 3-4 пати во период од по неколку минути и секогаш во моментот кога се доградува форумот со нови екстензии, плагини и сл., поради што доаѓа до преоптоварување на серверскиот процесор (најголемата мака на BlueHost).

10-20?!? I don't thik so...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
За жал, логовите покажуваат downtime само 3-4 пати, така да твоето тврдење е преувеличано...

А башка, да не сакаш хостинг да ни продадеш? :ua:

Оф топик:
Нормално е дека ке ти е избришан постот затоа што е оф-топик, а доколку некој сака да не критикува за било што, вклучувајќи го и хостингот, тука сме... не бегаме, само да не ги прекршуваат правилата на форумот.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Понекогаш му е потребно малку повеќе време да се учита ама ништо алармантно. ОК е.
 

peromk

Intern
17 декември 2007
39
0
Јас сум нов тука - тазе :) не знам како се одвивале активностите досега
ама луѓе гледате ли што се случува со другите форуми, да не ги именувам
па на секоја недела - две паѓаат и дури цели 72 часа се неактивни.
само една „добра порака“ може да се прочита додека се down:

„именафорум се враќа наскоро“
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,183
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Од кога сум тука не се има случено такво нешто.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
За жал, логовите покажуваат downtime само 3-4 пати, така да твоето тврдење е преувеличано...

А башка, да не сакаш хостинг да ни продадеш? :ua:

Оф топик:
Нормално е дека ке ти е избришан постот затоа што е оф-топик, а доколку некој сака да не критикува за било што, вклучувајќи го и хостингот, тука сме... не бегаме, само да не ги прекршуваат правилата на форумот.
Читај го избришаниот пост, не беше финтата да ви продадам, не паѓам толку ниско. И не беше финтата тема да отворам тоа беше само напоменато во мојот пост кој сигурен сум дека не беше офф топик за да се избрише. Како што кажав ако тој пост беше офф топик тогаш 50% од постовите треба да одат во корпа.

А за тоа дали пеовеличувам и дали беше на 5-6 мин од сега ќе правам принт скрин па ќе видеме. Искрено сакав тебе на приватна порака да ти пишам, колку да имаш информација ама бев револтиран од претходно кажаното.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Читај го избришаниот пост, не беше финтата да ви продадам, не паѓам толку ниско. И не беше финтата тема да отворам тоа беше само напоменато во мојот пост кој сигурен сум дека не беше офф топик за да се избрише. Како што кажав ако тој пост беше офф топик тогаш 50% од постовите треба да одат во корпа.

А за тоа дали пеовеличувам и дали беше на 5-6 мин од сега ќе правам принт скрин па ќе видеме. Искрено сакав тебе на приватна порака да ти пишам, колку да имаш информација ама бев револтиран од претходно кажаното.
Chill dude...

Kako i da e dobar thread otvori, da vidime kako stoime so performansite chitajki gi iskustvata na chlenovite.

Pozdrav.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@sumi

Воопшто нема потреба од праќање приватни пораки, слободно можеш да изнесеш јавно се што сакаш. Никој нема да бега, само тврдењето да е издржано и аргументирано.

Биди поздравен, and live long and prosper.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
За тоа дека слободно можам јавно да се изразам осетив дека не е баш така. Али нема везе ми помина лутината :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
За тоа дека слободно можам јавно да се изразам осетив дека не е баш така. Али нема везе ми помина лутината :)
Оф мори муко... чим ти си осетил така во ред.

За хостингот:
Луѓе, се трудиме да го хостираме форумов на некој добар хостинг каде што би немалко проблеми... но за тоа се потребни средства и време, работиме на тоа... ;-)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Bluehost смрди, ама како што некои кажаа погоре, се работи на случајот :)

Наскоро ќе се менува хостинг провајдер..
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
Се кладам да има над 250 луѓе online на ит ќе падне it, еднаш тоа и се случи. На жалост е така :). Blue sucks :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ај бе не се жалете. Кликнете тука и ќе видите дека сте го одбрале најдобриот хостинг сервер од сите. :LOL::LOL::LOL::LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,981
Мислења
854,154
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно