Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

xiaomi ax3200

12345*

Intern
14 јануари 2021
85
24
Здраво Користам рутер xiaomi ax3200 на пакет 150/150 од телекабел. До сега ништо немам сетирано на рутерот, па читав по интернетот дека може да му се ставе кинески firmware со што ке се добие појак сигнал.. Сакам да ве прашам вас што имате менувано firmware на вашиот xiaomi рутер, дали е најдобро да се стави кинески firmware, кој се предностите, а кој недостатоците на firmware-oт, дали имам потреба ова да го правам пошто пакетот е 150/150. Дали може на кратко да ми објаснете како се прави ова сетирање?
Ви благодарам многу!!
 

xenon

Epic
15 јануари 2011
3.916
10.175
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7950X, 420mm Arctic Freezer
Motherboard
Asux X670E-F
Storage
8TB (1 x 980 PRO 2TB + 3Х KC3000) SSD / 2 x 8tb HDD
PSU
Antec 1300W High current pro Platinum
RAM
32GB (2x16) DDR5 6000Mhz G.skill TridenT Z C30
Video card
RTX 3090 24Gb
Case
Enthoo Primo - Phanteks
Mouse
Logitech MX Master 3s
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L, Logitech MX Mechanical
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x, Adam A3x, TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung
OS
Windows 11 Pro
Стави слободно, разликите се огромни во однос на сигналот.
 

12345*

Intern
14 јануари 2021
85
24
Стави слободно, разликите се огромни во однос на сигналот.
Кинески фирмвер е најдобро? Дали може да ми пратеш линк за download на фирмвер и начин на сетирање... Гуглав ми дава дека последен фирмвер е 2021 година , а начинот на сетитање е комплициран (гледав видео преку cmd го сетира)
 

jovanovmk

Intern
24 ноември 2008
74
29
Барав и јас по форуми дали се добиваат подобри перформанси со кинески ром ама за mi 4a gigabit рутер. И некои што ставиле кинески ром на global version не осетиле подобрувања во однос на брзина и сигнал само се отклучиле некои дополнителни опции за подесувања. Појаки биле истите рутери кога се chinese version со chinese rom.
Ама сепак некој од искуство да каже.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.010
13.920
Полека малце со чепкање јачина на сигнал. Треба да знаеш што правиш.
Прво прашање, дали си сигурен дека имаш недостаток на јачина на сигнал?
Второ, колкав трансфер на податоци имаш кога си блиску до рутерот? Имаш 18 mb/s на спидтест?
Трето, ако забележуваш пад на брзина, на која оддалеченост си од рутерот и што има од објекти меѓу тебе и рутерот? Дали има клими, машини за перење, фрижидери?
Појачување на сигналот често значи и појачување на пречките и „шумот“ со што нема да добиеш никаква разлика во трансферот на податоци. Најдобрата пракса е да го ја добиеш максималната брзина на интернет со што послаб сигнал. Тој уред е WIFi 6e, тој знае и гигабитна брзина да даде, а интернетот ти е една десетинка од тоа.

Објасни прво ова што те прашувам погоре без да чепкаш ништо во фирмверот.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
1.067
965
Кинески фирмвер е најдобро? Дали може да ми пратеш линк за download на фирмвер и начин на сетирање... Гуглав ми дава дека последен фирмвер е 2021 година , а начинот на сетитање е комплициран (гледав видео преку cmd го сетира)
иронија беше, не се надевај на помош од тези страна
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.607
9.779
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.610
Мислења
945.726
Членови
34.094
Огласи
1.981
Најнов член
adelauto
На врв Дно