• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Xiaomi 4C debrick

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Брикнав троа еден модел и сега повеќето работи што ги пробав не се успешни за DeBrick...
некој искуство???
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Брикнав троа еден модел и сега повеќето работи што ги пробав не се успешни за DeBrick...
некој искуство???
А што си пробувал? Како е брикнат. Имаш ли пристап до edl?

Повеќе инфо...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Пробав да ставам Open WRT 21 според официјалната документација иако некаде во Форум официјален пишува за Open WRT 19... Пробував според едно напатствие преку отварање на Linux OS оперативен... После тоа на boot-ирање на новиот 21 се дисконектира, по што според напатствија за debrick преку TFTPD стално трепка интензивно жолта и не го прифаќа би официјален OS од Xiaomi како ни Open WRT 19...

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Пробав да ставам Open WRT 21 според официјалната документација иако некаде во Форум официјален пишува за Open WRT 19... Пробував според едно напатствие преку отварање на Linux OS оперативен... После тоа на boot-ирање на новиот 21 се дисконектира, по што според напатствија за debrick преку TFTPD стално трепка интензивно жолта и не го прифаќа би официјален OS од Xiaomi како ни Open WRT 19...

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk

Аха за рутер збориш.

Пинг на 192.168.1.1 прифаќа? Кабел во лан директно во ПЦ.

Ако прифаќа пробај SSH дали работи. Симни го putty
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Поврзи го Лан1 на рутерот директно во компјутер. Стави рачно адреса на лан картицата 192.168.1.5 или 192.168.31.5 - пробај со двете.
Па пингај.

Или симни го angry ip scanner мада освен .1 не би требало да биде друг.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Пробај

Sent from Телефон using Tapatalk
овој метод беше пробан првично, со сите можни комбинации окулу статична локална адреса...
цело време лута во круг со некој рандом PXE броеви, а беше оставено и неколку саати да ги врти без некоја поголема промена

Поврзи го Лан1 на рутерот директно во компјутер. Стави рачно адреса на лан картицата 192.168.1.5 или 192.168.31.5 - пробај со двете.
Па пингај.

Или симни го angry ip scanner мада освен .1 не би требало да биде друг.
пингав на двете адреси time out кажува
и ги пробав комбинациите исто и со angry ip scanner не ги наоѓа
или пак не сака вооопшто ни да отвори за логирање ни на SSH ни на Telnet
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
овој метод беше пробан првично, со сите можни комбинации окулу статична локална адреса...
цело време лута во круг со некој рандом PXE броеви, а беше оставено и неколку саати да ги врти без некоја поголема промена


пингав на двете адреси time out кажува
и ги пробав комбинациите исто и со angry ip scanner не ги наоѓа
или пак не сака вооопшто ни да отвори за логирање ни на SSH ни на Telnet
Епа чорба изгледа. Вистинска цигла станал.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Има еден член потпис... Never give up!!!

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
352
230
Skopje
Поврзи го Лан1 на рутерот директно во компјутер. Стави рачно адреса на лан картицата 192.168.1.5 или 192.168.31.5 - пробај со двете.
Па пингај.

Или симни го angry ip scanner мада освен .1 не би требало да биде друг.
Нели на Шаоми ми рутер 192.168.31.1 е адреса ?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,702
9,036
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Разбрав - ама адресата до рутерот е 192.168.31.1 а не 192.168.31.5 или 192.168.1.1
аха видов - пробал на 192.168.31.1 ама му дало фалуре...
Да де ама ако ДХЦП не работи на рутерот, мора рачно да намести IP адреса на LAN картата иначе ќе седи на 169.х.х.х тоа му објаснував.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
352
230
Skopje
Да де ама ако ДХЦП не работи на рутерот, мора рачно да намести IP адреса на LAN картата иначе ќе седи на 169.х.х.х тоа му објаснував.
Независно дали на рутерот има ДХЦП - ако рутерот работи мора да даде конекција на 192.168.31.1 . Замисли да исклучиш ДХЦП опција и да неможе да пристапиш до рутерот ? Членот убаво има скриншот каде рутерот му дава General failurе кога го пинга 192.168.31.1. Обично ако зезнеш сетинзи има софт ресет и хард ресет опција на рутерот ( на некои модели треба да држиш на ресет копче подолго од 30 сек) , само во неговиот случај флеширано е - и препишани се податоците (а нешто е грешно во нив) - така да неможе да профункционира. Ништо само флеш чипот ако се одлеми па на програматор и така.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Независно дали на рутерот има ДХЦП - ако рутерот работи мора да даде конекција на 192.168.31.1 . Замисли да исклучиш ДХЦП опција и да неможе да пристапиш до рутерот ? Членот убаво има скриншот каде рутерот му дава General failurе кога го пинга 192.168.31.1. Обично ако зезнеш сетинзи има софт ресет и хард ресет опција на рутерот ( на некои модели треба да држиш на ресет копче подолго од 30 сек) , само во неговиот случај флеширано е - и препишани се податоците (а нешто е грешно во нив) - така да неможе да профункционира. Ништо само флеш чипот ако се одлеми па на програматор и така.
Ако не работи 30-30-30, и после да повлече преку тфтп со држење ресет при уклучување во струја, онда е добро брукнат, и само програматор може да помогне, ако се најде соодветно сѐ.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,634
2,882
Gaston's setup  
Audio
AR
Пробај:

е сеа ти треба да се регистрираш за да го симнеш debrick-mir4c-global.zip
Ја не сум регистриран таму, нешо комплицирано ми беше.

p.s. Дали проба со MIWIFIRepairTool?
овде имаш инструкции за таа алатка ако не си пробал со неа, само овде е за 4а, ти ќе си стаиш за 4c firmware:
 
Последна промена:

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
880
771
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Пробај:

е сеа ти треба да се регистрираш за да го симнеш debrick-mir4c-global.zip
Ја не сум регистриран таму, нешо комплицирано ми беше.

p.s. Дали проба со MIWIFIRepairTool?
овде имаш инструкции за таа алатка ако не си пробал со неа, само овде е за 4а, ти ќе си стаиш за 4c firmware:
ако му помогне
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #21

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Пред да идам дома и да тестирам... Едно инфо ако може од позапознаените... Има можност преку USB да се репрограмира ако мора таква опција???
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,570
2,922
Пред да идам дома и да тестирам... Едно инфо ако може од позапознаените... Има можност преку USB да се репрограмира ако мора таква опција???
Преку неговото УСБ од надвор не. Преку внатре да се залеми ТТЛ то усб адаптер па да се проба така може да може, има на Јутуб за ми рутери.
Него дали ако држиш ресет и ставиш струја, и држиш уште 5-6 сек, почнува да трепка сијаличката. Ако да онда пробува да симне рековери фајл и продолжи со линковите што ги пуштив претходно, некад знае тек од неколку пати да "фати". Ако не чорба.
Едит: сега гледам дека овој модел не ни имал надворешно УСБ.
Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Edit да немало и не знам од каде ми е слика во глава дека со рака допирам USB ..

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
806
494
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
пробав 30-30-30 на статичен LAN
192.168.31.1: Request timed out
192.168.31.5: само еднаш во цела процедура извади
Reply from 192.168.31.5: bytes=32 time<1ms TTL=128
192.168.31.100: Request timed out

после пробивав MiWiFiRepairTool скоро повеќе комбинации со различни LAN адреси и ресети
при .100 не сакаше да флешува но забележав при останатите адреси (дали е нешто до софвер даден)
ми ги исфрлаше статичните адреси и ставаше динамичка адреса при обид за флешување

после тоа пробав пак со Debrick Tool што е со TFTPd про статички IP адреси
пак loopa на соседни две IP адреси од статичка
со некои различни XID на цело време некој исти MAC кој претпоставувам е некој тест MAC...

има нешто што заборавам да пробам???
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,441
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно