1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi Smart Devices - Дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од StalkeR, 22 Март 2018.

 1. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  смарт плаг мислиш за gateway или нешто друго е во прашање?
  а сијалиците ти се обични или тие мора да бидат смарт за да детектира сенсорот ?
   
 2. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Еден комплет неонки лед,обични на смарт плагот, и една шаоми лед сијалица врзана на рутер. Смарт плаг е класичен утикач ос шаоми кој комуницира со рутерот, а има и такви кој работат со хаб. Јас имам од тие што се врзани преку рутер вајфај

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 3. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  US $12.2 30% OFF|Original Xiaomi Smart Socket Plug Bacic WiFi Wireless Remote Socket Adaptor Power on and off with phone-in Smart Power Socket Plug from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

  за ова кажуваш?
   
 4. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Да, меѓу другото имам и еден на бојлер врзан, само што има потреба од адаптер за наши штекери, а бидејќи ниту еден адаптер не држеше 2- 3 kW, (цркаа после месец дена употреба) го решив тоа со штекер наменет за Кина кој држи 16 A без проблем, веќе година дена. Истото го имам и за еркондишн-от.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sostius

  sostius
  On your way to fame

  177
  523
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
 6. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  US $19.96 60% OFF|2017 New,Original xiaomi Aqara Smart wall Socket,ZigBee wifi Remotel Control Wireless Switch Work for Xiaomi Smart home kits APP-in Smart Remote Control from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

  jas pogolemo od 10a ne najdov, moze link ti od kaj imas zemeno posto vikas tvoeto e 16a, da zemam i jas?
   
 7. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Овој штекер не е смарт, обичен само за кинески утикачи,ќе најдам линк и ќе ви пуштам
  US $3.01 5% OFF|1PCS YT1810 White Socket Panel 16A 250V Three hole socket 86*86MM Flush Receptacle Wall Socket Free Shipping -in Electrical Sockets from Home Improvement on Aliexpress.com | Alibaba Group
  Го користам и за уреди со европски утикач, нормално кои не бараат заземјување.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
  Последна промена: 15 Декември 2018
 8. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  сакаш да кажеш дека на овој обичниот кинески утикач имаш плус на него закачено смарт плуг?
   
 9. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Да, и такви имам два , само кај уреди со поголема моќност, за сијалици и слично доволни се и адаптерите од пазар.
  И со нив ќе работат од почеток, ама со тек на време од температура цркаат.
   
 10. sostius

  sostius
  On your way to fame

  177
  523
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  На смарт плагот имаш уклучено бољер и не го топи?? 10А е плагот како што знам

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 11. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Да, веќе 2 години.


  Sent from my MI 5X using Tapatalk
  [​IMG]
   
  На bxxxn и 123456 им се допаѓа ова.
 12. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  јебем им кинески јазик.

  US $31.9 |In Stock!2017 Xiaomi Smart home Aqara Smart Light Control ZiGBee Wireless Key and Wall Switch Via Smarphone APP Remote By Xiaomi-in Smart Remote Control from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

  јас ова го нарачав, сеа гледам од 23 сто го платив сеа е 55долари, чудово ме интересира како ке стигне пошто гледам во коментари без нула е, е сеа ако има и нула а јас пошто немам уземљене дали воопшто ке работи?
   
 13. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Ќе работи не се секирај, само хубот да не е многу далеку.Дега ќе зимам уште еден, како почнав да порачувам сензори се' подалеку и подалеку ги поставувам.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 14. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  @Misko6000 smart plug зигбе верзија ли е покажува ли потрошена енергија или не?
   
 15. sostius

  sostius
  On your way to fame

  177
  523
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  zigbee е, не покажува потрошена енергија, покажува температура во собата

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Не, моите се wi-fi верзија,не покажуваат ни температура ни потрошувачка, сега има некои понови enhanced version, и не знам дали тие покажуваат. Мoиве се од првите и се под бренд Xiaomi , не под Aqara

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  49694600_332896570635319_5137822522959462400_n.jpg
  Стигна денес aqara hub i wall switch aqara

  на андроид никако неможам да го поврзам преку aqara апликацијата хубот, на ми хоме од прва се конектира
  гледам има опција snooze alarma clock нз дали е ова да наместиш за будење или е нешто друго кај мене не функционира кога ке поставам време за будење кој имаше хуб предходните верзии wake act clock им пишува па да провери аларм за будење ли е или не е?
   
 18. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  На кој сервер ти е Mi home апликацијата? Ако е Кина треба да рачунаш со временските разлики.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 19. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  Кина ми е, таму има тиме зоне ставив белград ама нема корист, и кој дел кина да барам за временски разлики ?
   
 20. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Ќе пробаш прво со 7 саата разлика,ако не пробај 6, јас лично не ја користам таа опција многу па не знам точно. Јбг, сите овие производи се за кинески пазар, ако префрлиш на европски сервер ниту еден иред што не е за глобален пазар нема да ти се врзе.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  985
  2,220
  28 Јануари 2017
  Машко
  Се измилкав еден уред да го наместам на наша временска, ако најте некоја финта би ве замолил да споделите.
   
 22. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
  и јас имам камера и неможам да ја средам временската зона, па го баталив.
   
 23. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Каква камера, јас имам две, и двете покажуваат наше време,риал тајм. Dafang i xiaofang камери

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
  [​IMG]
   
  Последна промена: 31 Декември 2018
 24. 123456

  123456
  Gaining Experience

  805
  399
  12 Април 2013
  Машко
 25. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  720
  701
  5 Април 2015
  Машко
  Трикчето е што триста производители прават производи за xiaomi, кај некои временската зона во камера сетингс функционира кај некои не. Треба време да се расчепкаат и да се апдејтираат сами од себе да си дојде се на место. Моиве камери се веќе втора година поставени, а времето се оправи тек летото. Кој не сака вакви заебанции, само глобал производ од Xiaomi, кој ќе се врзе на ЕУ серверот.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...