1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xoom, a PayPal Service

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Alucard, 16 Јули 2019.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,829
  1,661
  22 oктомври 2012
  Машко
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  429
  601
  3 Јануари 2019
  Машко
  Работам како проектен менаџер за една фирма од USA. Веќе неколку месеци го користиме Xoom за исплаќање на фриленсери (2 пати имаме исплатено во Македонија). Генерално, е нешто слично на WesternUnion, но трансферот се одвива многу побрзо и со многу пониски провизии. Подигањето на парите иде преку Ria Money Transfer, што речиси го има низ сите поголеми градови у државичево. Доста convenient опција е.
   
  DonFrozex, causevd, StOrMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,672
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Фактички, некој преку Paypal може да му прати пари на некој што има Xoom? Но сепак сеуште не можеме да примаме пари од сајтови што бараат Paypal за исплата?
  Некако збунувачки ми е ова. Што не го отклучат Paypal целосно и готово.
   
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  429
  601
  3 Јануари 2019
  Машко
  Некако така му доаѓа. Ама, може и wire transfer преку Xoom, но не кај нас.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 5. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  734
  2,427
  27 Јануари 2014
  Машко
  Ова и на Creative Exchange некој кажа дека веќе неколку пати го имаат користено. Сабајлево разбрав за сервисот. Делува супер опција за клиенти што сакаат плаќање преку пејпал.
  На 1000 долари има 20 долари fee. А, дефинитивно функционира нешто како MoneyGram затоа што за подигање пари се бара лична карта.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  ова го има веке година дена мислам
   
 7. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  939
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Мене она што ме интересира, дали истите овие од Риа ќе ти ги пријавуваат парите што стигаат во УЈП или релевантна установа?

  Пошто, ако се слични ко WesternUnion, пред месец ипол кога ги прашав дали податоците од мојата лична карта се потребни за нешто друго освен за проверување на идентитетот на личност - девојката ми одговори нешто во стилот: „Па потребна е и за да ги пријавиме парите во УЈП/НБРМ„.
  Извинете ме ако грешам и споделувам неточни информации, овие услуги ги немам до сега ни еднаш користено, но ме занима каква е реалната ситуација.
  Ако има некој што користи активно WU нека каже дали е ова случајот и/или да не е со измениве од последната година.

  Во Moneygram го прашав истото, ми рекоа не ги пријавуваат нашите приливи никаде, туку ИД картата е само за идентификација.

  Како и да е, и да се пријавуваат овие пари до УЈП од Хоом, сепак е ОДЛИЧНА можност за сите оние кои не сакат да зависат од third-party people како што не има неколку на форумов.
   
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,378
  3,089
  4 Септември 2008
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  939
  1,130
  9 Јуни 2011
  Машко
  Oh my..
  фала за линкот и документите.

  претпоставувам ова не го знаат 95% од луѓето што ја користат услугата (мислан на луѓе надвор од форумов).
   
 10. anna.mrak

  anna.mrak
  Intern

  6
  1
  11 Јули 2019
  Женско
  Веројатно има разлика од физичко лице до правно лице. Колку што знам, од физичко лице не се пријавуваат? Што ако е поклон, на пример.
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,378
  3,089
  4 Септември 2008
  Така е, прими милион евра како поклон и не ги пријавувај.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  672
  627
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  не постои поклон кај нас, нит за пари нит за пошта :)

  само, од прво колено ако ти пратат иде без давачки од странство ..
   
 13. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  73
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Дечки го имате пробано веќе овој систем за исплата?

  Начинот на исплата е сличен како MoneyGram? Без трансакциони сметки, без глупости? Само со лична карта?
   
 14. anna.mrak

  anna.mrak
  Intern

  6
  1
  11 Јули 2019
  Женско
  Hey! Јас го испробав пред некое време. Да, работи исто како moneygram или western union, со подигање во кеш од секој пункт на RiaTransfer (а ги има многу низ цела мк), со тоа што, за разлика од останатите, има најниска провизија за испраќачот. Во право бевте, подложно е на данок. :)

  edit: од скоро, законски е сите брзи трансфери на пари до ујп на месечно ниво да пријавуваат кој од кај и колку примил, што до сега не беше практика. така што, имаат увид во тоа, а догодина и пејонир законски ќе се регулира.
   
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,219
  1,866
  13 Јануари 2014
  Машко
  Муабетов дека Payoneer ќе се регулира законски кружи веќе некое време. Има некоја новост околу ова или истиот муабет е што се прави секоја година? :)
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 16. anna.mrak

  anna.mrak
  Intern

  6
  1
  11 Јули 2019
  Женско
  Не е истиот муабет, туку се работи на случајот, односно од 2020 година ќе се регулира трансферот на пари преку небанкарски институции како payoneer, paypal и сличниве, пред некој ден искочи вест и за paypal. Не знам што точно е планот и дали исто ќе ги засега старите и новите корисници на пејонир, само ујп и министерство за финансии активно работат на нови регулативи по воведувањето на новиот систем на пријавување данок и го затегаат увидот во било какви приходи, дури и за смешни цифри.
   
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,027
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  Како мислиш "само со лична карта"? Полоша варијанта од "само со лична карта" нема!
   
 18. anna.mrak

  anna.mrak
  Intern

  6
  1
  11 Јули 2019
  Женско
  Зошто?
   
  На ^^GoRiLLaZ^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  73
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Како може да биде подложено на данок кога парите не минуваат низ сметка? (Освен некоја пријава со матичен ако не прават?)

  Пример од минатата година Moneygram ги немаше во УЈП, за оваа година исто се шпекулира дека сеуште нема. Ги рачунат како gift.
   
 20. anna.mrak

  anna.mrak
  Intern

  6
  1
  11 Јули 2019
  Женско
  Не поминуваат низ сметка, но ти приложуваш лична карта при подигнување. Кога подигнуваш, на листот има информации за праќачот и за примачот и твој потпис дека си ги примил.
  Од скоро, секоја компанија за брз трансфер на пари е обврзана на месечно ниво на УЈП да достави извештај кој граѓанин подигнал пари, од каде се и колкава е сумата (прочитај и во закон). Бев во УЈП, разговарав со агент и ми даде насоки како да го пријавам тоа. Не постои категорија подарок, освен ако не е од прво колено семејство (за што треба да се приложи доказ). Со новиот начин на електронско пријавување данок, го скенираш/сликаш листот, го атачираш документот во пријавата, пријавуваш најдоцна до 10ти следниот месец и чекаш меил од УЈП со пресметка колку % треба да уплатиш.
   
 21. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  73
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Абе се океј, ај шо не утепуваат со провизии за праќање преку разни сметки па до moneygram, па на крај и на државата (а она е крива поради сметкиве)

  Ај прати линкче до тој закон од УЈП ако имаш?

  Сигурно немат до толку евиденција, така да мораш сам да си се пријавиш.
   
 22. anna.mrak

  anna.mrak
  Intern

  6
  1
  11 Јули 2019
  Женско
 23. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  73
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Епа затоа ќе си идеме младите, и тоа сакат да ни скратат шо не држи овде. А никој не ги прашува луѓето колкави трошоци имаат и од тоа што го вадаат преку интернет (домени ; хостови ; лиценци итн)
   
 24. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  146
  63
  14 Јуни 2014
  Машко
  Не шири шпекулации,прво колено,второ колено.Трансфери од блиски роднини и пријатели како основ подарок,помош,трансфер на лична основа не може и не смее да се оданочува.Еве ти сходно и тоа соопштение на министерството :)
  Министерство за финансии: Приливите по основ на лични трансфери не се оданочуваат
  „Притоа, предложените измени не претставуваат никаква промена на даночната политика, односно не претставуваат оданочување на дознаките. И понатаму ќе се применува постоечкото законодавство, според кое, приливите по основ на лични трансфери, помош и подароци не се оданочуваат, додека дел од останатите приливи и понатаму ќе бидат предмет на оданочување, како на пример приливи по основ на извршена услуга“, се вели во соопштението на Министерство за финансии.

  Оваа реакција на министерството следува откако медиумите објавија дека со новите законски измени, ќе се одданочуваат и приливите по основ на лични трансфери, помош и подароци.
   
  На Origin_123 и ^^GoRiLLaZ^^ им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...