• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XML - прашање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
Dali moze vo eden .xml fajl da stavam tekst preku notepad i posle toj tekst da go povikam preku .html strana na primer vo nekoja tabela da se pojavuva toj tekst, kako i na koj nacin ako e mozno.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Dali moze vo eden .xml fajl da stavam tekst preku notepad i posle toj tekst da go povikam preku .html strana na primer vo nekoja tabela da se pojavuva toj tekst, kako i na koj nacin ako e mozno.
aha.
prvo sto treba da napravish e da napishesh .xsl file vo notepad so html kodovi kako sakash da ti izgleada stranata i od koi tagovi od xml-ot da gi crpi informaciite, a potoa treba vo xml file-ot da napisesh uste edna linija kod sto ke go asocira toj xml file so xsl-ot sto ke go kreirash.
i na kraj koga ke double click-nesh na xml file-ot ke ti se otvori web browser i ke ti go pokaze kako web strana sto neam extenzija html.

ako ti treba pomosh i primer moze da mi go pratish xml-ot i slika so koi informacii kako da izgledaat na stranata i ke ti go napravam jas xsl-ot kako demonstracija za vo idnina da mozesh sam :D

pozz
 

dkonevski

Intern
10 октомври 2007
8
0
Немора .xsl да правиш брат. Решението кое што мене ми текнува во моментов е преку Asp.Net C# да го повикаш XML документот и да ги земаш еден по еден неговите јазли. Јас сум правел вакво нешто автоматски, превземање на xml документ од оддалечен сервер и автоматско прикажување на екранот :) Доколку ти треба некаков код или некаква помош feel free to ask.

поз
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Може некој да објасни кога, како и за што се употребува XML?
Една причина е објанета во овој дел од форумот за да се превземе и да се стави во табела.
Дали има други?
 

peroMKD

Intern
13 јануари 2009
6
0
@finger.k4 ... Brat nema da bide loso eden najprost primer da dades so .xml file i .xsl stilovi cisto da vidam kako ide toa, poso treba da se zanimavam malku poseriozno vo idnina so toa, a sea za xml sum totalen pocetnik :)
Fala in advance .. Pozdrav!
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,739
1,229
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Може со JavaScript

еве види како е направено тоа со Mochikit .. но секако и со било која друга JS библиотека може да се направи истото.
http://mochikit.com/examples/ajax_tables/index.html
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,918
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно