1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хостинг за мал сајт

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од barney, 19 Јануари 2018.

 1. barney

  barney
  Intern

  25
  3
  9 Јуни 2017
  Машко
  Ми треба хостинг за мал веб сајт изработен во PHP. Наменет е за територијата на Македонија. Кој хостинг провајдер би ми го препорачале?
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,439
  1,013
  8 Декември 2009
  На Kafka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,446
  10,314
  23 oктомври 2012
  Машко
  Најефтино ти е во zemi.mk посебно ги препорачувам ако не бркаш којзнае какви перформанси туку сакаш да си ја пробаш среќата пред да инвестираш во нешто посериозно.
   
 4. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Imaat serveri vo Makedonija zemi.mk? Ne mozam da najdam na sajtot
   
 5. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,446
  10,314
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не верувам.
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,306
  6,428
  27 Март 2014
  zemi.mk мислам дека ги води некој ос администрација на ИТ ком мк.
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,504
  25,567
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Nope!
   
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  имам 2 сајта на ухост 6-7 год, добри се, не можам да се пожалам на ништо, дали има подобри незнам.
   
 9. alderson

  alderson
  Intern

  48
  23
  18 Јануари 2018
  Машко
  Може ќе избегам малце од темата.. Но некој да ми објасни која е разликата меѓу Линукс и Виндоувс веб хостинг?? Како влијае то врз мене??
   
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,446
  10,314
  23 oктомври 2012
  Машко
  Прво влијае со цената, за виндовс хостинг некој таму треба да плати лиценца за тој виндовс а за линукс не. Дополнително линукот е многу полесен од самиот виндовс па така и на еден сервер со линукс може да хостира повеќе сајтови а кај виндовс помалку, па и тоа ја крева цената.
  За тебе е најбитно според јазикот во кој го изработуваш тоа што сакаш да го хостираш да биде поддржан од оперативниот. Ако изработуваш сајт во пхп, можеш да го ставиш и на вин и на лин, ама секако повеќе ти се исплати да го поставиш на лин.
   
  dostinov, BEST и на kjosmofon им се допаѓа ова.
 11. alderson

  alderson
  Intern

  48
  23
  18 Јануари 2018
  Машко
  Fala ti, dobro objasneto sfativ nekoi raboti
   
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Ако земи.мк немаат сервери во МК тогаш нема поента да ги одбере нив. Ухост.мк имаат сервери во МК, за другите не сум ни проверил. Ако ти е битно тоа. А ако не ти е битно локацијата на серверот и сакаш ЕУ/УСА локација, земи хостинг од некоја странска фирма, не македонска. Пример еве BUYSHARED | AFFORDABLE HIGH PERFORMANCE SSD POWERED SHARED HOSTING AND RESELLER HOSTING има многу подобри сервери, супорт и цени од земи.мк
   
  На DonFrozex и Oktar им се допаѓа ова.
 13. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  361
  190
  18 ноември 2008
  Машко
  +1 за Ухост, лично искуство со неколку помали веб сајтови.
   
 14. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  717
  2,388
  27 Јануари 2014
  Машко
  А, која е разликата дали локацијата на серверот е кај нас или пак Германија? Баш исто и на Ухост неколку години сум ги користел никогаш не сум видел некоја разлика.
   
  На Krkac и Oktar им се допаѓа ова.
 15. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  Локацијата е битна ако сакаш да заштедиш неколку милисекунди брзина. Реално не е битна.

  Ако не ви треба македонски сервер, не зимајте хостинг од македонска фирма. Тие што пробале македонски хостинг и квалитетен странски убаво ја знаат разликата. Под квалитетен не ги сметам siteground, hostgator, bluehost и сличните. Во секој поглед е подобро да земеш хостинг од квалитетна странска фирма наспроти македонска. Едино ако сакаш да бидеш патриот или да им „помогнеш“ на Македонците или сеедно :)
   
  На DonFrozex и BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 16. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  Во денешно време, локацијата е небитна скрос.. Доколку сајтот ви се отвара НЕКАДЕ во светот споро, користете CDN сервис, многу попаметно одколку да се одлучите за „локален хост“...
  и сеа ај да не ја комплициаме многу... можеш да идеш со uhost, меѓутоа јас лично мислам дека во твојот случај можеш да одбереш поевтин хост кој нуди многу повеке простор и трансфер (bandwidth)...
  користам и ухост и HostGator и A2Hosting... последниве година дена А2 ептен ме изненадува, побрзи, постабилни... Не дека од другиве 2 не сум задоволен, тоа се ептен ситни детали кои ја прават разликата од еден до друг... НО имај на ум дека мене не ми притребала „Техничка поддршка“ веке подолг период од ниеден од хостовиве, така да околу тој дел неможам да коментирам, едно време HostGator се чекаше до 30мин да се дојде на ред за лајв чат :D
  додека А2 хостинг не сум ги контактирал никогаш (по активирањето на хостот)
  а Ухост работат само дур е работно време (колку што сум информиран од 8 до 16ч)

  П.С. ако ти е баш за сопствени потреби (тестирање на нешто), можда и 000webhost ке ти заврши работа (бесплатно) ? (НИКАКО не го препорачувам за нешто повеќе од „сопствени потреби“)
   
  На DonFrozex и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...