Хостинг за мал сајт

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од barney, 19 Јануари 2018.

1. barney

barney
    Intern

9
    1
    9 Јуни 2017
    Машко
    Ми треба хостинг за мал веб сајт изработен во PHP. Наменет е за територијата на Македонија. Кој хостинг провајдер би ми го препорачале?

2. Cika

Cika
    V.I.P

2,064
    551
    8 Декември 2009
    На Kafka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Oktar

Oktar
    Guru

2,655
    6,537
    23 oктомври 2012
    Машко
    Најефтино ти е во zemi.mk посебно ги препорачувам ако не бркаш којзнае какви перформанси туку сакаш да си ја пробаш среќата пред да инвестираш во нешто посериозно.

4. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

526
    237
    9 Февруари 2008
    Imaat serveri vo Makedonija zemi.mk? Ne mozam da najdam na sajtot

5. Oktar

Oktar
    Guru

2,655
    6,537
    23 oктомври 2012
    Машко
    Не верувам.

6. DrMTR

DrMTR
    Unbeatable

5,219
    5,092
    27 Март 2014
    zemi.mk мислам дека ги води некој ос администрација на ИТ ком мк.

7. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,123
    20,254
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Nope!

8. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,813
    5,751
    7 oктомври 2011
    kalfa
    имам 2 сајта на ухост 6-7 год, добри се, не можам да се пожалам на ништо, дали има подобри незнам.

9. alderson

alderson
    Intern

24
    12
    18 Јануари 2018
    Машко
    Developer
    Може ќе избегам малце од темата.. Но некој да ми објасни која е разликата меѓу Линукс и Виндоувс веб хостинг?? Како влијае то врз мене??

10. Oktar

Oktar
    Guru

2,655
    6,537
    23 oктомври 2012
    Машко
    Прво влијае со цената, за виндовс хостинг некој таму треба да плати лиценца за тој виндовс а за линукс не. Дополнително линукот е многу полесен од самиот виндовс па така и на еден сервер со линукс може да хостира повеќе сајтови а кај виндовс помалку, па и тоа ја крева цената.
    За тебе е најбитно според јазикот во кој го изработуваш тоа што сакаш да го хостираш да биде поддржан од оперативниот. Ако изработуваш сајт во пхп, можеш да го ставиш и на вин и на лин, ама секако повеќе ти се исплати да го поставиш на лин.

На BEST и kjosmofon им се допаѓа ова.
  11. alderson

alderson
    Intern

24
    12
    18 Јануари 2018
    Машко
    Developer
    Fala ti, dobro objasneto sfativ nekoi raboti

12. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

526
    237
    9 Февруари 2008
    Ако земи.мк немаат сервери во МК тогаш нема поента да ги одбере нив. Ухост.мк имаат сервери во МК, за другите не сум ни проверил. Ако ти е битно тоа. А ако не ти е битно локацијата на серверот и сакаш ЕУ/УСА локација, земи хостинг од некоја странска фирма, не македонска. Пример еве BUYSHARED | AFFORDABLE HIGH PERFORMANCE SSD POWERED SHARED HOSTING AND RESELLER HOSTING има многу подобри сервери, супорт и цени од земи.мк

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bobmkd

bobmkd
    Gaining Experience

374
    181
    18 ноември 2008
    Машко
    +1 за Ухост, лично искуство со неколку помали веб сајтови.

14. M.Pix

M.Pix
    Practice makes perfect

395
    1,356
    27 Јануари 2014
    Машко
    А, која е разликата дали локацијата на серверот е кај нас или пак Германија? Баш исто и на Ухост неколку години сум ги користел никогаш не сум видел некоја разлика.

На Krkac и Oktar им се допаѓа ова.
  15. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

526
    237
    9 Февруари 2008
    Локацијата е битна ако сакаш да заштедиш неколку милисекунди брзина. Реално не е битна.

Ако не ви треба македонски сервер, не зимајте хостинг од македонска фирма. Тие што пробале македонски хостинг и квалитетен странски убаво ја знаат разликата. Под квалитетен не ги сметам siteground, hostgator, bluehost и сличните. Во секој поглед е подобро да земеш хостинг од квалитетна странска фирма наспроти македонска. Едино ако сакаш да бидеш патриот или да им „помогнеш“ на Македонците или сеедно :)

16. BEST

BEST
    Gaining Experience

253
    162
    10 Јуни 2011
    Машко
    Во денешно време, локацијата е небитна скрос.. Доколку сајтот ви се отвара НЕКАДЕ во светот споро, користете CDN сервис, многу попаметно одколку да се одлучите за „локален хост“...
    и сеа ај да не ја комплициаме многу... можеш да идеш со uhost, меѓутоа јас лично мислам дека во твојот случај можеш да одбереш поевтин хост кој нуди многу повеке простор и трансфер (bandwidth)...
    користам и ухост и HostGator и A2Hosting... последниве година дена А2 ептен ме изненадува, побрзи, постабилни... Не дека од другиве 2 не сум задоволен, тоа се ептен ситни детали кои ја прават разликата од еден до друг... НО имај на ум дека мене не ми притребала „Техничка поддршка“ веке подолг период од ниеден од хостовиве, така да околу тој дел неможам да коментирам, едно време HostGator се чекаше до 30мин да се дојде на ред за лајв чат :D
    додека А2 хостинг не сум ги контактирал никогаш (по активирањето на хостот)
    а Ухост работат само дур е работно време (колку што сум информиран од 8 до 16ч)

П.С. ако ти е баш за сопствени потреби (тестирање на нешто), можда и 000webhost ке ти заврши работа (бесплатно) ? (НИКАКО не го препорачувам за нешто повеќе од „сопствени потреби“)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели