• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

XML - прашање

• Ја почнал/а темата

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
Dali moze vo eden .xml fajl da stavam tekst preku notepad i posle toj tekst da go povikam preku .html strana na primer vo nekoja tabela da se pojavuva toj tekst, kako i na koj nacin ako e mozno.

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Dali moze vo eden .xml fajl da stavam tekst preku notepad i posle toj tekst da go povikam preku .html strana na primer vo nekoja tabela da se pojavuva toj tekst, kako i na koj nacin ako e mozno.
aha.
prvo sto treba da napravish e da napishesh .xsl file vo notepad so html kodovi kako sakash da ti izgleada stranata i od koi tagovi od xml-ot da gi crpi informaciite, a potoa treba vo xml file-ot da napisesh uste edna linija kod sto ke go asocira toj xml file so xsl-ot sto ke go kreirash.
i na kraj koga ke double click-nesh na xml file-ot ke ti se otvori web browser i ke ti go pokaze kako web strana sto neam extenzija html.

ako ti treba pomosh i primer moze da mi go pratish xml-ot i slika so koi informacii kako da izgledaat na stranata i ke ti go napravam jas xsl-ot kako demonstracija za vo idnina da mozesh sam :D

pozz

dkonevski

Intern
10 октомври 2007
8
0
Немора .xsl да правиш брат. Решението кое што мене ми текнува во моментов е преку Asp.Net C# да го повикаш XML документот и да ги земаш еден по еден неговите јазли. Јас сум правел вакво нешто автоматски, превземање на xml документ од оддалечен сервер и автоматско прикажување на екранот :) Доколку ти треба некаков код или некаква помош feel free to ask.

поз

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Може некој да објасни кога, како и за што се употребува XML?
Една причина е објанета во овој дел од форумот за да се превземе и да се стави во табела.
Дали има други?

peroMKD

Intern
13 јануари 2009
6
0
@finger.k4 ... Brat nema da bide loso eden najprost primer da dades so .xml file i .xsl stilovi cisto da vidam kako ide toa, poso treba da se zanimavam malku poseriozno vo idnina so toa, a sea za xml sum totalen pocetnik :)
Fala in advance .. Pozdrav!

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,507
Мислења
822,159
Членови
28,046
Најнов член
hittrajkovski