1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Xiaomi и Google ќе го оживеат Android One

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од gokica, 6 Септември 2017.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  7,748
  8,820
  13 Јуни 2009
  Xiaomi и Google ќе го оживеат Android One ⋆ IT.mk

  [​IMG]

  Веќе се води дискусија во Шаоми темата но мислев дека можеби заслужува посебна тема.

  Пред се заради сток андроид кое е многу посакувано а и некако му недостасуваше на Шаоми на пазарите надвор од Кина.
   
  На Metuzalem, stefan_off, aleksuperior и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,484
  2,252
  24 Септември 2012
  Ова би требало да е телефонот на декадата. Нешто како Nexus5 што беше, само овој пат многу подостапен.
   
  gokica, B@N@N@M@N и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 3. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,149
  3,063
  1 Септември 2011
  Машко
  Телефончево мислам дека ке биде ептен добро,со доста добар испеглан андроид.Дефинитивно фалеше многу вакво нешто,доста од лоши ромови на хиаоми.

  Xiaomi Redmi Note 4X
   
 4. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,937
  4 Септември 2008
  S8 камера за 200 е, дојде живот!

  :oh::oh::oh::oh::oh:
   
  shifty, RagingDemon, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,149
  3,063
  1 Септември 2011
  Машко
 6. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  748
  659
  22 Април 2013
  Машко
  [​IMG]
  ГИМИ
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,912
  9,639
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не е далеку денот кога и уредите од 100е ќе бидат повеќе од добри за секој, како што се случи со персоналните сметачи.
   
  На AleksandarSK, gokica, DaVoRkNe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,048
  1,058
  25 Март 2013
  Машко
  Телефонот иако е солиден и разбуди многу Нексус ентузијасти е испод просечен телефон од аспект на спецификации за стандардите на Шајоми.
  Во некои поинакви околности, (да не беше Redmi Note 4x толку добар best buy на пример) сега комонтно можеше да се очекува SD 660 и 4000mah батерија за истата цена. Ама во Кина удрија на маркетинг, а во светски рамки спротивно на моите очекувања, Google им беше доволна реклама и не сакаа да си поставуваат премногу висока цел (најдоброто за парите) кога конкуренцијата во главном каска и цел со која понатаму морааат да држат чекор за фановите да бидат задоволни.

  За волја на вистината, од аспект на квалитет отидоа еден чекор погоре (Gorilla Glass 3, band 20, USB type C, би требало многу добра камера со 2X оптички зум итн.)

  Fun fact: барем за кратко, моментално Mi A1 e попопуларен телефон од Самсунг С8 Ноте на gsmarena :)
   
 9. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,048
  1,058
  25 Март 2013
  Машко
  Јас сметам дека тие денови се веќе тука. Телефонов е повеќе од добар за секој во 90% од случаите, е сега што сите се палат на Snapdragon 835, а дали 1% реално ќе му ги искористат капацитетите е друга работа.
  Да нагласам дека ова за SD 835 не се однесува на гикови кои маста ќе му ја извадат туку на еден куп други луѓе кои фукнале 1000 евра а го користат за ало ало, фејсбук и по некоја слика.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Krk198

  Krk198
  Gaining Experience

  60
  67
  14 Септември 2016
  Машко
  Телефонот e доста тенок (7.3mm) затоа има помала батерија.
   
 11. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,937
  4 Септември 2008
  Не можам да разберам, демек некој нема да даде 250$ за S660? не верувам дека разликата е повеќе од 50 долари до тој чип. Ќе беше драма уред, не дека S625 е тиња, ок е - али не можам да се импресионирам, нити да разбуди радозналост во мене - јебига.
   
  gremlin, DaVoRkNe и на STEFF им се допаѓа ова.
 12. gokica

  gokica
  Модератор

  7,748
  8,820
  13 Јуни 2009
  Мене лично ми е важно уредот да има стандарден квалитет. Квалитетна батерија, добар екран, солидна камера и да е издржлив во поглед на хардвер.

  Некои од поефтините Шаоми телефони немаа таков стандарден квалитет. Батерии на пример. Камерите и нивниот софтвер.

  Секоја чест на дмејкер и дев тимот но сепак за нашиот регион немаше официјален софтвер. Не знам како е денес.

  Е сега кога веќе има гарантиран квалитет (се надевам) и сток андроид во еден пакет веќе приказната е друга.

  Јас не сум андроид ентузијаст но овој телефон би го купил без двеумење.
   
  Jovan2389, mdeni, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,232
  509
  3 Април 2008
  ти имаш S8 нормално дека не е за тебе :)

  од друга страна - но ај да ја видиме и цената кај нас - ја овој телефон би го препорачал на сите што сакаат обичен телефон без 2 пати размишљање.
   
  На BEST и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Модератор

  24,253
  23,937
  4 Септември 2008
  Да беше телефон кој ќе искочеше за 1 пат со S625 немаше да има проблем, вака е "веќе видено" и изгустирано...
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,232
  509
  3 Април 2008
  баш затоа :)

  ми личи дека и овој модел ќе има добра подршка од mod-ерите
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,484
  2,252
  24 Септември 2012
  Барем 4000mah да имаше. Вака се исцинцариле безвезе.
   
 17. JovanKrstevski1

  JovanKrstevski1
  Practice makes perfect

  1,048
  1,058
  25 Март 2013
  Машко
  Види за батеријата можно е поради оптимизацијата на Гугл да вади сличен SOT како Redmi Note 4x со 4000маh.

  Истотака, предност на телефонов е што
  -прашање на време е кога ентузијасти ќе ја портираат Google camera so HDR+
  -Google Assistant е нешто што истотака не треба да се занемари
   
  На Psycore и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 18. bokiscout

  bokiscout
  Practice makes perfect

  1,694
  1,965
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  1. Колкава е вашата прогноза за малопродажна цена во локалниве дуќани?

  2. Има инфомрација за тоа кога би можел да се купи?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,149
  3,063
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас мислам дека кај нас цената ке биде 350-380 евра.

  Немам информација кога би можел да се купи сеуште.

  Xiaomi Redmi Note 4X
   
 20. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,491
  1,650
  19 Јули 2013
  250usd во преднарачка, испорака за две недели. Со купон се симнува до 213.
  Или околу 13500 денари до дома, со се давачки (додека важи купонот).
   
  На goran_oh и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,484
  2,252
  24 Септември 2012
  Цената кај нас треба да е 14900.
   
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  Gaining Experience

  499
  471
  9 Јуни 2011
  Машко
  Software Engineer & Entrepreneur
  Т'нка работа да е толку... 13.500 му е набавна.. без царина...
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,484
  2,252
  24 Септември 2012
  Толку ќе биде после две недели де.
   
 24. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,491
  1,650
  19 Јули 2013
  13500 e цената со сите давачки, барем сега за сега.
  213 долари по моментален курс од 53 е 11289. 18% на тоа е 2032 што дава вкупна сума од 13321. Уште нешто ситно за провизии-трошоци, 13500.
  Кодот за попуст на сликата:
  a1.png
   
  masterwu, stefan_off, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,484
  2,252
  24 Септември 2012
  Земено на поголемо и плус маржа рамно 14900.
   

Сподели

Вчитување...