• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хостинг во Македонија

Чив хостинг користите

 • Македонски

  Гласови: 6 24.0%
 • Странски

  Гласови: 19 76.0%

 • Вкупно гласале
  25
 • Ја почнал/а темата
 • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Дали користите хостинг од Македонија или од таму некаде?

Моја претпоставка е дека ќе има повеќе што користат хостинг на сервер надвор од Македонија.

Моја препорака е да користите македонски сервери (нормално во зависност од сајтот). Доколку се работи за сајт чии посетители се од Македонија зошто не земете хостинг од Македонија. Ќе биде побрз response time, помалку трафик „вон македонија“ и сл.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,272
330
На македонскиот има помала латенција... И затоа е боље.. ама не многу подобро од странскиот.. само малце е подобар:)
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
И македонскиот е странски, не? .) Купиш дедикејтед и шиткаш на делење. :gday:

Ок, можда на Т-Хоум и ОнНет и такви слични, сервереот им е тука у МК (btw, лепи МК?). Калина,малина,фарина,мкхост, донев и што би се рекло......БУРЕК(!), препродаваат хостинг пакетчиња од веќе купен дедикејтед сервер од страна.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Странски.. Подобри понуди, а и сајтовите ми се за светска публика, не само за Македонци :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
И македонски е странски :) Мислев на хостинг чиј сервер се наоѓа во Македонија.

Ај сега да не отварам нова тема...

Што фали на македонските хостинзи па се одлучувате на странски? Цена, Uptime, простор, поддршка....???
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Сервер во македонија ? Хм... на кој хостин провајдер е така ? Јас едвај успевам со оваа конекција преку мојот сервер (домашен) на интернет да влегувам.. а не па сервер за хостинг да се праи ..

со што ?? 512Кбпс уплоад ?
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
koristam 3 stranski i eden domashen hosting.... potekloto na site im e stransko samo sto za nekoi plakam vo dolari a za makedosnkiot vo denari preku faktura...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,034
Мислења
854,869
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно