• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хипотетичко правење на port forwarding

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
693
414
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Хипотетички во следниов случај:
A1 со јавна статичка адреса,
Нивниот Huawei оптички рутер
на кој е приклучен мој ASUS рутер
на кој е приклучен PC (со Win 10 - ирелевантно)
на кој има VM Ware (со Win 10 - ирелевантно)

Релевантно:
сакам од било каде
(се надевам можеби некогаш и од плажа - ирелевантно за сите освен мене)
да дојдам до VM : Win 10 (во иднина било кој ОС - ирелевантно)

дали може (онака) алгоритмички
(не како на пост-дипломец, ниту како на лаик,
ама како на студент или најблиску кажано како на член од форумов)
да каже некој некое решение како би било најбезболно
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Ако сакаш да пристапи до виртуелната машина од плажа и да го гледаш десктоп от, најлесно ти е со TeamViewer (го инсталираш на виртуелна) и пример пристапување од TeamViewer од телефонот.
Аком сакаш малку покомплицирано тогаш со VNC (ти треба директен IP и Port.
Портот го отвараш во рутер, т.е. правиш форвард на одреден порт и протокол од надвор кон посакуваната адреса од локална мрежа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
693
414
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@bxxxn Дa TeamViewer би било едноставно решение со Sleep Mode на PC...
...малку мислите ми летаат после тоа да сторам и WakeOnLan откако ќе го искристализирам ова...
за portForwarding претпоставувам и гледам има некои објаснувања по net...
она што ме буни е тоа дека се врзани "сериски" два рутера (едниот е Клиент на кој е поставена целата домашна мрежа)
(a во Windows, на пример, не можам да се приклучам со обичен RemoteDesktop
од еден компјутер на "подлабокиот рутер" (домашната мрежа) кога е вклучен другиот хост компјутер на главниот "плиток рутер" на wifi...)

појасен алгоритам би ми требало малку...
(отварам исти порт на двата рутера???, од главниот рутер не ми се гледа никаква IP адреса од "домашната мрежа")...
благодарам за одвоено време...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,200
1,281
Не знам дали би успеало немам правено баш вака, но ти треба двоен порт форвард, т.е. од Хуавеито до адресата каде што е твојот рутер и од твојот рутер до компјутерот. Ако ова не успее ќе треба да ја поедностави мрежата, пример директен кабел од Хуавеито до компјутерот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
693
414
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
се надевам дека ќе успее (бидејќи нема друг порт слободен на Huawei-то)
3 телевизора и ASUS рутер се врзани таму
(Switch на 4та порта претпоставувам дека би вршел работа али е overkill, па и хипотетички)
знам дека може да се изведе теоретски... пошто нели sky is the limit... ако се зафатам со идејава ќе споделам искуство...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Треба на двата рутера да направиш порт форвард, првиот рутер форвардира до адресата на вториот а вториот форвардира на адресата на виртуелката со тоа што мрежата на вмваре треба да ти е подесена како бриџ а не дифолтната, нат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
693
414
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Oktar да кај и да е ќе прашав повеќе окулу таа ситуација што како,
дека оти со Вируелната Машина си има посебно и вуртулени Ethernet адаптери
кои како креираат своја (како виртуелен рутер и клиент) мрежа...

Благодарам @Oktar оти ми заштеди на време (1/3 ги намали можните опции за претражување)...
само едно прашање, во врска со сигурност, ако е Bridget претпоставувам со тоа ќе го дели адаптерот само пакетите ќе идат во друга насока,
ќе го дели адаптерот на Виртуелката или на Host machine-ата???
 
@Oktar ако читам добро втор пат...
на второто forward-ирање на вториот router, иде директно на виртуелен адаптер на VMWare???
(во тој случај прашањето за сигурност би било, ќе биде Bridged виртуелниот Host adapter од VMWare,
дали ќе ги дели пакетите меѓу другите VM OS кои ќе имаат исто подесени Bridge адаптер?)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Доволно е да знаеш дека ти треба бриџед да подесиш во ВМВаре. Така виртуелката ке зема адреса од вториот рутер и ке биде во иста мрежа со сите уреди што е големо олеснување. Натирањето иде по ајпи адреса и порта, не разбирам што точно мислиш со
на второто forward-ирање на вториот router, иде директно на виртуелен адаптер на VMWare???
ама ти натирањето ке го направиш да биде кон ајпи адресата на виртуелката и соодветниот порт кој тебе ти треба. Вака нешто.

Internet -> Router_1-PortForwared_1 -> Router_2-PortForwared_2 -> VM
- Router_1-PortForwared_1 = Everything from WAN on Port 8080 send to IP address of Router 2 (example 192.168.0.10) port 8080
- Router_2-PortForwared_2 = Everything from WAN (192.168.0.10) on Port 8080 send to IP of VM (example: 192.168.100.100)

Каде рутер 1 дели адреси од рејнџот на 192.168.0.Х а самиот тој има адреса 192.168.0.1, а рутер 2 дели адреси од рејнџот 192.168.100.Х и самиот тој има адреса 192.168.100.1, но на ВАН има адреса 192.168.0.10.

Абе прилично е едноставно, али ако не се снајдеш, со ситна уплата од 2309 денари (колку што е дупката во семејниот буџет) на мојата трансакциска сметка, ќе биде средено in no time... or in some small amount of time :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно