• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хигиена на PC

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Plastikata vladee,a prasinata mi gi kine nervite.Pa mojot PC sum prinuden na 2-3 dena da go cistam so pravosmukalka posebno vnimavam na lcd monitorot!A ako ima prsti mora i krpata da igra!Malku e "freak" nacinot ama pali!
A ovaa malo aparatce bi bilo idealno za tastaturata i za sitnite delovi!
 

Атачменти

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,283
28,584
kalco.ru
KINA!!! знаев дека од таму потекнува едно вакво чудо.:))
Али интересно е може да се има....мада ја ретко кога имам време да го чистам вака детално
 

TheWizzz

Intern
1 ноември 2007
123
3
па да ти кажам право, можеби еднаш на месец ако зачистам околу компјутерот,може и два пати да се деси ако зачисти некој за мене...ама да ти кажам право и немам потреба од повеке, па и не се збира дотолку прашина, но респект за тебе, си сакаш да ти биде чисто, што не е лоша особина кај човек:)...а за ова апаратчево, не би го зел и за без пари да ми го даваат...не сум дотолку модерен:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хмммз.. Дефенитивно корисно. Но корисно за тие што имаат намера, и што не ги мрзи да чистат. Ова за мене.. хммз.. потешко :))

Не сум многу мераклија на чистење.. Лоша особина, но тоа е тоа.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
ЈАс чакпат ако ми текне (мајками ми вика многу исцисти ова исцисти она ) и јас тогаш си го чистам само ПЦ то.
но сега сам си го цистам така е подобро во тестатурата има едно кило прашина.
:))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
@Bam1
Хигиена си е хигиена, не може да оставиш како свињарник околу и на компјутерот, тоа не е трошење драгоцено време.

Некако се губи филингот кога ќе видам дека е несредено околу мене, на десктопот веќе не се грижам што има и дали е чист за него се грижи брат ми. А на лап топот со микрофибер крпче (она за чистење очила) си го чистам и екранот и се околу него. Понекогаш мора со малку средство за чистење да се помине, бидејќи само со крпа не ја бива работата.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Апаратчето го гледав пред некој ден во Охрид, 400 денари. Работи преку УСБ.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Во Еленик, до Кјуби осигурување.
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Само за информација, една користена компјутерска тастатура содржи повеќе заразни бактерии од една WC школка!
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
@Bam1
Хигиена си е хигиена, не може да оставиш како свињарник околу и на компјутерот, тоа не е трошење драгоцено време.

Некако се губи филингот кога ќе видам дека е несредено околу мене, на десктопот веќе не се грижам што има и дали е чист за него се грижи брат ми. А на лап топот со микрофибер крпче (она за чистење очила) си го чистам и екранот и се околу него. Понекогаш мора со малку средство за чистење да се помине, бидејќи само со крпа не ја бива работата.
Па лаптоп е лесно за чистење, ај да те видам, куќиште, мониор, звучници со вуфер, принтер, скенер тастатура, маус, упс, цела маса кај што е компјутерот...

Страшна работа:lut2:
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
@Dulemk
Све што наброа имам, па пак не треба многу време, си го земаш усисувачот за 5 минути цела прашина АШ ја нема.
И се согласувам со Comander нема филинг да седиш пред компјутер, а да ти биде лом. Маусот да ти се гура со пепељарата или со чашата од кафе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно