1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi YI - Sport Camera (Дискусија, Пофалби, Критики, Искуства)

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Motherboard, 10 ноември 2015.

Тагови:
 1. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,942
  14 Август 2014
  Машко
  Одличен осврт браво.. Мала дополна само, Шаомито ќе издржи и 1, 2 па и 3 години без проблем, освен ако не се искрши :)

  Sent from Mi 5 Ќутук Црн
   
  На Ficiani му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gego

  gego
  Gaining Experience

  252
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  И битно прашање: со колку батерии или алтернативни полнења ти издража камерава за цела тура?
   
 3. The Man

  The Man
  Gaining Experience

  169
  51
  24 Април 2008
  Xiaomi Yi е можно да го врзеш директно на powerbank и така да снимаш неколку часа по ред, имам испробано.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ficiani

  Ficiani
  On your way to fame

  493
  941
  1 Јуни 2012
  Машко
  Front-End Web Developer
  Турата ја возев 8 саати (ако ме прашуваш за Мариово) ама цело време и правев пали-гаси на камерата кога сакав да снимам кадри. И батеријата издржа, без полнење, така да добра е. Како и да е, помалце држи батеријата од ГоПро-ата каде-каде, ама со еден powebank решен е проблемот.
   
  На gego и the_maker им се допаѓа ова.
 5. Замисли

  Замисли
  Gaining Experience

  79
  54
  27 oктомври 2014
  Дечки ја користел ли некој камерава со модовите за боље слика, има ли подобрување оти се мислам помеѓу eken h9 i xiaomi yi,глеам на јутуб некако добра слика вади екенот, иначе за зезање ми е, лето, вода и сл. глупости. Екенот е лош само за слики колку шо глеам, ама е дупло поефтин.

  Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
   
 6. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,760
  1,250
  17 Август 2014
  Машко
  Да не шитка некој ји камерче?

  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,006
  3,636
  5 Декември 2009
  Машко
  Ме интересира само дали можам да купам додатна батерија за камерчево, т.е. дали ке одговараат оние за SJCAM што се? На Али има едни батерии, викаат дека биле малку помали у димензии па требало да се стави нешто измеѓу батерија и капак за да не се мрда.
   
 8. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Новата серија Yi Technology го бушат GoPro од шала.
  Два пати поефтино, два пати боље перформанси.
  Кој е заинтересиран да земеме да нарачаме повеќе вакви да си земеме по една?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,739
  3,892
  1 Септември 2011
  Машко
  Неможам цена да најдам која е цената?

   
  Последна промена: 30 Јануари 2017
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,409
  10,156
  23 oктомври 2012
  Машко
  Yi 4K e ~300 долари, така да Yi 4K+ верувам дека ке биде барем 400. Во секој случај не би бил толку ентузијаст дека "ја буши ГоПро ко од шала". Имам гопро а имав и ји првата генерација. Исто е ама не е исто.
   
  StalkeR, bxxxn, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Xiaomi Yi 2 ~ 300$
  GoPro Hero 4 ~ 500$  Yi првата генерација е лоша, али за новиве мислам дека не треба толку негативно да се напаѓа. Јас те разбирам дека од една страна си го браниш и своето што имаш дадено толку пари за гопрото. Али новава генерација воопшто не е за под теписонче муабет.
   
  Последна промена: 31 Јануари 2017
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,409
  10,156
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дали ја имаш Yi4K? Заеби јутуб, имај ги двете, спореди ги па кажи.
  Според мене, Ксиаомито е топ за парите. Ефтино е, имам забелешки, се јадат ради цената. Ама веќе во ценовен ранг толку блиску до гопро, не. ГоПро Хиро 4 е далеку од 500 долари, поточно 329 долари е. Споредуваме цени во америка. Моето искуство со билокој производ од ксиаоми е дека сите се недовршени, на сите им фали нешто и ниеден производ не им е комплетен. Камерчето од првата генерација стана добра опција после една година кога искочи релативно среден фирмвер и апликација. Апликацијата сеуште е тапа додуша.
   
 13. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Xaomi Yi2 во секој случај е понова технологија, понов сензор и понов процесор.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  Се мислам да земам Yi Sports Camera, читав тука и добри и лоши коментари. Цената ја гледам дека е 5500 во хи.мк. Вреди уште за парите или да се бара нешто друго?
   
 15. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Моментално најголем хит во светот е Akaso EK7000.На амазон неделно се продаваат помеѓу 50 и 100 парчиња од овој модел и има највисок рејтинг и најмногу продадени камери во однос на останатите конкуренти:
  Amazon.com : AKASO EK7000 4K WIFI Sports Action Camera Ultra HD Waterproof DV Camcorder 12MP 170 Degree Wide Angle : Camera & Photo

  View: https://www.youtube.com/watch?v=JwtCkG-RueQ


  View: https://www.youtube.com/watch?v=YG2EoMKmAXI


  View: https://www.youtube.com/watch?v=baASHO9pvzA
   
 16. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  567
  952
  16 Јануари 2016
  Машко
  Не знам што е и како е, али за второво видео 4к снимката од GoPro-то е фејк 100%.
   
 17. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  834
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали некој има GoPro Hero 5 и како е задоволен?
  Исто така и AKASO EK7000 4K? :)
   
  Последна промена: 28 Мај 2017
 18. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  Вреди GoPro Hero 3+ Black за околу 220-230 eur?
  Некој да предложи од кај да ја порачам Akaso? Никој не праќа во MK.
   
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,409
  10,156
  23 oктомври 2012
  Машко
  За 300 евра можеш да земеш GoPro Hero 4 Black со неколку додатоци кои секако ке ги купиваш, а за гопро ништо не е ефтино. Не го знам ни дечково ни камерата, ама делува како релативно ок понуда. Можеби и ке можеш да се исценкаш уште нешто пониско.

  Akaso, еве овој праќа во Македонија, ама рачунај царина и данок и заебанции и... ке ти дојде многу пари, за акасо, кои се тие акасо бре, земи нешто проверено.
   
  На Тони му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  @Oktar фала многу на препораката, да си здрав и жив уште 100 години :) Го зедов камерчето од дечкото, топ е засега. :) Фала уште еднаш.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  834
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Јас се мислев дали да земам GoPro Hero 5, но гледам дека многу ја фалат AKASO EK7000, па ја нарачав преку Ali за 69 долара, баш ме интересира каков квалитет ке вади, ми треба за да снимам под вода ништо повеке од 1080p 60fps. :)
   

Сподели

Вчитување...