• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi 4C debrick

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
пробав 30-30-30 на статичен LAN
192.168.31.1: Request timed out
192.168.31.5: само еднаш во цела процедура извади
Reply from 192.168.31.5: bytes=32 time192.168.31.100: Request timed out

после пробивав MiWiFiRepairTool скоро повеќе комбинации со различни LAN адреси и ресети
при .100 не сакаше да флешува но забележав при останатите адреси (дали е нешто до софвер даден)
ми ги исфрлаше статичните адреси и ставаше динамичка адреса при обид за флешување

после тоа пробав пак со Debrick Tool што е со TFTPd про статички IP адреси
пак loopa на соседни две IP адреси од статичка
со некои различни XID на цело време некој исти MAC кој претпоставувам е некој тест MAC...

има нешто што заборавам да пробам???
Него дали ако држиш ресет и ставиш струја, и држиш уште 5-6 сек, почнува да трепка сијаличката портокалово.

Исто гледај и со 192.168.1.2 на комп статичка и од погоре линкот што пуштив за дебрик точно симнат за 4С фајлот. Али ако не влегува воопшто во доунлоад мод како прашав погоре, џабе пробуваш било што, пошто сиротиот незнае ни пинг да врати а камо ли друго да превземе.

Тогаш само програматор или ТТЛ2УСБ од внатре со лемење.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #27

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Значи трепка сијаличката... Нормална брзина само при старт на Рутер, поголема брзина при ресет или 30-30-30 ресет... Бара фајл, ама никако да погодам со статична IP сетирања или да најдам да ја испингам LAN 1... Ќе пробам со Angry IP Scanner да пролистам цела локална, ако не најде ниеден пинг ондак нешто не мириса доволно добро...
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Нема да најдеш адреса бидејќи е лошо флешуван (или си ставил погрешен фирмвер).

Единствено решение е програматор.
Џабе губиш време и нерви.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #29

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Нерви никогаш не губам туку само билдам... Секое школо се плаќа, барем за 800 денари имам некое хоби овие 5 дена, поекономично отколку да седнев сето време да пиев пиво некаде...

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
Мислењето е автоматски споено:

ко сме више кај откажуење од пиво... има некој линк да пушти за економичен добар програматор...???
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
352
230
Skopje
И ? Туку така ти ќе одлемиш и испрограмираш епром ? Барај си некој човек со искуство зошто ќе го брикнеш и програматорот па нов пост после ќе треба да праиш..
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv
 • Ја почнал/а темата
 • #31

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
И ? Туку така ти ќе одлемиш и испрограмираш епром ? Барај си некој човек со искуство зошто ќе го брикнеш и програматорот па нов пост после ќе треба да праиш..
Па да можеби требаше да направам пост пред да флешувам рутер и можеби ќе заштедев на еден пост во твоето драгоцено време... Имав случајно брзање во преглед на фирмвер не читајќи доволно на форум верувајќи на официјалната документација, не дека флешување или било што IT е научна фантастика (иако сеуште немам доволно запознаеност со Machine Learning морам да признаам дека ми е табу тема)... Имено не прашав за мислење дали ќе се снајдам или не, прашав за мислење односно информација каде би можел да најдам најекономично и најприфатливо практично, а ако некој е еснаф може да прати и нешто што повеќе би ме запознало со темата... И да не секирај се нема да ти местам електрика дома во нова куќа туку ќе поексоериментирам со електроника дома... Ако чекав слични мислења немаше да знам некои работи кои никој до сега не ми ги покажа туку сам секако ги совладав... И тука користам прилика да се заблагодарам на сите оние кои го чинат форумов она што е, а доколку ги плаќаа за тоа колку што ги плаќаат на работа ќе бевме светлосни години далеку...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Нерви никогаш не губам туку само билдам... Секое школо се плаќа, барем за 800 денари имам некое хоби овие 5 дена, поекономично отколку да седнев сето време да пиев пиво некаде...

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
Мислењето е автоматски споено:

ко сме више кај откажуење од пиво... има некој линк да пушти за економичен добар програматор...???
Треба да имаш програматор, соодветено лежиште за чипот што е внатре кое и да е (отвори го рутерот и сликај плочата може некој ќе се најде да го познае), познавање од лемење (тешко малце со обичен леткум (не и неможно), ти треба думп фајл да најдеш од саглам рутер, итн...
Или на пример, да најдеш дамп фајл само по нетов, а другото да му го препуштиш на @Daniel86 и да завршиш работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Треба да имаш програматор, соодветено лежиште за чипот што е внатре кое и да е (отвори го рутерот и сликај плочата може некој ќе се најде да го познае), познавање од лемење (тешко малце со обичен леткум (не и неможно), ти треба думп фајл да најдеш од саглам рутер, итн...
Или на пример, да најдеш дамп фајл само по нетов, а другото да му го препуштиш на @Daniel86 и да завршиш работа.
Поише ќе ме кошта неговата експертиза и нормално време заедно со карго трошоци отколку да најдам друг рутер ..

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,124
3,631
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Поише ќе ме кошта неговата експертиза и нормално време заедно со карго трошоци отколку да најдам друг рутер ..

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
Тогаш купи нов рутер и не го тупи толку.
 

Miki98

Intern
13 јануари 2021
98
20
Поише ќе ме кошта неговата експертиза и нормално време заедно со карго трошоци отколку да најдам друг рутер ..

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
Која ти беше примарна за рутерот да се најавиш ип ?
test.bin го напиш на лан1,пред да се уклучи рутерот држи на ресет,tftpd ип селектирај која и беше сетирана или рачно внеси
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Која ти беше примарна за рутерот да се најавиш ип ?
test.bin го напиш на лан1,пред да се уклучи рутерот држи на ресет,tftpd ип селектирај која и беше сетирана или рачно внеси
А добро не прочита погоре дека методот е предложен и пробан одамна, и нејќе???

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Поише ќе ме кошта неговата експертиза и нормално време заедно со карго трошоци отколку да најдам друг рутер ..

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
Епа незнам што ти значеше она да ти предложиме економичен програматор? Нешто за 100ден?

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Епа незнам што ти значеше она да ти предложиме економичен програматор? Нешто за 100ден?

Sent from Телефон using Tapatalk
Да не троши повеќе од 50mA при програмирање. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #40

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ајде вака би се објаснил
(обидувајќи се што помалку арогантно да биде тоа
бидејќи сепак немам некои големи познавања како Вас)

имено како што веќе претпоставија 100 денари се најверојатно прифатлива цена за расфрлање
во тој случај 200мкд не би биле тоа...
значи ако ме кошта 600 денари целата процедура со карго и репрограмирање (рутерот цена му е 800мкд)
би било окулу според моментални цени на карго 460мкд репрограмирање
(со големо извинување поради инсинуација на тоа колку ти чини експертиза и време одвоено @Daniel86
сепак се трудам да доловам една поента овде)

ако брикнам уште еден тогаш репрограмирање и карго заедно за двата рутера би било некаде 1950мкд
(пак се извинувам Даниел што своеволно пресметав некој попуст за два уреди)

значи Програматор економичен би било некаде меѓу 700мкд и 1850мкд според досегашни проценки

Нејсе, ми се изгуби после муабетов желбата пред сѐ за експерименитрање како и
за понатамошна комуникација и споделување на мислења како и знаења
поради тоа што очигледно некој наведен од она што чита првично дека сум Глупав
директно претпоставува дека треба разговорот да го води на ниско интелектуално ниво,
со што впрочем и останатите кои читаат би губеле само време и ништо не би поднаучиле

е сега можеби сосем можеби би било паметно
едноставно да најдам некој кој ќе се нафати да ми испрати рутер со Open WRT
за некои да речеме 1200 денари со што и јас би заштедил некои 200 денари
(кои заклучивме дека се многу значајни)
а и тој би заработил некаде окулу 300 денари

NOTE: Целите пресметки горе се секако Мои и Имагинарни
сѐ во контекст на погорниот муабет!!!
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Тоа што сакаш да учиш е супер (и те поддржувам во тоа што се трудиш да го средиш рутерот, небитно дали се работи за опрема од 100 или 100.000 денари), но, џабе се трудиш кога немаш алат за таа работа, ние тука ти даваме совет од искуство (еве јас имам брикнато 2 TP Link рутерчиња кои завршија во канта), кога би имал програматор тогаш би имало логика да се дискутира и експериментира, во спротивно џабе го тупиме, а да го праќаш на поправки не се исплаќа.

И секако, не треба лутење :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #42

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
најмалку тоа дека се лутам...
имено како главно хоби не ми е IT туку повеќе
наоѓање маана на наоѓањето на маана на луѓето...

ќе најдеме секако решение...
еве веќе ми се раѓаат идеи да му го пратам јас на @Daniel86 гратис ако сака да си го оправи за себе...
некој да ми учини на мене да ми прати преинсталиран со WRT без да ми наплати за услуга...
а во некое идно време Daniel да му учини на тој чоек...

Само ќе речам јас сум идеалиста и од тоа си страдам
а не од претпоставки дека сум Глуп или слично...
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Сакаш да учиш? Нема проблем ќе ти помогнам. Кажи ми што имаш од алат за ваков потег, како што е репрограмирање на еден чип? Се надевам знаеш што е потребно. Ако не знаеш и тоа ќе ти кажам, и ќе се обидам да ја доловам поентата на marv погоре, зашто би ти било тешко.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
352
230
Skopje
најмалку тоа дека се лутам...
имено како главно хоби не ми е IT туку повеќе
наоѓање маана на наоѓањето на маана на луѓето...

ќе најдеме секако решение...
еве веќе ми се раѓаат идеи да му го пратам јас на @Daniel86 гратис ако сака да си го оправи за себе...
некој да ми учини на мене да ми прати преинсталиран со WRT без да ми наплати за услуга...
а во некое идно време Daniel да му учини на тој чоек...

Само ќе речам јас сум идеалиста и од тоа си страдам
а не од претпоставки дека сум Глуп или слично...
Јас мислам дека само ти од сите нас овде се налути и почна да бидеш арогантен. Нема потреба од тоа - никој од нас не те тролаше или те свати како некој несериозен.Јас само добив впечаток дека се втурнуваш во работи за кои цел испишан форум не е доволен да ти објасни. Мислев дека ти треба кратко и брзо решение да ја решиш ситуацијата со твојот рутер - а ако е за хоби и научување електроника на хардверско , софтверско ниво. како почетник малку ти е и цела година да ти објаснува некој - а као некој и се нафати да ти објасни - мора на лице место.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #45

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Сакаш да учиш? Нема проблем ќе ти помогнам. Кажи ми што имаш од алат за ваков потег, како што е репрограмирање на еден чип? Се надевам знаеш што е потребно. Ако не знаеш и тоа ќе ти кажам, и ќе се обидам да ја доловам поентата на marv погоре, зашто би ти било тешко.
не викам НЕ Daniel...
муабетот овде не беше толку за тоа дали ќе ми треба многу време, многу пари или многу читање...
Муабетот конкретно беше повеќе за она мое хоби кое го пишав,
а се почесто ги загледувам такви работи овде на Форумов,
имено не е воопшто потребно да си вреѓаме интелигенција
(најмалку велам дека Ти тоа го стори, иако и Јас како многу други се имам излизгано, односно бргу реагирано неколку пати)
со едноставна претпоставка дека некој е Глупав нели...
ако некој не знае, во ред, ако сакаш и имаш време упати го или дај му Ука,
не мора да идеме одма на она Македонското ќе те извреѓам (оти нели импулсивноста Наша ни е најголема маана)
(и така малку ќе ми се дигне она Егото)

Најмалку што можеме да направиме е да извлекуваме заклучоци пред некого барем малку да запознаеме,
а пред сѐ се знаме Себе исто така малку

кој се препозна од погоре муабетот се надевам берем дека го прочита муабетот и после неговиот заклучок...

И што рече еден погоре, да не го тупам, пошто нема смисла Ова пред сѐ за Него, а Он е најбитен у муабетот;

Благодарам уште еднаш и на тебе @Daniel86 како што се заблагодарив претходно погоре
ќе те контактирам во порака за понатамошен муабет...
Мислењето е автоматски споено:

EDIT(после вметнат пост): @Nikola100 ти си исто меѓу веселите ликови на Форумов пошто доста се смееш на постови
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,868
7,549
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Добро во ред, ќе ти дадам некои насоки и ќе помогнам колку што можам, ама овде во темава, не во приватни пораки, за да може и некој друг да научи нешто. Бива така?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #47

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не се срамам јас од своето незнаење колку што се грижам за туѓите погрешни мислења за мене!!!

Блкагодарам Даниел веќе имаш приватна порака за која што вели оној малииот во Мандалориан: I have spoken!!!
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
352
230
Skopje
не викам НЕ Daniel...
муабетот овде не беше толку за тоа дали ќе ми треба многу време, многу пари или многу читање...
Муабетот конкретно беше повеќе за она мое хоби кое го пишав,
а се почесто ги загледувам такви работи овде на Форумов,
имено не е воопшто потребно да си вреѓаме интелигенција
(најмалку велам дека Ти тоа го стори, иако и Јас како многу други се имам излизгано, односно бргу реагирано неколку пати)
со едноставна претпоставка дека некој е Глупав нели...
ако некој не знае, во ред, ако сакаш и имаш време упати го или дај му Ука,
не мора да идеме одма на она Македонското ќе те извреѓам (оти нели импулсивноста Наша ни е најголема маана)
(и така малку ќе ми се дигне она Егото)

Најмалку што можеме да направиме е да извлекуваме заклучоци пред некого барем малку да запознаеме,
а пред сѐ се знаме Себе исто така малку

кој се препозна од погоре муабетот се надевам берем дека го прочита муабетот и после неговиот заклучок...

И што рече еден погоре, да не го тупам, пошто нема смисла Ова пред сѐ за Него, а Он е најбитен у муабетот;

Благодарам уште еднаш и на тебе @Daniel86 како што се заблагодарив претходно погоре
ќе те контактирам во порака за понатамошен муабет...
Мислењето е автоматски споено:

EDIT(после вметнат пост): @Nikola100 ти си исто меѓу веселите ликови на Форумов пошто доста се смееш на постови
Па некогаш се цените смешни - некогаш се разменуваат шеги - некогаш те тролаат па подобро да си признаеш шега и да ставиш смајли отколку да се лутиш и да го тупиш :p
 
 • Ја почнал/а темата
 • #49

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Цените се нечие време, очигледно твоето ти е смешно,
тролање сум вежбал у средно кога уште немало NET,
а за лутење, како што реков,
твојата желба да направиш возбуда кај некој, пренасочи ја кон понежниот пол
остај јас да си тупам на моја скапа сметка пошто мене тупењето не ми е бизнис...
Мислењето е автоматски споено:

Благодарност до @Daniel86 со кого скршивме некој муабет,
"изгледа" човекот е сосема коректен како што го пофали членот @marv
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,442
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно