1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi Smart Devices - Дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од StalkeR, 22 Март 2018.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,777
  3,179
  5 Декември 2009
  Машко
  Вака, пошто не можам да најдам тема за големиот број на смарт уреди кои ги нуди Xiaomi, ке ја отворам темава.

  Нека послужи за информации и искуства со нивните уреди кои верувам дека се користат доста низ МК.

  (Админи, ако треба нека се прелоцира темава, пошто не можев да најдам соодветен под форум)

  Поздрав.

  Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
   
  JovanKrstevski1, Zippo и на Ragnar им се допаѓа ова.
 2. Software

  Software
  Gaining Experience

  501
  231
  15 Август 2007
  Машко
  Одличен полнач за во автомобил со плус опција за музика преку bluetooth. Најевтин е мислам на геарбест околу 13 долари.

  2017111608323162-1150900.jpg
   
  StalkeR, mnikolce и на draganamon им се допаѓа ова.
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,777
  3,179
  5 Декември 2009
  Машко
  Кога веќе седнав на пц, да пишам.

  Јас од нивниве уреди користам:
  Xiaomi Wifi Smart Power Strip - Година и пол досега работи без престан. (Последниве 2 и пол месеци на него врти мајнерот)
  и
  Roidmi FM Transmitter (мислам 2S моделот) - Скоро година се слуша музика во кола на него.

  Наредно сакам да порачам:
  Aqara Smart wall . Xiaomi Gateway. Humidity Sensor.

  И да, за оние што не се запознаени баш, сето ова се контролира со помош на нивната апликација Mi Home. Генерално е преведена на Англиски, но сепак има и некои ситници на Кинески, што не претставува проблем при користење.
   
  На aleksandardespotovikj и Software им се допаѓа ова.
 4. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  68
  64
  27 Декември 2017
  Машко
  Што мислење имате за ова, и дали мислите дека стварно функционира? Или е само маркетинг работа?
   
 5. crash

  crash
  Intern

  25
  41
  6 Декември 2013
  Машко
 6. 123456

  123456
  Gaining Experience

  398
  157
  12 Април 2013
  Машко
  нарача нешто од овие 3 работи што ги имаш наведено ?
   
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  809
  500
  8 Август 2017
  Машко
 8. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,777
  3,179
  5 Декември 2009
  Машко
  Да, го имам гејтвејот. Добро свети и пее кинески радија.
  Сакав да порачам сензори за движење ама многу пари ми се видоа...

  Sent from my Huawei P20 Lite using Tapatalk
   
 9. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  665
  672
  5 Април 2015
  Машко
  47502280_1170374459802872_8638624407146725376_n.png Меѓу другите 15 поврзани уреди преку рутер, се' функционира супер

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
  Последна промена: 1 Декември 2018
  StalkeR, 123456 и на mnikolce им се допаѓа ова.
 10. 123456

  123456
  Gaining Experience

  398
  157
  12 Април 2013
  Машко

  Кој гетвејт го имаш aqara или mi и дали свети појако од, ја ова го нарачав
  Original Xiaomi Mijia Smart Night Light IR Sensor Photosensitive Light Night Lamp 0.25mW Low Power Consumption Smart House-in Smart Remote Control from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
  miiii.jpg
   
 11. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  3,777
  3,179
  5 Декември 2009
  Машко
 12. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  822
  340
  7 Март 2014
  Машко
  На кој начин го користиш power stripov ? каков output има ? дали ако греалка е приклучена на него ќе можеш преку app да ја гасиш палиш ?
   
 13. 123456

  123456
  Gaining Experience

  398
  157
  12 Април 2013
  Машко
  Да и тоа според видеово можеш , јас нарачав па ке видам како ке се покаже.

   
  На aleksandardespotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sostius

  sostius
  Gaining Experience

  146
  363
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Јас користам веќе 2 години скоро од сите сензори од шаоми меѓутоа со смарттингс хаб. Работат перфектно

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  665
  672
  5 Април 2015
  Машко
  дај линк од смарттингс хабот, се врзува со останатите уреди без проблем, преку која апликација и сл.
   
 16. 123456

  123456
  Gaining Experience

  398
  157
  12 Април 2013
  Машко
 17. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  665
  672
  5 Април 2015
  Машко
  Ако си андроид корисник мислам дека двојката (претходниот модел) повеќе ќе ти вршеше работа. Од овој модел доста се жалат , поготово епл корисниците, башка стариот се наоѓа за $20.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 18. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Intern

  13
  2
  21 oктомври 2016
  Машко
  xiaomiband3.jpg

  Xiaomi Mi Band 3. Ја користам веќе добри 20тина дена, искрено презадоволен сум :) Ја препорачувам многу
   
  На Ragnar и aleksandardespotovikj им се допаѓа ова.
 19. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  822
  340
  7 Март 2014
  Машко
  Ако добро разбрав листајќи по интернет, Xiaomi gateaway сврзано со xiaomi smart wifi socket + mija thermometer односно кога температурата ќе падне карикирам под 10 степени по автоматизам да се пушти клима уредот ?
   
 20. 123456

  123456
  Gaining Experience

  398
  157
  12 Април 2013
  Машко
  Излези надвор преку ден и види колку е саат?
   
  На StalkeR и Sharlovski им се допаѓа ова.
 21. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Intern

  13
  2
  21 oктомври 2016
  Машко
  Моментално на вакви временски услови е океј гледањето на саат, а кога би било доста сончево ондак видов дека тоа е една лоша особина кај Mi Band 3, но не сум некој перфектиста така да нема да ми смета..
   
 22. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  665
  672
  5 Април 2015
  Машко
  Да има можност и за таква автоматизација, мада има и посебен акара уред кој е и гејтвеј за таа намена

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
 23. sostius

  sostius
  Gaining Experience

  146
  363
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  SmartThings - undefined Hub

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. 123456

  123456
  Gaining Experience

  398
  157
  12 Април 2013
  Машко
  @Misko6000 кажи ми мотион сенсорот за што го користиш?
   
 25. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  665
  672
  5 Април 2015
  Машко
  Сега моментално ми е во двор, врзан на смарт плаг и пали две сијалици на две различни места, подесен е да се исклучи по 2 минути ако не детектира движење.

  Sent from my MI 5X using Tapatalk
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...