• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Хиероглифи на мемориска картичка

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
На картичка која што се користи за снимање со камера во кола одеднаш кога ја ставив во PC се појавија фајлови и фолдери со хиероглифи и нормално изгубив многу снимки.

Annotation 2019-05-10 071857.jpg

На картичката првично имаше само 3 фолдери, во кои се зачувуваат снимки во .mov формат. Сите овие фолдери и некакви системски фајлови на скриншотов се измислени, оригинално непостоечки.

Бидејќи ми излезе онаа поракана од Windows "Scan drive now to fix it... bla bla..", си реков ајде можеби ова ќе ги спаси снимките и пуштив да скенира. Кога заврши сите хиероглифски фајлови и фолдери беа избришани, а на нивно место фолдерот што требаше да биде полн со снимки остана како непознат фајл од 32 KB. А просторот на картичката сепак сеуште го покажува како зафатен.

Annotation 2019-05-11 120537.jpg

Потоа ставив друга картичка во камерата, ама кога ја ставив во PC и оваа исто така покажа фолдери и фајлови со хиероглифи. За среќа повеќето од снимките овој пат беа океј, освен неколку кои недостасуваа.

За враќање на снимките од првата картичка ќе пробам некои од предлозите што ги најдов во други теми на форумов, ама ме интересира која е причината за ова?
Дали камерата нешто почнува да се расипува, или можеби адаптерот кој го користам за картичките може да предизвика вакво нешто?
 
R

Roncic

Гостин
Провери во view во виндоус , уклјучи да се гледаат скриени фајлови. Иначе ввввввиррруссен си . ВВВВВиииррусссеннн.
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Јас зошто летнав на линукс(ubuntu),само
Ubuntu е живот на лаптоп или компјутер.
Нема вируси да имаш преку windows фајловите,само на виртуелно можеш се што сакаш.
Видеата можеш да ги вратиш со recuva.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,223
3,236
Скопје
www.gorast.com
Отвори да ти покажува скриени фајлови. Обично кога буташ УСБ во ПЦ што има ауторан и е заразено со некој вирус, старта hidden exe што праи глупости.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,579
3,735
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Во View Hidden нема ништо освен уште неколку такви фолдери со хиероглифи. Вирус не е, 200%. Картиците се користени само во камерата и кај мене во PC.
Инаку снимките ги вратив со едно програмче Photorec што го најдов како препорака од @Astro во една друга тема. Многу е добро, нема ни инсталации ни ништо, портабл е, само го старташ и си бираш опции, може на некој ќе му се најде.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,489
10,634
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во View Hidden нема ништо освен уште неколку такви фолдери со хиероглифи. Вирус не е, 200%. Картиците се користени само во камерата и кај мене во PC.
Инаку снимките ги вратив со едно програмче Photorec што го најдов како препорака од @Astro во една друга тема. Многу е добро, нема ни инсталации ни ништо, портабл е, само го старташ и си бираш опции, може на некој ќе му се најде.
Photorec многу пати има спасено ситуација. Еднаш имаме делено фифти-фифти. Пуштете им донација макар и симболична. Сосем заслужено, ноу билшит за разлиак од многу други.

Donate
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,119
Мислења
838,758
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно