• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi camera (Baby monitor)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Roxas

Intern
27 февруари 2019
45
8
Skopje
Mi pristigna od ali express kamera 1080p i probuvam da ja povrzam so aplikacijata Mi home, no celo vreme mi dava deka uredot ne e poddrzan vo taa area. Procitav nabrzina na reddit deka geografski gi blokirale za nadvor od kina duri i ako pisuva global deka e, ne e. Dali ima nekoj info kako mozam da ja napravam da raboti?

https://aliexpress.ru/item/1005001671190968.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.34e333edUL2lVq

Ova e linkot od kamerata, probav i so upatstvoto oni sto go imaat dadeno, probav i so promena na serveri, probav i na kartickata da stavam drug firmware i pak go dobivam istoto.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,171
1,127
Скопје
Mi pristigna od ali express kamera 1080p i probuvam da ja povrzam so aplikacijata Mi home, no celo vreme mi dava deka uredot ne e poddrzan vo taa area. Procitav nabrzina na reddit deka geografski gi blokirale za nadvor od kina duri i ako pisuva global deka e, ne e. Dali ima nekoj info kako mozam da ja napravam da raboti?

https://aliexpress.ru/item/1005001671190968.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.34e333edUL2lVq

Ova e linkot od kamerata, probav i so upatstvoto oni sto go imaat dadeno, probav i so promena na serveri, probav i na kartickata da stavam drug firmware i pak go dobivam istoto.
ова вика кај нив:
"

NOTICE

Please choose the Mainland China region before connecting to the APP.


"

пиши им порака за помош, генерала ја што имам прашувано одма враќаат по али продавачиве ..
 

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
135
70
Еднаш имав проблем со repeater од Xiaomi со кој никако не можев да се поврзам со апликацијата (Mi Home). После долго нервирање и обиди, активирав локација (GPS) на телефонот и се поврза :) Ептен глупаво и немаше никаде објаснување зошто и дека треба да биде уклучено, но тоа е. Не викам дека е тоа случај кај тебе, но обиди се, Mi Home знае да биде многу чудна и баговита.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,249
1,344
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
^
Вчера и јас се мачев да се врзам на термометарот Xiaomi што го земав и испадна дека треба GPS да се уклучи.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
Mi pristigna od ali express kamera 1080p i probuvam da ja povrzam so aplikacijata Mi home, no celo vreme mi dava deka uredot ne e poddrzan vo taa area. Procitav nabrzina na reddit deka geografski gi blokirale za nadvor od kina duri i ako pisuva global deka e, ne e. Dali ima nekoj info kako mozam da ja napravam da raboti?

https://aliexpress.ru/item/1005001671190968.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.34e333edUL2lVq

Ova e linkot od kamerata, probav i so upatstvoto oni sto go imaat dadeno, probav i so promena na serveri, probav i na kartickata da stavam drug firmware i pak go dobivam istoto.
Ако не успееш, треба да пуштиш меил на сапорт да ја одблокираат MAC адресата да може да се користи надвор од Кина .
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
926
479
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Пермисии види за ми хоу.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,803
1,915
Треба да се поврзеш на серверот за меинланд кина.
Доколку и таму не ти дава пристап на камерата, ќе добиеш нотификација дека уредот не е за користење надвор од кина. Имаа пред година или две прекин на поддршка на сите камери за кинески пазар а испорачани надвор, па со меил до поддршка ги одблокираа.
(се ова погоре е од лично искуство со други ми камери)
 

kamenko

Intern
3 јануари 2011
117
40
Lelel,isto I jas vcera go dobiv istiot problem. Trgna kamerata, se konektirase,se Kako sto bese objasneto vo upatstvoto,dobiv slika ,radosen jas,pobara update na firmware I........op,tikvi.
Crkna se,se zapali Orange lampicata I tolku. Ne mrda nisto.kako umrena ostana. Se mislam sto da pravam dva dena.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
907
830
Lelel,isto I jas vcera go dobiv istiot problem. Trgna kamerata, se konektirase,se Kako sto bese objasneto vo upatstvoto,dobiv slika ,radosen jas,pobara update na firmware I........op,tikvi.
Crkna se,se zapali Orange lampicata I tolku. Ne mrda nisto.kako umrena ostana. Se mislam sto da pravam dva dena.
reconnect пробај да и направиш со истата процедура што ти е во упатството.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Roxas

Intern
27 февруари 2019
45
8
Skopje
Ne naglasiv deka probav na razlicni serveri da napravam account i da go registriram uredot, povtorno so istiot problem deka ne e poddrzan. Celoto toa vreme GPS e ukluceno na telefonot pa i bluetooth barase da uklucam. Uredot nitu na mainland china ne saka da raboti nitu na amerikite nitu singapore.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,803
1,915
ако имаш ми телефон, и тој треба да биде на истиот регион (кина)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,465
3,162
Може бараат скен од црвената книшка пред да ја активираат, улави кинези.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,803
1,915
Yup i accountot e vo kina i uredot e na chinese mainland registriran i povtorno istoto go dobivam. Ne znam sto da pravam veke.
Камерата не е наменета за надвор од кина. Имаа таков проблем еднаш, ама се решаваше со меил со фото од инфото на камерата и скрин од трансакцијата.
Пребарај на гугл, ќе ти најде решението одма.
Пиши му и на продавачот на камерата, ќе ти одговори сигурно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,331
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно