1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Хостинг провајдер

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од PilGriM, 30 Јануари 2017.

 1. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Кажете лично искуство со странски хостинг провајдер (web, email, support...). Важно ми е да има и .NET. Парите не се проблем, битно ми е да се стабилни и да имаат агилна поддршка. Убаво би било да има сервери во Европа.

  Јас имам лично искуство со Blacknight и Arvixe. Првите се супер, меѓутоа тоа што ми треба го нема кај нив, па морав кај вторите и ми се скрати животот.
   
 2. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  366
  191
  2 Април 2014
  ако не ти треба managed опција види ги на online.net понудите
   
 3. akslnrdn

  akslnrdn
  Intern

  20
  6
  15 Декември 2016
  Машко
  Од Хостгатор сум задоволен. Имаат добар супорт, итн.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  На PilGriM и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 5. Fleksi

  Fleksi
  Intern

  29
  9
  31 Јануари 2017
  Машко
  1and1 страшна работа се ем ефтини ем компанија на место брзина,супорт,практичен контролен панел.
   
 6. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
 7. Fleksi

  Fleksi
  Intern

  29
  9
  31 Јануари 2017
  Машко
  Не се согласувам со тебе бидејќи во моментот сум клиент на 1and1 и до сега ниту еднаш ми нема паднато сајтот ниту пак успорено вртам поседа со над 3-4к views дневно а го користам најмалиот пакет
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1. Digitalocean
  2. Odin
  Пошто рече дека пари не се проблем

  Испратено преку nokia 3310
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Не, ако пари не се проблем тогаш AWS или Azure. :)
   
  На Oktar и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 10. Fleksi

  Fleksi
  Intern

  29
  9
  31 Јануари 2017
  Машко
  Ако веќе не се проблем пари и сакаш доста добар квалитет hetzner :D :D
   
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Го заборавив aws...

  Испратено преку nokia 3310
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  BUMP и мене ми треба се што бара @PilGriM во првиот пост...Виндовс хостинг. За тој што ќе се одлучам нека ми пушти реферал линк во порака да купам преку него....
   
 13. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  378
  179
  20 Април 2008
  Машко
  немам многу искуство со ралични компании меѓутоа за поддршка дефинитивно +1 за BlueHost
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Знам! но нејќам EIG партнери... На хостингот ќе има 7 сајтови од кои еден е .asp
   
 15. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,059
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  AWS е најдобар и најскап на оној што не му се проблем пари ке го добие тоа што го мечтаел. Едина мана е сетирањето и подигањето колку што знам си бара искуство пошто све е мануал.

  Ја го користам bigscoots и сега за сега сум доста задоволен
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  А2 имаат shared windows хостинг - Do you support Windows hosting?

  OVH имаат евтин Виндоус ВПС - VPS Cloud : Choisissez un hébergement Cloud flexible (без support)

  Web Hosting Services trusted by 35,000+ Businesses – eUKhost имаат секаков вид Виндоус хостинг

  Можеш и други да најдеш на ВХТ форумите - Web Hosting Offers | Web Hosting Talk


  Јас би одел со eukhost, зависи дали ти е битна локацијата. Тие се едни од препорачаните хостинг компании на /r/webhosting сабредитот
   
 17. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Windows Cloud Hosting | With Plesk Control Panel

  не си го губи времето со А2, платив па го откажав по 3 дена. Многу нешта не им работат како што треба за Windows плановите. Банален пример: немаат TLS/SSL за POP/SMTP. Причината што ми ја кажаа: контрол панелот не поддржувал....Единствено фер беше што за 2 дена по откажувањето ги вратиа парите.
   
  На bxxxn и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 18. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Си си кај овие webhostinguk? Задоволен си?
   
 19. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Да, имам еден Windows план кај нив, супер се, добар support и серверите се во Англија. Кога барав пред 2-3 недели исто така зедов и од
  MDDHosting - Professional Hosting Solutions - Shared Hosting
  ама немаат Windows. Само пофални зборови и за нив.
   
 20. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Пушти ми реферал во пп ако сакаш. Ќе купам преку него

  Испратено преку nokia 3310
   
 21. n3xu5

  n3xu5
  Intern

  109
  44
  26 Август 2017
  Машко
  а македонскиве ги бива? некој?

  и јас сакам некој подобар и кај мене не се проблем пари...ама да добијам на квалитет и изглед.
   
 22. akslnrdn

  akslnrdn
  Intern

  20
  6
  15 Декември 2016
  Машко

Сподели

Вчитување...